Pompy ciepła – czy to się opłaca?

Pompy ciepła to urządzenia czerpiące energię z powietrza, wody lub z gruntu – czyli z tych miejsc, gdzie jest jej bardzo dużo. Jednak jej temperatura jest zbyt niska, aby móc ją wykorzystać do ogrzewania. Stąd też wymaga dalszego przetworzenia.

 

Pobrane ciepło przez pompę ciepła jest przetworzone w układzie chłodniczym i przekazywane z wyższą temperaturą do instalacji grzewczej. Na rynku nie ma chyba obecnie bardziej ekologicznego i przyjaznego środowisku źródła ogrzewania niż pompy ciepła, które podczas pracy nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Trudno też znaleźć bardziej bezpieczne rozwiązanie.

 

gruntowe_pompy_ciepla_wps_small_407

Zaletą pomp jest również możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców oleju opalowego, gazu czy innych paliw. Nie mówiąc już o tym, że wybierając takie źródło ciepła, nie musimy organizować pomieszczenia do przechowywania opału, czyścić kocioł czy go rozpalać. Ale to nie koniec zalet. Pompy ciepła to również najtańsze w eksploatacji źródło ogrzewania, które wykorzystuje naturalną, darmową energię. Jedyne, co jest niezbędne, to dostęp do sieci elektrycznej, dlatego decydując się na tego typu inwestycję warto zwrócić uwagę na jej zużycie. Pompy ciepła typu Logatherm marki Buderus wyposażone zostały w elektroniczne pompy obiegowe klasy A dolnego i górnego źródła, co pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii przez całe urządzenie. Warto też podkreślić, że system sterowania pomp Logatherm oparty jest na regulacji pogodowej. Oznacza to, że urządzenia dostosowują temperaturę w instalacji grzewczej do warunków pogodowych, z czego również wynikają wymierne oszczędności. Dodatkowo sterowanie HMC 10-1 dba także o to, aby urządzenia pracujące poza obrębem pompy ciepła spełniały ten warunek. Oznacza to, że pompy obiegowe w czasie sezonu grzewczego nie pracują non-stop, lecz tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, co wpływa na kolejne oszczędności.

 
Gruntowe pompy ciepła – co warto wiedzieć?

 
Przy wyborze pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę nie tylko na moc urządzenia czy współczynnik wydajności (COP), ale też na inne parametry ważne z punktu widzenia ekonomiczności i wygody eksploatacji. Dotyczy to np. instalacji (im mniej skomplikowana, tym szybsza i tańsza) czy możliwości precyzyjnej regulacji pracy pompy, co wpływa na poprawienie wydajności urządzenia oraz większą satysfakcję klienta. Pod tym względem gruntowe pompy ciepła Buderus są wręcz wzorcowe, gdyż wyposażone są w wiele komponentów zapewniających bezawaryjną pracę oraz dokładną regulację. Oferowane w trzech typoszeregach pompy gruntowe Logatherm WPS (w zakresach mocy 6 do 10 kW, 6-17 kW oraz od 22 do 60 kW) standardowo wyposażone są w sprężarki spiralne wysokotemperaturowe, dlatego na zasilaniu systemu grzewczego można uzyskać do 65°C.

 

 6211_4xwps_02_small_546

 

Wszystkie pompy gruntowe wyposażone są w pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, co ułatwia prace montażowe oraz eliminuje konieczność ich doboru, aby zapewnić prawidłową pracę. Urządzenia Logatherm WPS mają wbudowany zawór trójdrogowy pozwalający na pracę na c.o. i c.w.u.. Ponadto mają też wiele komponentów zapewniających bezawaryjną pracę oraz dokładną regulację. W zależności od przeznaczenia mogą być wyposażone w kilka lub kilkanaście czujników, które ułatwiają precyzyjną regulację ich pracy – dodaje. W starszych nieruchomościach częstym problemem jest przestarzała instalacja elektryczna, nierzadko też właściciele budynków zmuszeni są do korzystania z sieci elektrycznej, której stan pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też pompy ciepła Buderus są wyposażone w urządzenie łagodnego rozruchu, tzn. „miękki start”. Urządzenie to zapobiega spadkom napięcia w sieci elektrycznej w czasie startu sprężarki. W wyposażeniu pomp ciepła jest również zabezpieczenie przed nieprawidłową kolejnością oraz zanikiem faz. Chroni to przed awarią pompy, a dla osoby montującej jest to znaczące uproszczenie prac elektrycznych. Użytkownikowi natomiast pozwala na łatwą kontrolę w przypadku problemów z zasilaniem elektrycznym. Co istotne, konstrukcja pomp ciepła Buderus gwarantuje bardzo cichą pracę. Jest to możliwe dzięki wytłumieniu obudowy pomp specjalną pianką dźwiękochłonną i elastycznym połączeniom hydraulicznym wewnątrz urządzeń, które nie przenoszą wibracji na instalację grzewczą.  

