Dla górnictwa, wojska i służb ratowniczych

Od projektu do produktu - Zakład Hydrauliki Siłowej HYDROMECH S.A. - doświadczenie i zaufanie.

 

Zakład Hydrauliki Siłowej HYDROMECH S.A. (Lublewo Gdańskie) to jedna z najdłużej nieprzerwanie działających firm rodzinnych w woj. pomorskim. Specjalizuje się w projektowaniu, konstruowaniu i produkowaniu specjalistycznego sprzętu o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym oraz świadczeniu usług z zakresu hydrauliki siłowej dla górnictwa i geologii, wojska i służb ratowniczych.

  

zlote_godlo_2013_small_336

 

Najnowsze urządzenie firmy – innowacyjna wiertarka górnicza ze specjalnym wyłącznikiem typu H-WH1 – zdobyła złote godło QI 2013 w Programie Najwyższa Jakość Quality International 2013. Firma, jako trzykrotny Laureat tego Programu, w tym roku odbierze wyróżnienie specjalne – Perłę QI.


Zakład Hydrauliki Siłowej HYDROMECH S.A. na rynku przemysłowym obecny jest od 1983 r. i był jedną z pierwszych prywatnych firm w ówczesnym województwie gdańskim. Dziś firmą kieruje już drugie pokolenie rodziny na czele z prezes Kariną Gronkowską: – To 30-letnie doświadczenie i rozpoznawalność firmy na rynku wielu branż przemysłu, jest naszą największą wartością w odniesieniu do świadczonych przez nas usług oraz działalności produkcyjnej i handlowej. Na mocną pozycję rynkową pracuje wykwalifikowany zespół specjalistów w wielu dziedzinach i bogate zaplecze techniczne firmy.

 

Od projektu do produktu

 

HYDROMECH specjalizuje się zarówno w produkcji wielkoseryjnej maszyn i urządzeń, jak również realizuje indywidualne zlecenia klientów. Podejmuje się wykonania zleceń począwszy od fazy konstrukcyjno-technologicznej, przez wykonanie prototypu, po właściwą produkcję gotowych urządzeń. Doświadczony zespół konstruktorów i technologów ma na swoim koncie szereg unikalnych rozwiązań technicznych, w tym ponad 80 rozwiązań chronionych dziś patentami.

 

HYDROMECH największe uznanie zdobył jako partner dla przemysłu okrętowego, a zwłaszcza Marynarki Wojennej RP (realizuje m.in. prace remontowe polskich okrętów podwodnych), ale jednocześnie jest także czołowym polskim producentem maszyn i urządzeń dla polskiego i światowego przemysłu wydobywczego, np. wiertarek hydraulicznych, przecinarek taśmowych, zakrętaków. Urządzenia cieszą się dużym uznaniem na rynku krajowym oraz na rynkach eksportowych, zwłaszcza w Chinach, Mongolii i Rosji, ale także we Włoszech i innych krajach UE. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku górniczego i potrzebie podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy operatorów narzędzi małej mechanizacji, opracowaliśmy innowacyjną wiertarkę górniczą ze specjalnym wyłącznikiem, zwiększającym wygodę pracy, bezpieczeństwo operatora i ryzyko zniszczenia urządzenia – mówi prezes Karina Gronkowska.


Innowacyjnie dla górnictwa i geologii

 

Innowacyjność polega na wykorzystaniu naturalnego kierunku rozkładu sił. Dostępne dotychczas na rynku rozwiązania, podczas uruchamiania wiertarki, wymagają odciągnięcia cięgna włącznika w kierunku prostopadłym do kierunku wiercenia. – Nasza technologia umożliwia uruchomienie wiertarki poprzez naciśnięcie dźwigni włącznika w kierunku zgodnym z kierunkiem wiercenia. Ponadto, co bardzo istotne, wyzwolenie włącznika następuje poprzez naciśnięcie dźwigni wewnętrzną stroną dłoni operatora. Ten, zgodny z naturalnym, kierunek działania sił niweluje efekt zmęczenia – przykurczu palców dłoni, jak ma to miejsce w rozwiązaniach tradycyjnych. I co bardzo istotne, w momencie zakleszczenia wiertła w wierconym otworze, sposób trzymania wiertarki umożliwia naturalne wyślizgniecie się włącznika spod dłoni operatora i natychmiastowe zatrzymanie pracy silnika wiertarki. Ponadto sposób trzymania wiertarki niweluje skutek odruchowego zaciśnięcia dłoni na uchwycie obracającego się korpusu wiertarki oraz niweluje możliwość pochwycenia rękawicy – wymienia zalety urządzenia K. Gronkowska.

 hydromech_wiertarka_h-wh1u_916

Hydrauliczna wiertarka górnicza typu H-WH1

 

