Góra Kalwaria najlepsza do mieszkania i prowadzenia biznesu

Położenieburmistrz_dariusz_zieliski_gra_kalwaria_874_01

Góra Kalwaria to gmina, która łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Położona 30 km na południe od Warszawy na malowniczej skarpie wiślanej. Znajdują się tu liczne zabytki architektoniczne i przyrodnicze, które stanowią wyjątkowe ślady bogatej historii. To przede wszystkim urokliwe miasto o obliczu przyjaznym dla mieszkańców i turystów, które tętni życiem i ma do zaoferowania wspaniały klimat. Najpiękniejsze widoki można obejrzeć wędrując pradoliną Wisły, przez bezkresne sady, zwiedzając historyczny Czersk (stolicę dawnego południowego Mazowsza), kompleksy leśne z Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym, które znajdują się na obrzeżach gminy, a także architektoniczne perły sztuki sakralnej dawnej Nowej Jerozolimy oraz pozostałości po przedwojennym żydowskim ruchu religijnym (chasydyzm). Planowanie weekendowych wycieczek jest proste dzięki aplikacji, która dostępna jest na stronie www.turystyka.gorakalwaria.pl.

 

Warunki do prowadzenia biznesu

Największym atutem gminy jest jej położenie, blisko Warszawy, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych wschód-zachód i północ-południe. Strefa północna gminy to tereny przeznaczone pod działalność usługową i logistyczną oraz przemysł nieuciążliwy. Nie wyklucza się tu jednak budownictwa mieszkaniowego. Południowa część gminy przewidziana jest przede wszystkim pod inwestycje sportowo-rekreacyjne. Istnieją tu również sprzyjające warunki dla przemysłu przetwórczego. Zagłębie owocowo-sadownicze (największe w Europie) zapewnia stabilne dostawy surowca. Niepowtarzalne walory turystyczne i krajobrazowe – Wisła i skarpa wiślana, Czersk i ruiny zamku, baza sportowo-rekreacyjna oraz unikalne w skali europejskiej założenia architektoniczne miasta – oferują szeroki wachlarz szans inwestycyjnych, zwłaszcza w zakresie turystyki.

  gra_kalwaria_gala_widnica_1024dariuszzielinski_131_585

          Dariusz Zieliński, Burmistrz Gminy Góra Kalwaria odbiera nagrodę Przyjazna Gmina 2015- Samorząd 25 - lecia

 

 

Tereny inwestycyjne

Inwestowanie w Górze Kalwarii jest atrakcyjne ze względu na stabilność polityki podatkowej i opłat lokalnych. Ponadto w rozmowach z przedstawicielami biznesu pomaga fakt wysokiego stopnia zwodociągowania, skanalizowania i zelektryfikowania gminy, a ceny za media, w tym wodę i kanalizację są jednymi z najniższych wśród okolicznych gmin. Prowadzone są też prace nad wdrożeniem dostępu do szerokopasmowego internetu na terenie całej gminy, co pozwoli organizacjom działającym i planującym tu działalność na korzystanie z szybkiego łącza internetowego. Stale aktualizowana oferta inwestycyjna jest dostępna na stronie www.gorakalwaria.pl. Wartością dodaną z punktu widzenia inwestycji jest decyzja o budowie obwodnicy Góry Kalwarii. Nie ulega wątpliwości, że odegra ona znaczącą rolę w procesie rozwoju całej gminy.

 

Komunikacja

Góra Kalwaria posiada bezpośrednią komunikację z Warszawą poprzez linie autobusów ZTM i PKS. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się mieszkańców i turystów podróżujących ze stolicy. Gmina cały czas pracuje nad rozwojem i zagęszczeniem sieci komunikacyjnej, dlatego w porozumieniu z ZTM od września 2015 r. uruchomione zostały dwie nowe linie podmiejskie: L-28 i L-30. Dogodny dojazd od strony Warszawy, a także połączenia autobusowe z Grójca, Kozienic, Warki, Radomia i innych większych miast w Polsce powodują, że osoby korzystające z komunikacji zbiorowej nie mają problemów z dotarciem do Góry Kalwarii. Dodatkową wartość stanowi bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą, z którego chętnie korzystają osoby mieszkające w Górze Kalwarii, a pracujące w stolicy. Warto tu nadmienić, że w bliskiej odległości od miasta znajduje się też lotnisko międzynarodowe im. F. Chopina, które stanowi bazę wypadową dla turystów i firm.

 

Edukacja

Strategia gminy na lata 2013–2020 definiuje zadania w zakresie oferty edukacyjnej oraz nadaje kierunek rozwoju. Filarami tej strategii są: dostosowanie bazy edukacyjnej do wymagań i potrzeb dzieci i młodzieży, podniesienie poziomu kształcenia, wsparcie dyrektorów i nauczycieli poprzez systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych, prowadzenie remontów i prac konserwacyjnych, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Gmina wspiera i motywuje uczniów w procesie nauczania poprzez programy stypendialne oraz dodatkowe zajęcia.

