Dawny charakter i nowa jakość wrocławskich loftów

W historycznej dzielnicy Wrocławia, w miejscu dawnej fabryki papieru powstają klimatyczne lofty i inspirowane nimi wysokie mieszkania New Line. To miejsce do życia wybierane przez osoby, które chcą mieszkać inaczej niż wszyscy.

Lofty i mieszkania New Line powstają w podwórzy przy ul. Kościuszki 142 we Wrocławiu. To charakterystyczne miejsce w dzielnicy Przedmieście Oławskie, gdzie dawniej działała fabryka papieru, wybudowana jeszcze w 1889 roku. Podwórze jest schowane przed zgiełkiem ulicy. Na małym loftowym osiedlu można więc odetchnąć i się zrelaksować.

Mieszkania odbite na ksero

Ta nietypowa enklawa w centrum miasta to Nowa Papiernia – inwestycja, o jaką trudno na dzisiejszym rynku nieruchomości – zunifikowanym do granic. - Szukałam nowego mieszkania i przeglądałam wiele ofert, ale wszystko wyglądało tak samo, jakby ktoś odbijał te mieszkania na ksero – mówi Magdalena Zuzela, właścicielka lokalu New Line. – Wreszcie natrafiłam na New Line i od razu wiedziałam, że chcę tu zamieszkać. Właściwie przekonała mnie cała inwestycja Nowej Papierni.


Oferta Nowej Papierni nie są dla wszystkich. Lofty i mieszkania New Line najczęściej wybierane są przez osoby pracujące w ogólnie pojętych zawodach kreatywnych. Wśród mieszkańców Nowej Papierni znajdziemy więc projektantów, architektów, designerów, marketingowców, naukowców i różnych freelancerów. Przyciągają ich nowoczesne rozwiązania i historyczny szyk.


- Budynki dawnej fabryki kryły w sobie ogromny potencjał, który postanowiliśmy wykorzystać i stworzyć jedyną w swoim rodzaju przestrzeń do życia. Połączyliśmy industrialny klimat z przyjaznymi rozwiązaniami. To sprawi, że mieszkanie w tak oryginalnym miejscu będzie jednocześnie bardzo wygodne – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni. – W podobnym klimacie utrzymany jest budowany od podstaw obiekt New Line z mieszkaniami o wysokich stropach.


W Nowej Papierni będzie można poczuć klimat loftów Manhattanu, Chicago czy bardziej artystowskich mieszkań Paryża. W dwóch budynkach po XIX-wiecznej fabryce powstają lofty. Natomiast New Line znajduje się zaraz obok, po sąsiedzku. Dzięki temu wizja loftowego osiedla pozostaje spójna, a mieszkańcy nie poczują dysonansu, że coś tu nie pasuje.


Loftów jest w sumie 76. W pierwszym budynku 53, a w drugim, nieco mniejszym, 23, ale dodatkowo na parterze znajduje się miejsce na 4 lokale handlowo-usługowe. Lofty mają wielkość do 100 m kw. i są bardzo wysokie. Stropy Kleina lub odcinkowe znajdują się na wysokości nawet 4 metrów. Przyszli mieszkańcy decydują się na otwieranie przestrzeni w loftach, wyburzają ściany, a to w połączeniu z wysokimi wnętrzami potęguje wrażenie wolnej przestrzeni.


Pomieszczenia mają wysokie okna i portfenetry, przez co są doskonale naświetlone. Wyjątkowość podkreśla ponad stuletnia czerwona cegła, z której papiernia jest zbudowana. W połączeniu z betonem tworzy niesamowity, poprzemysłowy klimat. Wielu mieszkańców pragnie zachować właśnie ten industrialny charakter wnętrza. ­– Chciałbym zachować wyraźny pofabryczny klimat, czyli ściany z cegły i goły beton. Wnętrza będą urządzone w sposób minimalny, mają się tam znaleźć tylko niezbędne meble i rzeczy – mówi Tomasz Czerwiński, właściciel loftu Nowej Papierni. – Nie wyobrażam sobie innego mieszkania. To będzie moje miejsce.


Na ostatnich kondygnacjach powstały tarasy, z których widać panoramę miasta i dachy malowniczych kamienic. Na parterze powstają zielone tarasy, które w zależności od woli mieszkańców mogą być przydomowymi ogródkami lub po prostu miejscami relaksu.

Kreatywna przestrzeń

Sąsiedni budynek New Line budowany jest od podstaw. Jego projekt nawiązuje jednak do klimatu loftów. Stropy są wyżej niż w typowych mieszkaniach, a wnętrza są podobnie przestronne. Mieszkań New Line będzie 53. Każde z wysokimi oknami, designerskim wykończeniem i balkonem lub tarasem.


Wyjątkowy klimat pomieszczeń zostanie nadany przez mieszkańca, który we współpracy z architektem  wnętrz Nowej Papierni bezpłatnie może stworzyć projekt wymarzonego lokum. Firma zapewnia beton dekoracyjny, podłogi w kilkudziesięciu różnych wzorach oraz 45 wzorów cegły. To baza, na której można stworzyć wygodne i oryginalne mieszkanie, a dalej ozdabiać je w dowolny sposób. Materiały i montaż są wliczone w cenę lokalu.


- Wszystko mi się tu spodobało. W dodatku projekt mieszkań zaproponowany przez Nową Papiernię doskonale wpasowywał się w mój gust – mówi Paweł Wilczyk, właściciel mieszkania New Line. – A mieszkanie jest wysokie i przestronne.


Lofty to nie wszystko. Przyszli mieszkańcy mogą także poza mieszkaniem stworzyć tylko dla siebie wyjątkowe miejsce. W podziemiach dawnej fabryki papierów znajdują się piwniczki. Mają wielkość niedużego pokoju, lecz ogromne możliwości. Nowa Papiernia nazywa te miejsca „Twoją kreatywną przestrzenia”, ponieważ można tu urządzić piwniczkę na wino, mini studio i laboratorium fotograficzne, muzyczną salę prób czy warsztat na własne pasje. Wybór należy do mieszkańca. Kreatywna przestrzeń w podziemiach dawnej fabryki papierów jest jak loft, tyle że nieco mniejszy.


Realizacja wrocławskich loftów i mieszkań New Line dynamicznie postępuje. Powstały już garaże, na stropach których będą zielone tarasy. W budynkach po fabryce wykańczane są pomieszczenia wspólne i lofty, trwa montaż instalacji oraz okien. W budynku New Line również trwają prace wewnątrz: powstają ściany działowe i montowane są instalacje. Na tym etapie robót potencjalni mieszkańcy mogą oglądać budynek od środka. Wystarczy umówić się wcześniej z przedstawicielem Nowej Papierni.


Realizacja loftów Nowej Papierni zakończy się na przełomie 2014 i 2015 roku, ale na tym etapie już 85% lokali jest zajętych. Z kolei budynek New Line zostanie oddany do użytku w marcu 2015 roku, a zajętych jest około 50% mieszkań.

Tagi: Polska
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.