Nowoczesna diagnostyka medyczna – podstawa skutecznego leczenia

Wysoka jakość usług oraz kompetencje zespołu są najważniejsze dla pacjentów i lekarzy zlecających badanie diagnostyczne. „Tylko usługi medyczne na najwyższym poziomie służą dobru pacjenta” – to sedno misji, którą kieruje się HELIMED Diagnostic Imaging – największa sieć pracowni diagnostycznych na południu Polski.

 

HELIMED powstał w 1998 r., kiedy uruchomiono pierwszą na Śląsku pracownię tomografii komputerowej w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Do dziś placówka ta pozostaje jedną z najważniejszych na medycznej mapie Górnego Śląska. Obecnie HELIMED to największa sieć diagnostyczna na terenie województw śląskiego i opolskiego i jedna z największych w Polsce. Placówki są obecne m.in. w Katowicach, Opolu, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Zawierciu, Kędzierzynie-Koźlu, Czeladzi oraz od niedawna również w Żorach i Bieruniu. W HELIMEDzie rocznie wykonuje się około 100 tys. badań. Od początku działalności przebadano ponad milion pacjentów!

 

helimed2_759

 

HELIMED stawia na ciągłe doskonalenie, zarówno zespołu, jak i urządzeń, które stanowią najnowocześniejsze, światowej klasy technologie, wspierane przez innowacyjne rozwiązania informatyczne. HELIMED dziś dysponuje najnowocześniejszymi urządzeniami do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Polsce, a swoją bazę sprzętową stale unowocześnia dorównując standardami do najlepszych światowych ośrodków radiologii.

 

zlote_godlo_2014_small_480

 

Za realizowane wysokospecjalistyczne badania z zakresu tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, radiologii klasycznej oraz ultrasonografii, HELIMED właśnie zdobył Złote Godło QI 2014 w prestiżowym ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International (jest też Laureatem z 2011, 2012 i 2013 r. oraz zdobywcą nagrody specjalnej Perły QI 2013).

 

Tylko najnowocześniejsze technologie

  

W marcu tego roku w Pracowni Rezonansu Magnetycznego HELIMED  w Opolu uruchomiono pierwszy w Polsce cichy MRI (z ang. magnetic resonance imaging). To nowoczesny aparat GE OPTIMA z funkcją Silent Scan. Dzięki niemu, w przeciwieństwie do dotychczas wykorzystywanych urządzeń, możliwe jest przeprowadzanie skomplikowanych badań MRI głowy w całkowitej ciszy.

 

mimg_3554_843 

 

W ciągu pięciu pierwszych miesięcy przebadano już tym urządzeniem ok. 5 tys. pacjentów. Skorzystanie z tej nowoczesnej technologii jest refundowane przez NFZ, więc zainteresowanie pacjentów jest bardzo duże. W pierwszej kolejności, badaniu poddawane są chore dzieci i pacjenci z podejrzeniem chorób onkologicznych. Dostępność do badań płatnych nie przekracza 3-5 dni.

 

Badanie aparatem  jest dla pacjentów o wiele bardziej komfortowe niż przy tradycyjnym sprzęcie. Cisza, jaką zapewnia funkcja Silent Scan, wpływa na samopoczucie badanych, dzięki czemu pozwala w krótszym czasie uzyskać wysokiej jakości wynik. Rezonans magnetyczny odbywa się w czasie ok. 15-25 minut, w zależności od badanej okolicy oraz typu badania. Cichy skan to nie jedyne udogodnienie dla pacjentów. Nowoczesny rezonans posiada również zwiększoną przestrzeń dla pacjenta. Dzięki niej mogą z niego  korzystać również osoby cierpiące na klaustrofobię lub obawiające się zamkniętych przestrzeni.

 

mimg_3561_737

  

Po sukcesie pierwszego cichego aparatu rezonansu magnetycznego w Opolu,  HELIMED zainstalował w lipcu tego roku pierwszy na Śląsku cichy rezonans także w Katowicach. W Centrum Diagnostycznym HELIMED w Katowicach zainstalowano rezonans magnetyczny  marki Siemens Magnetom Aera.

Jak cicho pracuje nowoczesny aparat MRI z funkcją silent scan można sprawdzić na: http://bit.ly/14krJ3O.

         

Precyzyjna diagnostyka dzięki wdrożeniom IT

 

HELIMED wykorzystuje wyłącznie nowoczesne technologie, które wymagają odpowiedniego zaplecza  IT. Innowacje i nowoczesne technologie są wyznacznikiem rozwoju i jednym z elementów dostarczania usług medycznych na najwyższym poziomie. Na straży obowiązujących procedur i bezpieczeństwa informacji stoją wdrożone systemy zarządzania. Od 2005 r., sieć HELIMED działa w zgodzie z wdrożonym i certyfikowanym Zintegrowanym Systemem Zarządzania Jakością ISO 9001:2008 oraz 27001:2007 z zakresu bezpieczeństwa informacji. W 2014 roku HELIMED uzyskał certyfikaty ISO 14001 oraz PN-N 18001.

