Muzeum inne niż wszystkie

Muzeum Emigracji w Gdyni to miejsce położone tuż przy wejściu do portu. Z Dworca Morskiego, dzisiejszej siedziby muzeum, wypłynęło w świat dziesiątki tysięcy polskich emigrantów. Dziś można tu zobaczyć interaktywną wystawę, która działa na wszystkie zmysły. Przygotujcie się na pasjonującą opowieść o podróży, życiu codziennym naszych przodków oraz losach Polaków i Polek na wszystkich kontynentach.

 

Muzeum Emigracji w Gdyni opowiada o doświadczeniach milionów Polaków, którzy przez stulecia wyjeżdżali z kraju. Możemy tu poznać losy ludzi sławnych i bogatych, którzy emigrowali głównie z powodów politycznych, ale najciekawsza jest opowieść o zwykłych Kowalskich. Bo to właśnie zwyczajna rodzina spod Rzeszowa jest głównym bohaterem wystawy. Tutaj naprawdę możemy zrozumieć, dlaczego podróż statkiem przez Atlantyk była dla nich wyprawą do innego świata.

 

me_dsc9255__meg_3_1277

 

Dworzec Morski – dzisiejsza siedziba Muzeum Emigracji – został wybrany do swojej roli nieprzypadkowo, odegrał bowiem wielką rolę w historii Polaków. Z tego przepięknie położonego nad samą wodą miejsca, u wejścia do gdyńskiego portu, tysiące ludzi opuszczało kraj. Dziś można tu dziś podziwiać największe wycieczkowce świata – ale kiedyś dokładnie w tym samym miejscu cumowały polskie transatlantyki – na czele z „Batorym”.

 

muzeum_emigracji_w_gdyni_747

Sebastian Tyrakowski, Zastępca Dyrektora Muzeum Emigracji, z certyfikatem Turystyczny Produkt Roku 2016 wręczonym 12 października br. podczas Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy

 

Wystawa Muzeum Emigracji została ułożona w opowieść, która za swoje pierwsze zadanie stawia sobie zaciekawienie widzów. Ekrany multimedialne to zaledwie początek – tutaj usłyszymy języki, którymi na ziemiach polskich mówiono przed wiekami i poczujemy zapachy, które czuli pasażerowie parowców i pierwsi osadnicy w brazylijskiej puszczy.

 

W muzeum pokazane zostały m.in. wielkie migracje przełomu XIX i XX wieku czy wyjazdy z międzywojennej Polski. Widzimy tu, jak żyło się w Polsce Ludowej i dlaczego tak wiele osób marzyło o ucieczce na Zachód. Dla młodszych zwiedzających może to być jedyna w życiu okazja do zobaczenia sklepu z pustymi półkami, skorzystania z budki telefonicznej, czy dotknięcia kultowego malucha.

 

me__07b0352-20160521-mewg-noc_muzeow-fot_pwyszomirski_1350

 

Przed wejściem na wystawę możemy poza tym skorzystać z bezpłatnych stanowisk z dostępem do ancestry.com com - ogromnej bazy genealogicznej. Każdy może poszukać swoich krewnych rozproszonych po świecie.

 

Choć położone w samym centrum portu, Muzeum Emigracji znajduje się jednocześnie zaledwie kwadrans spacerem od gdyńskiego Śródmieścia. Jego odnowionej siedziby nie sposób pomylić z żadnym innym – Dworzec Morski to jeden ze skarbów modernistycznej architektury.

 

Coś dla siebie znajdzie tu każdy miłośnik historii. Zadowoleni będą ci, którzy lubią przeglądać stare dokumenty i fotografie, jak i fani multimediów, filmów i interaktywnych atrakcji. Jeśli chcieliście poznać, jak podróżowano przez stulecia, to dowiecie się tego na Polskiej 1.

 

Przez cały rok w Muzeum Emigracji odbywa się wiele ciekawych warsztatów, wykładów i wydarzeń. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane cyklicznie spotkania z podróżnikami, warsztaty genealogiczne i konsultacje dotyczące poszukiwań krewnych za granicą.

 

me_dsc9938_globus_1104

 

Szczególnie wiele uwagi Muzeum przykłada do edukacji dzieci i młodzieży. Od wtorku do piątku Muzeum odwiedzają dzieci i młodzież szkolna – korzystają z oprowadzania z przewodnikiem lub warsztatów edukacyjnych. Dotyczy to wszystkich rodzajów szkół oraz przedszkoli.

 

Co dwa tygodnie – w sobotę i niedzielę organizowane są także dodatkowe zajęcia dla rodzin. Podczas sobotniej „Misji Ściśle Fajnej” dzieci rozwiązują zagadki wcielając się w rolę tajnych agentów. W niedziele można wziąć udział w warsztatach familijnych „Kultura na horyzoncie!”, podczas których uczestnicy poznają najróżniejsze społeczności na świecie – ich obyczaje i tradycje.

 

Będąc w Gdyni trzeba koniecznie odwiedzić Muzeum Emigracji, aby poznać poruszające historie emigrantów i poczuć portowy klimat miasta.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.