Zapraszamy do Rytra

 

Rytro to pięknie położona miejscowość górska w województwie małopolskim pomiędzy Starym Sączem, a Piwniczną Zdrój, na trasie głównego szlaku turystycznego Beskidu Sądeckiego w pięknej przełomowej części malowniczej doliny Popradu. Ziemia Ryterska ma kilkuwiekową historię. W Rytrze zachowały się ruiny tamtejszego zamku średniowiecznego stanowiąc jedną z atrakcji gminy. Od kilku lat trwają prace archeologiczne oraz konserwatorskie na wzgórzu zamkowym. Miejscowość ma szczególnie dobre warunki klimatyczne i cieszy się popularnością jako letnisko. Piękno ryterskiej przyrody opisała Maria Kownacka w opowieści „Rogaś z Doliny Roztoki”. Rytro łączy walory spokojnej gminy, bazy turystyki górskiej i ekskluzywnego miejsca na urlop.

 


Rozmowa z Władysławem Wnętrzakiem, Wójtem Gminy Rytro

 

Jednymi z ostatnich sukcesów Gminy Rytro są zwycięstwa w konkursie Przyjazna Gmina 2017 redakcji Forum Biznesu oraz w plebiscycie Gazety Krakowskiej „Wielkie odkrywanie Małopolski”, w kategorii „Miejsce niezwykłe”. Jakimi niezwykłymi i ciekawymi miejscami może się pochwalić Rytro? Co sprawia, że gminę tak chętnie odwiedzają turyści?

 

Rytro jest miejscem niezwykłym i atrakcyjnym dla gości przez cały rok. Tutaj na powierzchni 40 km2 jak w soczewce skupia się tak wiele ciekawych elementów, od wspaniałej różnorodnej przyrody z rezerwatem przyrody, parkiem ekologicznym, Popradzkim Parkiem Krajobrazowym poprzez klimat i czyste powietrze po piękno krajobrazu oraz wielowiekową historię zaznaczoną między innymi ruinami zamku ryterskiego z XIII w. Położenie Rytra w przełomowej dolinie Popradu pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej stwarza doskonałe warunki do pieszych wędrówek dla wytrawnych turystów po wyznaczonych licznych szlakach turystycznych lub krótszych spacerów dla wszystkich. Poprad zachęca do skorzystania ze spływu łodziami z Piwnicznej do Rytra, park linowy z licznymi trasami i atrakcjami pobudza adrenalinę, stacja narciarska zaprasza na trasy zjazdowe dla wszystkich. Rytro posiada bazę noclegową na każdą kieszeń. Są ekskluzywne hotele i pensjonaty z basenami, kortami, spa, ale są też kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne i schroniska górskie. W Rytrze można posmakować regionalnych potraw i unikalnych miodów oraz produktów pszczelich poznając jednocześnie kulturę i folklor lokalny. Zaręczam, że kto raz przyjedzie do Rytra, wraca tu zauroczony ponownie.     

 

  imgp1026a_980_01

 

O aktywności i zaangażowaniu mieszkańców świadczy fakt, że w ubiegłym roku w ramach I Edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego gmina Rytro zdobyła finansowanie projektu Ryterska Akademia Muzyki i Tańca. W tym roku mieszkańcy składali swój głos na projekt Szkoła nadpopradzkiej tradycji i kultury. Kiedy będą znane wyniki?

 

Mieszkańcy Rytra są bardzo pracowici, ambitni i zorganizowani. Potrafią się mobilizować i wspólnie dążyć do celu. Tak było z utworzeniem samodzielnej gminy w 1995r., tak jest również obecnie. Rok 2016 to 58 tys. zł na Ryterską Akademię Muzyki i Tańca pozyskane z Budżetu Małopolski dzięki dużej mobilizacji. Pieniądze dobrze wykorzystane zachęciły do złożenia kolejnego wniosku i zbierania głosów poparcia. Wyniki będą znane pod koniec października, a jak Rytro uzyska dotację to będzie kolejny dowód na to, że należy się jednoczyć w dążeniu do pozyskiwania środków spoza budżetu na ciekawe promocyjne projekty.