 

Pompy ciepła dużej mocy

 

Wśród urządzeń wartych wyróżnienia są pompy ciepła Logatherm WPS o większych mocach (od 22 do 60 kW), które również wykorzystują energię gruntu.

 logatherm_wpla_uli_1000_01

Tego typu pompy wyposażone są w sprężarki Mitsubishi Electric, które mogą osiągać wysokie temperatury na zasilaniu, nawet do 65°C, zachowując ciągle wysoką sprawność działania. Typoszereg Logatherm WPS 22-60 wyposażony jest w dwie pompy obiegowe górnego i dolnego źródła ciepła, zapewniając odpowiedni przepływ i odbiór ciepła z wymienników ciepła (skraplaczy).

 

Warto podkreślić, że tego typu pompy mogą jednocześnie wspomagać centralne ogrzewanie i podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wytwarzając w tym samym czasie różne temperatury dla tych odbiorników. Przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów można również kontrolować 4 obiegi grzewcze oraz sterować chłodzeniem pasywnym.
 

 
Pompy ciepła powietrze-woda

 

A co, jeśli chcemy wykorzystywać darmową energię, ale bez konieczności wykonywania instalacji, które czerpie energię z gruntu? W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze-woda – aby korzystać z takiego źródła ciepła, obok budynku potrzeba zaledwie kilku metrów kwadratowych powierzchni, na których ustawia się pompę. Rozwiązanie takie sprawdza się zarówno w nowych obiektach, jak i w tych starszego typu – zwłaszcza, że ceny innych źródeł ciepła (np. oleju opałowego), są wysokie. Pompy ciepła powietrze-woda z powodzeniem mogą współpracować z kotłem olejowym czy innym źródłem energii, wspomagając go w najbardziej mroźne dni. Tym samym pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku oraz wody użytkowej.

 

140311_artwork_logatherm_wpl_ar_einbausituation_mit_people_1000

 

Najnowsza innowacja marki Buderus to pompa ciepła Logatherm WPL AR,  która do produkcji energii cieplnej wykorzystuje powietrze. Prace nad nią zaowocowały aż pięcioma patentami, do jej budowy wykorzystano unikalne materiały konstrukcyjne i zastosowano nowoczesne elementy regulacyjne układu chłodniczego. Pompa ciepła składa się z dwóch modułów: wewnętrznego i zewnętrznego. Moc jednostki zewnętrznej można dostosować w zależności od indywidualnego zapotrzebowania użytkowników budynku na ciepło i ciepłą wodę. Dostępne są urządzenia o mocy: 6, 8, 11 i 14 kW.  Do indywidualnych potrzeb dostosować można także moduł wewnętrzny, oferowany w czterech opcjach: do montażu naściennego lub w kompaktowej wersji stojącej „Tower” z zasobnikiem wody użytkowej. Wybrane moduły wewnętrzne mogą być integrowane z kotłem grzewczym lub instalacją solarną, co umożliwia ustalenie bardzo indywidualnej konfiguracji całego systemu odpowiadającej potrzebom użytkownika. Logatherm WPL AR to niezwykle wydajne rozwiązanie: współczynnik COP (opisujący efektywność pracy urządzenia) przy temperaturze powietrza zewnętrznego +7 stopni Celsjusza wynosi nawet 5. Oznacza to, że z jednej jednostki energii elektrycznej  pompa może wytworzyć aż 5 jednostek ciepła, które ogrzeją dom. Urządzenie zostało przygotowane do funkcjonowania w klimacie skandynawskim, dlatego pracuje efektywnie w całym zakresie temperatur pracy, tj. aż do - 20 stopni Celsjusza. Dzięki rewersyjnej pracy układu chłodniczego, latem pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Kolejnym atutem urządzenia jest niski poziom hałasu, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia komfortu użytkowania. Okresowo poziom ten można jeszcze bardziej obniżyć w trybie „Silent mode”. Pompa ciepła ma w standardzie wbudowany moduł do komunikacji przez internet, co umożliwia jej zdalne sterowanie przy użyciu smartfona czy tabletu. Moduł wewnętrzny pompy ciepła wyposażony jest też w jednostkę sterującą HMC 300. To najnowszy regulator do pomp ciepła, który można rozbudowywać o inne moduły automatyki EMS Plus Buderus. Dzięki nim pompa ciepła może obsługiwać do 4 obiegów grzewczych, sterować instalacją basenową i solarną.
 

 
Ze szczegółową ofertą pomp ciepła marki Buderus

można zapoznać się na stronie: www.buderus.pl

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.