Mleko z certyfikatem Najwyższej Jakości

Zaledwie 10 lat potrzebowała Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka, żeby zrzeszyć ze sobą aż 500 producentów z różnych stron Polski, tym samym stając się największą tego typu organizacją w kraju. Mleko stąd trafia do czterech największych mleczarni w Polsce i Niemczech.

aktualne_logo__501Początki działalności spółdzielni nie należały do najłatwiejszych, rolnicy po niemiłych doświadczeniach z poprzednimi organizacjami tego typu byli nieufni. Mieli wątpliwości, czy powołanie strzeleckiej spółdzielni ma szansę na powodzenie. Nowopowstający podmiot miał zapewniać swoim członkom cenę rynkową za dostarczone mleko, umowy z najlepszymi mleczarniami w Polsce, a także możliwość korzystania z programów kierowanych do grup producentów rolnych. W 2005 r. Grupie udało się zrzeszyć dwudziestu, wtedy jeszcze pełnych obaw producentów, dzisiaj jest ich prawie pół tysiąca, a SSPM jest liderem na rynku obrotu mlekiem w Polsce. Dziś zrzesza producentów głównie z województwa lubuskiego, a także z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
 
Nadrzędnym priorytetem spółdzielni jest jakość mleka, dlatego regularnie przechodzi ono specjalistyczne badania przed odbiorem od producenta. Drugim, równie istotnym elementem, jest rozbudowana sieć logistyczna. Dzisiejsza sprzedaż surowca jest na bardzo wysokim poziomie, roczna wartość handlowa wynosi 150 mln zł. Mleko pochodzące z SSPM trafia m.in. do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, a także do niemieckiego producenta Müller, z którym spółdzielnia współpracuje od 8 lat. Członkostwo w grupie to zagwarantowany dostęp do rynku i punktów zbytu.

zarzd_grupy_729

Spółdzielnia prosperuje bardzo dobrze, wyróżnia się spośród 80 organizacji tego typu działających na terenie kraju, mimo, że wahania na rynku mleczarskim w ostatnich latach doprowadziły do spadku cen mleka o około 50 proc. Jest to spowodowane nadprodukcją surowca. Dodatkowo, według badań, w ostatnim czasie zmniejszyła się konsumpcja produktów mlecznych na świecie, również w Polsce.

Znaczącym osiągnięciem Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka jest trzykrotne wyróżnienie w Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International. W 2016 roku Spółdzielnia otrzymała Perłę Najwyższej Jakości.

                                                                                                                Michał Gryt

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.