 

Mówiliśmy o niezwykłych miejscach w gminie, o turystyce i kulturze. Pomówmy teraz o tym, jak żyje się na co dzień mieszkańcom. Jakie inwestycje Gmina Rytro już zrealizowała, a co nowego jest w planach, jeśli chodzi o drogi, kanalizację, rewitalizację zabytków i budynków publicznych, a także budowę nowych, w tym m.in. ośrodka zdrowia.

 

Gmina Rytro, choć mała, stara się w każdym roku wydzielać środki w budżecie na inwestycje gminne poprawiające komfort życia mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miejscowości. W obecnym roku priorytetem były drogi gminne i kanalizacja oraz przygotowanie wniosków do funduszy pozabudżetowych. Gmina stara się tak realizować swoje zadania, aby do każdej złotówki własnej pozyskać co najmniej drugą z innych źródeł. W bieżącym roku nową nawierzchnię uzyskała droga  o długości 1 km w Małej Roztoce, droga na Dzioł w Suchej Strudze - długość około 500 m., droga na osiedlu koło stadionu – około 100m. Wykonano też trasę pieszo- rowerową na wzgórze zamkowe – około 800m. W ramach uzupełniania sieci kanalizacyjnej wykonano remont starego kolektora na osiedlu koło stadionu oraz wykonano w centrum Rytra nową sieć dla ośmiu posesji pominiętych w poprzednim okresie z powodu braku zgód. Rytro rozpoczęło dużą inwestycję na wzgórzu zamkowym o wartości prawie 2 mln. zł. Do października 2018r. na zamku będą prowadzone prace wykopaliskowe na dziedzińcu oraz budowlane na murach zewnętrznych i baszty.  

 

imgp1916aafb_980

 

Z woli mieszkańców pełni Pan już piątą kadencję na stanowisku wójta. Jak przez te 20 lat zmieniła się gmina i Rytro? Co jeszcze chciałby Pan zmienić?

 

Gmina Rytro chcąc być atrakcyjną miejscowością turystyczną postawiła w pierwszej kolejności na ochronę środowiska. Do dzisiaj zbudowano automatyczną oczyszczalnię ścieków i ponad 40 km sieci wraz z pompowniami. Do skanalizowania poprzez systemy przydomowe lub osiedlowe pozostają oddalone od centrum przysiółki. Gmina stworzyła bardzo dobre warunki dla placówek oświatowych, a dopełnieniem oczekiwań środowiska było oddanie do użytku pełnowymiarowej hali sportowo – widowiskowej. Większość dróg gminnych zyskała nowe nawierzchnie. Przed gminą ciągle stają nowe wyzwania. Najważniejszym celem jest realizacja Centrum Gminy Rytro na co jest projekt i pozwolenie na budowę. Projekt zakłada budowę nowego Urzędu Gminy, Domu Kultury z Biblioteką, Ośrodka Zdrowia i budynku usługowego. Złożono wniosek o dofinansowanie z funduszy UE. W Rytrze pojawił się pomysł na budowę centralnej kotłowni na biomasę zaopatrującej obiekty gminne, hotelowe i prywatne posesje w ciepło i ciepłą wodę. Pojawił się partner, który złożył wniosek o dofinansowanie tego zadania. Realizacja tego przedsięwzięcia wpłynęłaby wydatnie na ochronę środowiska oraz na wygodę mieszkańców. Poza tymi celami są zgłaszane postulaty o wodociąg dla niektórych rejonów gminy, drogi, place zabaw, infrastrukturę sportową. Toczą się rozmowy z wojewodą o uregulowanie stanu prawnego drogi do osiedla Makowica.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.