 

Ostatnie inwestycje IT w HELIMED obejmowały m.in. dostosowanie jej placówek do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która nakłada  obowiązek przechowywania dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. Koniecznym stało się  uruchomienie profesjonalnego data center, które pozwoliło na obsługę rosnącej liczby pacjentów oraz jeszcze lepsze zabezpieczenie danych medycznych. W tym zakresie HELIMED współpracuje z 3S Data Center, które jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce ośrodkiem przetwarzania danych. Połączono światłowodowo wszystkie lokalizacje HELIMED, budując dla nich ponad 20 km sieci.  30 terabajtów danych, wraz z infrastrukturą wirtualizacji serwerów, zlokalizowano w dedykowanej chmurze (3S Private Cloud), czyli zewnętrznym centrum danych, zabezpieczonym z użyciem technik kryptograficznych i zapewniającym pełen back’up danych (zarchiwizowane kopie zapasowe). Rozwiązanie to ułatwia lekarzom i diagnostom sieci HELIMED dostęp do kompletnych danych dotyczących pacjenta, a jednocześnie podnosi bezpieczeństwo zgromadzonych informacji.

 

img_2352_1_843

  

W chmurze znajduje się kompletna dokumentacja każdego z pacjentów wszystkich placówek sieci HELIMED. Dzięki temu kompletny obraz stanu zdrowia jest do pełnej dyspozycji lekarza z dowolnego centrum diagnostycznego HELIMED. Dostęp do danych mają wyłącznie upoważnieni użytkownicy, a w przyszłości także pacjenci, którzy po zalogowaniu się mogą mieć wgląd w swoje dane medyczne.

 

Ulokowanie danych w chmurze eliminuje konieczność przechowywania obszernych plików, zawierających dokumentację medyczną na zasobach informatycznych w poszczególnych ośrodkach. Ujednolicony system  zapewnia z kolei uporządkowanie procedur wewnętrznych oraz wymusza większą dyscyplinę pracy.

 

Kolejnym innowacyjnym wdrożeniem IT we wszystkich placówkach HELIMED było uruchomienie nowoczesnego systemu Centricity * PACS z przeglądarką Universal Viewer GE. Jest to pierwsza w Europie komercyjna instalacja tego nowoczesnego rozwiązania, co stawia HELIMED na pozycji lidera technologicznego w zakresie rozwiązań informatycznych w obszarze diagnostyki obrazowej. To intuicyjne rozwiązanie do składowania i przetwarzania informacji w zaawansowanych systemach diagnostyki. System daje możliwości wizualizacyjne, bogate narzędzia do przetwarzania obrazów, elektroniczną dokumentację medyczną wraz z jednoczesnym bezpośrednim dostępem do historii pacjenta.

 

Dzięki temu wdrożeniu diagności zyskują większe możliwości współpracy między sobą, zarówno w obrębie placówki, jak również poza nią. Mają swobodny dostęp zarówno do aktualnych zdjęć pacjenta, jak również do pełnego archiwum. Lekarz będący poza szpitalem może szybko uzyskać dostęp do danych pacjenta z dowolnego miejsca. Może przeprowadzać szerokie konsultacje on-line ze środowiskiem lekarskim w każdym zakątku świata. Jedynym warunkiem jest podłączony do internetu komputer z zainstalowaną przeglądarką Universal Viewer. To znacznie podnosi jakość wykonywanych usług medycznych, a w wielu sytuacjach może uratować pacjentowi życie.

 

helimed_foto_800

 

Wśród najnowszych inwestycji IT HELIMED  znalazł się także „szyty na miarę” nowoczesny system RIS, który ma usprawnić obsługę pacjenta i obieg dokumentacji medycznej. Uruchomienie modułów pełnej e-rejestracji oraz odbiorów wyników przez internet podniesie poziom obsługi pacjentów wpisując się w ich oczekiwania.

 

HELIMED dla nauki i edukacji

 

HELIMED aktywnie uczestniczy w edukacji lekarzy oraz działaniach naukowych podejmowanych na rzecz rozwoju medycyny. Jest certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia placówką medyczną wpisaną na listę jednostek, prowadzących specjalizacje i staże kierunkowe oraz szkolącą lekarzy rezydentów.

 

W 2004 r. HELIMED opublikował Archiwum Radiologii Klasycznej – zbiór zdjęć, które w wersji cyfrowej do dziś służą edukacji radiologów. Kolejne części Archiwum zostały wydane w latach 2006 i 2007.

 

Stała współpraca naukowa HELIMED-u pozwala cięgle udoskonalać jakość świadczonych usług. Wśród ośrodków, z którymi HELIMED podjął współpracę w tym zakresie są: Uniwersytet w Utah (USA), Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, londyński Szpital King’s College i Klinikę Gemelli w Rzymie. Ponadto HELIMED wspólnie z firmami farmaceutycznymi uczestniczy w wielu badaniach klinicznych i programach naukowych z zakresu neurologii i diagnostyki chorób układowych i innych.

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski

  

HELIMED Diagnostic Imaging

ośrodek główny - ul. Panewnicka 65, 40-760 Katowice

(budynek Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach-Ligocie)

www.helimed.pl

 

helimed_logo_2048

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.