Trend na innowacyjność

TREND NA INNOWACYHNOŚĆ

 

Popularność tego zagadnienia ma bez wątpienia związek z rozwojem technologicznym i gospodarczym, do którego dążą kraje europejskie, w tym również Polska.

 

Innowacyjność można zdefiniować, jako proces tworzenia czegoś nowego na bazie istniejących już rozwiązań. W kontekście gospodarczym innowacyjność to również tworzenie nowych produktów czy usług, ale przy jednoczesnym założeniu, że mają one zapewnić biznesowi zwrot i zysk z inwestycji. Bardzo istotne jest również to, że wytworzone produkty muszą mieć praktyczne zastosowanie, nie mogą funkcjonować dla samej tylko idei. W ten sposób innowacje wpływają na rozwój gospodarczy, ekonomiczny i społeczny. I to właśnie dlatego innowacyjność zajmuje bardzo wysoką pozycję na liście priorytetów Unii Europejskiej. Traktat lizboński zdefiniował to zagadnienie, jako jeden z najważniejszych kierunków polityki unijnej. Państwa członkowskie realizują strategię i również stawiają na innowacyjność, która stała się w chwili obecnej trendem, nową wizją gospodarki i rozwoju. 


Jak wygląda innowacyjność w praktyce?


 Na innowacyjność składa się tak naprawdę kilka elementów. W przypadku innowacji technologicznych, na które stawiają poszczególne regiony Polski, są to działania o charakterze badawczym, technicznym, organizacyjnym, finansowym oraz handlowym. Innowacja to cały proces od tworzenia do wdrożenia.  Aby był on możliwy, potrzebna jest współpraca wielu środowisk oraz specjalne warunki. Innowacyjność to łączenie i współdziałanie kilku sektorów, które do tej pory działały w oderwaniu, tak jak biznes i nauka. Każde z tych środowisk pracuje i działa według swoich własnych zasad, doprowadzenie do ich współpracy nie jest zatem sprawą łatwą. Trzeba stworzyć odpowiednią przestrzeń, zapewnić wsparcie, otwarty przepływ informacji, wymianę doświadczeń, a wtedy możemy powiedzieć, że w taki sposób tworzone produkty i rozwiązania są innowacyjne - tłumaczy Wiesława Kornaś-Kita, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. Do innowacyjności potrzebna jest więc wspólna praca środowisk naukowych, akademickich, badawczych, biznesowych, jak również władz lokalnych.

Kolejny element to otwarty model pracy, sprzyjający innowacyjności i pozwalający na dynamiczne rozwijanie technologii. Model ten to nic innego, jak dostępność i wspólne korzystanie z wyników badań i wiedzy. Wykorzystywanie ich w celach rozwojowych. Jest to również wymiana doświadczeń gigantów w swojej branży ze start-upami. Aby można było mówić o innowacyjności, konieczna jest teoria oraz pomysł, badania naukowe oraz finansowanie, wynalazki oraz umiejętność ich wdrożenia na rynek. Taki model współpracy daje możliwość komercjalizacji badań.

 

Inteligentne miasta


Innowacyjność ma na celu szukanie i wdrażanie rozwiązań, usprawniających nasze życie.  Można powiedzieć, że jest to wyzwanie dla wszystkich jednostek współpracujących: naukowców, badaczy, przedsiębiorców, środowisk akademickich, ale również samorządów i urbanistów. To właśnie duże metropolie i ich potrzeby są siłą napędową innowacji. Wraz z szybkim rozwojem i zmianami, jakie zachodzą w naszym życiu codziennym, konieczne jest optymalizowanie rozwiązań, służących zarówno społeczeństwu, jak i indywidualnym potrzebom mieszkańców. Potrzeba inteligentnych miast jest coraz większa. Wiąże się to z bardzo szybkim i niezwykle dynamicznym ich rozwojem, a co za tym idzie, również z licznymi problemami natury cywilizacyjnej, takimi jak transport, energia, ochrona zdrowia, edukacja czy jakość środowiska - podkreśla Wiesława Kornaś-Kita. Możliwości do pracy nad takimi zagadnieniami dają parki technologiczne. To właśnie z nich wychodzą innowacyjne rozwiązania.

 

Innowacyjność to nie moda, to trend i kierunek działania, którym podążają kraje europejskie. Cieszy, że drogą tą idzie również Polska. Poszczególne regiony dostrzegają potrzebę nowego modelu współpracy biznesowej i naukowej. Wiedza i badania muszą być rozszerzone o dodatkową działalność i funkcjonować w realiach biznesowych. Małopolska stawia na innowacyjność i bardzo wyraźnie dostrzega wszystkie potrzeby dzisiejszego świata i gospodarki. Dlatego właśnie Krakowski Park Technologiczny tworzy specjalny Ośrodek Innowacyjności, którym będzie Małopolski Park Technologii Informacyjnych, ukierunkowany na technologie informatyczne. Będzie to miejsce, w którym nauka i biznes będą miały możliwość wspólnej pracy, gdzie nowe pomysły będą wprawiane w ruch, gdzie nowe technologie będą służyły wyzwaniom cywilizacyjnym naszych i przyszłych czasów.  Miejscem testowania idei otwartych innowacji. Platformą współpracy środowisk akademickich, biznesowych i administracyjnych. 

 

 

 


Krakowski Park Technologiczny:

Spółka Krakowski Park Technologiczny powstała w roku 1997 i zarządza specjalną strefą ekonomiczną o powierzchni 558,71 ha. Posiada także status parku technologicznego. Jedną z najistotniejszych działalności Krakowskiego Parku Technologicznego jest udzielanie wsparcia firmom na wszystkich etapach ich rozwoju. Dzięki realizowanym przez KPT projektom, oferta dla firm obejmuje możliwość finansowania innowacyjnych przedsięwzięć w ramach Funduszu Zalążkowego KPT. Jak dotąd Krakowski Park Technologiczny wydał 98 zezwoleń na działalność w strefie. Wśród przedsiębiorstw obecnych na terenach SSE znajdują się zarówno małe i średnie firmy, takie jak: Car Technology oraz Unipress, a także duże i znane: Comarch, RR Donnelley, Motorola, Shell czy MAN Trucks.

 

W strefie utworzono 10 000 miejsc pracy, a wysokość poniesionych nakładów wyniosła 1,7 mld zł.

 

tel. 12 640 19 46, 728478518
fax 12 640 19 45

Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.

31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41 L

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.