Handel zagraniczny Polski w październiku br. oraz po 10 miesiącach 2018 r. (na podstawie wstępnych danych GUS z 11 grudnia br.)

Według wstępnych danych GUS, w październiku br. odnotowano rekordowo wysoką wartość polskich obrotów towarowych. Eksport osiągnął 19,7 mld EUR (w ujęciu r/r wzrost o 3,9%), a import 20,5 mld EUR (wzrost aż o ok. 10%). Tym samym została potwierdzona prawidłowość, że październik jest miesiącem, w którym notuje się wysokie poziomy obrotów. W dużej mierze wynika to z faktu, iż na październik przypada początek kumulacji w realizacji zamówień na okres jesienno-zimowy, w tym szczególnie na potrzeby Świąt Bożego Narodzenia.

 

Co więcej wysokiemu poziomowi obrotów w październiku br. służył także czynnik sezonowy, w postaci 1 dnia roboczego więcej niż przed rokiem. Obroty towarowe Polski w październiku br. przełożyły się na wyniki handlu w skali 10 miesięcy 2018 r., kiedy to eksport wyniósł blisko 183 mld EUR i był wyższy niż przed rokiem o 6,5%, a import ok. 186,2 mld EUR i był wyższy o 9,5%. Utrzymujące się wyprzedzenie importowe wpłynęło na pogorszenie salda obrotów towarowych – notowana przed rokiem nadwyżka w wysokości 1,8 mld EUR została przekształcona w deficyt w wysokości prawie 3,2 mld EUR.


Eksport do UE wzrósł o 6,8% (do 146,8 mld EUR), w tym do Niemiec o 8,8%, Czech o 5,6%, Wielkiej Brytanii o 1,2%, Francji o 6,2% oraz Niderlandów o blisko 8%. Z kolei wśród ważniejszych unijnych parterów handlowych, spadek sprzedaży odnotowano do Włoch (o prawie 1%).

 

W zbliżonym tempie rósł wywóz do pozostałych krajów rozwiniętych (poza UE), tj. o 6,7% (do ok. 12,3 mld EUR). W tej grupie rynków, wysokie tempo wzrostu eksportu odnotowano do: USA (ok. 11%, Norwegii (ok. 13%), RPA (o 8,6%), Izraela (o ok. 8%) oraz Japonii (o 9,5%).


Szybciej niż przeciętnie wzrósł eksport do krajów WNP ( nieznacznie ponad 7%., do 11,2 mld EUR), w tym do Rosji o 8,1%, na Ukrainę o 5,1% oraz na Białoruś o 8%. Z drugiej jednak strony dynamicznie w omawianym okresie zwiększył się import z tej grupy rynków, tj. o 31,5% (do 18,3 mld EUR), w tym o blisko 30% z Rosji. Przełożyło się to jednocześnie na ponad 2-krotne pogłębienie deficytu z tym ugrupowaniem, do ok. 7,1 mld EUR. Nadal niekorzystnie kształtowały się obroty z pozostałymi rynkami rozwijającymi się i słabiej rozwiniętymi (poza WNP).

 

W okresie 10 miesięcy br. eksport do tej grupy państw zwiększył się zaledwie o 1,9% (do 12,6 mld EUR) wobec aż 11-proc. wzrostu i tak niewspółmiernie wyższego importu (do 45,3 mld EUR). Skutkowało to dalszym pogorszeniem stanu zrównoważenia obrotów - o 4,2 mld EUR, do 32,7 mld EUR. Wśród ważniejszych krajów z tej grupy, wciąż istnieją duże dysproporcje w dynamice eksportu. Szybko w omawianym okresie rosła sprzedaż m.in. do Arabii Saudyjskiej (o ponad 20%) czy Brazylii (o blisko 19%), relatywnie wolno do Chin (o 3,7%), Serbii (o 2,3%), Indii (o 4,3%) czy Meksyku (o 3%). Natomiast spadki not. m.in. do Turcji (o ok. 8%), czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o ok. 12%).


W przekroju towarowym wysokie wzrosty sprzedaży notowano m.in. w następujących pozycjach: kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne i ich części (nieznacznie ponad 9%), tworzywa sztuczne i artykuły z nich (o ponad 12%), wyroby z żeliwa i stali (o ok. 10%), paliwa i oleje mineralne (o ok. 14%), mięso i podroby jadalne (o 7,7%) oraz drewno i wyroby z drewna (ponad 11%). 


 

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.