Strzelecka Grupa Producentów Mleka - najwyższa jakość w zarządzaniu

Opóźnienia wypłat za dostarczone mleko oraz niskie ceny narzucane przez mleczarnie powodowały obawy o przyszłość rolników z województw lubuskiego i wielkopolskiego. W 2005 r. powołano Strzelecką Grupę Producentów Mleka, której założyciele postanowili działać na zasadach prawa spółdzielczego. Dzięki dobrej organizacji zachowano płynność finansową, a Grupa stale się rozwija i świetnie odnajduje na rynku.

 

 

strzelecka_spdzielnia_producentw_mleka-prezes_andrzej_jarmasz_900_01

 

Wśród założycieli Grupy są producenci mleka zrzeszeni    w Strzeleckiej Spółdzielni Mleczarskiej i Spółdzielni Mleczarskiej w Pile. Aby przetrwać na rynku należało zorganizować się w dużą grupę, która będzie stanowić dużą siłę negocjacyjną i będzie mogła sprzedawać swój jednolity jakościowo i wartościowy produkt mleczarniom, które dobrze radzą sobie na rynku. – Wiadomo, że pojedynczy producenci mleka nie mają takiej siły na rynku niż mocna, zorganizowana grupa – mówi Andrzej Jarmasz, Prezes Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka, doświadczony fachowiec w branży mleczarskiej.

 

 


Początki działalności Grupy nie były łatwe, rolnicy wykazywali się nieufnością, mieli wątpliwości czy przedsięwzięcie ma szanse powodzenia. W Polsce nie było pozytywnych przykładów funkcjonowania podobnych organizacji. Do tego nieuczciwa konkurencja nierentownych mleczarni wysuwała argumenty zniechęcające producentów mleka do przystąpienia do Grupy, podważała szanse utrzymania się na rynku, uzasadniając to m.in. brakiem majątku w początkowej fazie działalności. Nie przeszkodziło to jednak założycielom w kontynuacji planów. Dzięki determinacji dziś do Grupy należy już 420 dostawców mleka (początkowo było ich zaledwie 25). Podobnym argumentem, świadczącym o dynamicznym rozwoju Grupy jest zwiększenie ilości pozyskiwanego mleka – w początkowej fazie było to zaledwie 10 tys. litrów mleka dziennie, teraz jest to ponad 220 tys. litrów. Grupa wciąż czeka na kolejnych rolników, którzy widzą szanse na poprawę swojego bytu, po przystąpieniu do Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka. - Może do nas dołączyć rolnik lub gospodarstwo produkcyjne, które prowadzi hodowlę bydła mlecznego, posiada certyfikat sanitarno-weterynaryjny wydany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz ilość referencyjną, czyli kwotę mleczną – mówi Prezes A. Jarmasz.


 

strzelcka_spdzielnia_producentw_mleka_1264


 

Przynależność do Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka gwarantuje nie tylko korzystne ceny mleka w skupie i terminowe płatności, ale także doradztwo i fachową pomoc pracowników z wieloletnim doświadczeniem w branży. Mleko odbierane jest bezpośrednio z gospodarstw co drugi dzień nowoczesnymi autocysternami z aparaturą pomiarową. – Grupa współpracuje wyłącznie z mleczarniami o silnej pozycji rynkowej na terenie kraju i Unii Europejskiej podkreśla Prezes A. Jarmasz. – Chęć przystąpienia do Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka zgłasza coraz więcej zainteresowanych, również z siednich województw, jak zachodniopomorskie czy kujawsko-pomorskie. Rolnicy przekonali się, że ze wspólnego gospodarowania i sprzedaży mleka wynikają wymierne korzyści finansowe.

 

 wlasciwe_898

Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

 


Działania Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka i jej rozwój doceniane są w uznanych konkursach i rankingach. W roku 2012 i 2013 zdobyła Certyfikat Wiarygodności Biznesowej nadany przez Krajowy Rejestr Długów, w 2013 została także laureatem Diamentów Forbesa. Wielkim wyróżnieniem było zdobycie 3. miejsca w VII Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, gdzie Grupa rywalizowała m.in. z takimi potentatami, jak OSM Piątnica, SM MLEKPOL, OSM w Sierpcu, czy SM Spomlek.

 

 W lipcu br. Strzelecka Grupa Producentów Mleka otrzymała prestiżowy certyfikat Najwyższa Jakość Quality International. Kapituła Programu realizowanego pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Klubu Polskie Forum ISO 9000 wysoko oceniła i nagrodziła działania związane z zaangażowaniem Grupy w doskonalenie procedur zarządzania jakością, a także realizowaniem skutecznej polityki jakości.  

 

 

 

brazowe_godlo_2014_2126

 

Karolina Machura

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.