Tak innowacyjne rozwiązanie włącznika wiertarki, oprócz istotnych aspektów podniesienia bezpieczeństwa pracy oraz obniżenia uciążliwości obsługi, ma również wymiar techniczny. Pozwala bowiem na równomierny rozkład nacisków prawej i lewej dłoni operatora na wiertarkę. Eliminuje to nierównomierne obciążenie wiertła, co wpływa na prawidłową pracę wiertarki i wydłuża żywotność narzędzia. Nowy włącznik zabudowany został w sprawdzonej konstrukcji lekkiej, ręcznej wiertarki hydraulicznej, która wykorzystuje jako napęd hydrauliczny silnik planetarny. To również silnik produkcji HYDROMECHU, który przystosowany jest do zasilania zarówno emulsją olejowo-wodną jak i olejem hydraulicznym.

 
 

Nowa wiertarka HYDROMECHU to efekt wieloletniej współpracy z branżą wydobywczą, realizacji oczekiwań pracowników kopalń w zakresie funkcjonalności urządzeń i zwiększenia bezpieczeństwa pracy, a także współpracy z branżą geologiczną, dla której firma produkuje wiertnice do odwiertów geotechnicznych i geologicznych oraz repery geodezyjne dla geodetów.

 

Obok działalności konstrukcyjno-produkcyjnej HYDROMECH oferuje szeroki zakres usług począwszy od obróbki metali i tworzyw, przez naprawy i remonty maszyn i urządzeń, po produkcje części, podzespołów i konstrukcji. Remontuje i modernizuje podzespoły hydrauliki siłowej i pneumatyki.


 hydromech_silniki_hydrauliczne_724

Silniki hydrauliczne

 

Dla wojska i służb ratowniczych

 

HYDROMECH S.A. posiada koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wykonywanie działalności w zakresie wytwarzania i obrotu wyrobami oraz obrotu technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Działalność spółki opiera się o wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Jakością zgodny z normą PL-EN ISO 9001:2009, a niebawem wdrożony zostanie kolejny certyfikat w tym zakresie, dzięki któremu firma będzie mogła świadczyć swoje Usługi dla wszystkich państw należących do NATO (AQAP). Dziś realizuje usługi modernizacji hydrauliki mostów czołgowych czy remonty i modernizacje hydrauliki okrętów podwodnych. – Na przestrzeni lat udało nam się opracować szereg rozwiązań i wdrożeń wykorzystywanych przez siły zbrojne, np. mobilne maszty antenowe o wysokości 36 m dla wojskowych systemów łączności radioliniowej, układy mechaniczno-hydrauliczne stacji hydrolokacyjnych, napędy radarów, stanowiska prób i badań elementów hydrauliki czołgowej – wymienia prezes firmy. Współpraca firmy z polską armią w zakresie produkcji maszyn i urządzenia zaowocowała także powołaniem specjalnego zespołu serwisowego przy polskich kontyngentach wojskowych na misjach w Afganistanie i Iraku.

 

Ważnym elementem działalności HYDROMECHU są remonty okrętów podwodnych Marynarki Wojennej. Jest to wyjątkowo wymagający klient, który współpracuje tylko ze sprawdzonymi wykonawcami, dającymi 100 procent pewności w kwestii jakości wykonania.

 

Nieprzerwany rozwój

 

HYDROMECH wciąż poszukuje nowych technologii, które poprawią jakość produktów, przyśpieszą proces produkcji, a także zredukują koszty wytwarzania. Stosuje specjalne metody obróbki cieplno-chemicznej, nowoczesne maszyny np. elektrodrążarki CNC, tokarko-frezarki CNC. Nie rezygnuje przy tym z tradycyjnych maszyn obróbczych, które przy produkcjach jednostkowych są bardziej ekonomiczne.

 

W zakresie opracowywania nowoczesnych technologii HYDROMECH ściśle współpracuje z czołowymi uczelniami technicznymi w kraju, m.in. z Politechniką Gdańską, Politechniką Śląską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

hydromech_przecinarka_h-hpt-95-150_686

Przecinarka

 

Lokalizacja firmy w niewielkiej miejscowości pod Gdańskiem (Lublewo Gdańskie) obliguje firmę do aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Obok statusu największego pracodawcy w Lublewie, aktywnie wspomaga działania władz gminnych, organizuje m.in. wyjazdy dzieci na kolonie i obozy, jest również głównym sponsorem Ochotniczej Straży Pożarnej i organizowanych wielu imprez kulturalno-sportowych. Uczniom i studentom zapewnia odbycie praktyk zawodowych, a w porozumieniu z Urzędem Pracy w Pruszczu Gdańskim przyjmuje bezrobotnych na kursy zawodowe dające szansę na zdobycie doświadczenia.

 

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski

 

 

pera_qi_small_435

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
57%
43%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.