Geopark Kielce – innowacje w geoturystyce i edukacji geologicznej

Geopark Kielce - jednostka Urzędu Miasta Kielce, to innowacyjna formuła zaangażowania władz lokalnych w promocję i wykorzystanie dziedzictwa geologicznego na terenie miasta Kielce.

 

Jednostka, która powstała w 2003 roku, prowadzi działania inwestycyjne na terenie dawnych wyrobisk górniczych, a obecnie rezerwatów: Kadzielnia, Wietrznia i Ślichowice, jak również realizuje inicjatywy związane z edukacją i turystyką geologiczną. Geopark prowadzi ponadto inwestycję związaną ze stworzeniem w Kielcach Ogrodu Botanicznego. Obecnie inicjatywa jest w trakcie realizacji części południowej obejmującej nasadzenia i obiekty małej architektury.

 

Część projektów inwestycyjnych została zrealizowana przy wykorzystaniu środków unijnych. Dotyczy to przede wszystkich dwóch zakończonych już sztandarowych inwestycji: Przebudowa Amfiteatru Kadzielnia i Budowa Centrum Geoedukacji w Kielcach.

 

centrum_geoedukacji_869

Centrum Geoedukacji

 

Centrum Geoedukacji wraz z Rezerwatem Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego, to wyjątkowy obiekt położony na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. To miejsce, w którym poprzez przygodę i zabawę możemy poznać historię Ziemi zapisaną w skałach. Obiekt położony jest w sąsiedztwie dawnego kamieniołomu wapieni dewońskich a obecnie rezerwatu przyrody nieożywionej Wietrznia, zlokalizowanego w południowo-wschodniej części Kielc, przy ul. Daleszyckiej 21. Dwa najważniejsze elementy Centrum to: Galeria Ziemi i Klub Miłośników Geologii.

 

centrum_geoedukacji_-_klub_mionikw_geologii_752

Centrum Geoedukacji - Klub Miłośników Geologii

 

W Galerii Ziemi możemy zobaczyć rekonstrukcje dna dewońskiego morza z niezwykłymi organizmami, które je zamieszkiwały, spotkać się oko w oko z największym drapieżcą dewońskiego morza - rybą pancerną oraz udać się w niezwykłą podróż do wnętrza Ziemi za pomocą kapsuły-symulatora 5D. Osoby zainteresowane zgłębianiem tajemnic podziemnych światów, mogą odbyć wirtualną wycieczkę do najdłuższej, poza Tatrami, jaskini w Polsce – Chelosiowej Jamy. Wystawa urozmaicona jest panelami multimedialnymi, które w przystępny sposób prezentują wiedzę o przeszłości geologicznej regionu.

 

 centrum_geoedukacji_-_galeria_ziemi_1277

Centrum Geoedukacji - Galeria Ziemi


W Klubie Miłośników Geologii będziemy mogli wcielić się w rolę szlifierza skał i minerałów, który za pomocą prostych narzędzi wydobędzie ,,piękno zaklęte w kamieniu''. Dowiemy się jak powstają skały i minerały, i jak niezwykłe informacje możemy z nich wyczytać. To tu możemy ,,poczuć - dotknąć - zrozumieć'' niezwykłą historię Ziemi zapisaną w skałach i skamieniałościach w nich zawartych.


Oferta edukacyjna Centrum obejmuje wycieczki z przewodnikiem, warsztaty geologiczne – stacjonarne i terenowe, prelekcje multimedialne, gry terenowe oraz specjalne programy edukacyjne (m.in. Geo-Geniusz, Geostanowiska w Twoim sąsiedztwie oraz Geo-Lab). Zastosowanie nowoczesnych, interaktywnych form przekazu wzbogaconych o różnorodne narzędzia multimedialne, powoduje, że oferta Centrum cieszy się szczególnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, i do tych grup jest przede wszystkim skierowana.


Od momentu oficjalnego otwarcia Centrum w maju 2012 roku obiekt odwiedziło przeszło 100 tys. osób.

 

 

logo_geopak_krzywe_corel_10_1422

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.