 

Sport

Góra Kalwaria to miejsce, gdzie sportowy duch jest widoczny na każdym kroku. Bardzo dobra baza sportowa oraz oferta imprez cyklicznych służą całej społeczności, począwszy od najmłodszych pociech, poprzez młodzież i jej potrzeby, a skończywszy na osobach dojrzałych. Dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych gmina przygotowała zajęcia WF na krytej pływalni w Zespole Basenowym. Stanowią one nasz wyróżnik na tle innych gmin, ponieważ są w 100 proc. finansowane z budżetu miasta. Dzięki nim dzieci już od najmłodszych lat kształtują umiejętności sportowe, podnoszą sprawność fizyczną, pracują nad hartem sportowego ducha. Gmina ponadto finansuje i wzbogaca ofertę zajęć pozalekcyjnych w szkołach oraz wspiera realizację programów profilaktycznych, które służą zmniejszeniu zagrożeń i patologii wśród młodzieży. Zaraz obok basenu do dyspozycji w sezonie letnim są boiska do gry w siatkówkę. Wielu lokalnych siatkarzy zaangażowanych jest w organizację oraz udział w zawodach z cyklu Grand Prix, czyli turniejach dla amatorów siatkówki plażowej, największych tego typu na Mazowszu. Młodzież natomiast korzysta z nowo wybudowanego skateparku.

 

Kultura i rozrywka

Ośrodek Kultury odpowiada za ofertę w zakresie kultury i rozrywki. Jest ona bogata i stale się powiększa, a najmocniejszym akcentem gminy jest Czersk, z którym wiążą się najważniejsze w ciągu roku plany eventowe. Majowy Turniej Rycerski to wydarzenie gra_kalwaria_jezioro_czerskie_903całodzienne z pokazami konnymi, walkami rycerskimi, rekonstrukcjami bitew, atrakcjami dla dzieci, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów, dlatego w przyszłym roku odbędzie się już po raz dziewiąty. W tym roku na początku lipca po raz pierwszy odbył się piknik związany z XVII-wieczną historią zamku w Czersku pt. „Szwedzi na zamku”. Popisy jazdy konnej, huk armat i zapach prochu strzelniczego, czyli rekonstrukcja, która objęła epizody historyczne sprzed 360 lat, przypadła widzom do gustu. Zainteresowanie gości skłoniło do gkalwariaduzyherb_472włączenia tej imprezy na stałe do kalendarza. Z kolei jesienią kontynuowane będą Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa było „Utracone dziedzictwo”. Czersk, będący niegdyś stolicą Mazowsza, stanowi symbol dziedzictwa i jest miejscem szczególnym. To jedna z najbardziej okazałych i malowniczych budowli w tym rejonie, a jednocześnie świadectwo burzliwej historii, której ślady są tutaj bardzo wyraźne. Pomimo utraty wielu materialnych źródeł i dowodów przeszłości, przyjaciele Czerska i miłośnicy historii starają się zachować pamięć i tożsamość tego miejsca w umysłach lokalnej społeczności.

 

Nieruchomości, nowoczesna struktura i potencjał ludzki, oraz walory mieszkaniowe

Na terenie gminy dostępnych jest wiele atrakcyjnych nieruchomości. Są to mieszkania, gotowe domy jednorodzinne i grunty, które w skali powiatu utrzymują się na bardzo atrakcyjnym poziomie cenowym. Dzięki dogodnemu położeniu, komunikacji, ofercie edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz ofercie kulturalnej i sportowej gmina jest przyjaznym miejscem do mieszkania i prowadzenia biznesu. Zapewne te walory sprzyjają podejmowaniu przez wielu nowych mieszkańców decyzji o wyborze Góry Kalwarii na swoje miasto.

 

Najpierw dialog

gra_kalwaria_ratusz_miejski_900_01Myślą przewodnią towarzyszącą pracy samorządu w Górze Kalwarii jest budowanie i umacnianie wspólnoty lokalnej. Podstawą tej idei jest koncepcja społeczeństwa obywatelskiego – dojrzałego i świadomego, które tworzą mieszkańcy, poprzez zaangażowanie, otwarte wyrażanie stanowisk i zgłaszanie inicjatyw. W trakcie podejmowania decyzji dotyczących gminnych inwestycji głos mieszkańców liczy się najbardziej. W samorządzie terytorialnym modelowym przykładem dążenia do pobudzania społeczeństwa do większej aktywności i zaangażowania w sprawy społeczne są konsultacje społeczne i budżet partycypacyjny, w których mieszkańcy mają możliwość wypowiedzieć się na tematy ważkie. Komunikacja pomiędzy urzędem a mieszkańcami daje szansę poznać swoje potrzeby, zareagować i wprowadzić realne zmiany w przestrzeni miejskiej, które spotkają się z akceptacją społeczną. Mechanizmy towarzyszące konsultacjom społecznym, nawiązywania współpracy między administracją a społeczeństwem, są fundamentem budowania przyjaznego otoczenia.

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.