Kolej na jakość

W wizji transportowej Unii Europejskiej, ważny punkt stanowi funkcjonalny i sprawny transport pasażerski.  Na realizację tych planów składa się trwająca rozbudowa sieci dróg ekspresowych i autostrad, ale nie mniej ważną jest modernizacja i budowa nowych odcinków tras kolejowych.

Unia Europejska od kilku dekad systematycznie przenosi ciężar zbiorowego transportu pasażerskiego z połączeń drogowych na kolejowe. Plany rozwojowe w tym zakresie zakładają zintegrowanie sieci kolei w całej UE do 2050 r. Stworzenie ujednoliconego, międzynarodowego systemu znacznie zwiększy możliwości transportowe pomiędzy krajami członkowskimi. Sporządzanie długookresowych planów rozwoju kolei jest dla państw UE obligatoryjne, jeżeli chcą korzystać ze wspólnotowego wsparcia finansowego. W warunkach polskich pojawienie się pieniędzy unijnych na inwestycje kolejowe było jedyną szansą na powstrzymanie regresu.

Pomimo, że w Polsce jesteśmy świadkami trwających wielkich inwestycji w infrastrukturę, zakupów nowego taboru i modernizacji dotychczas użytkowanego taboru, remontów linii kolejowych, to nadal przed naszym krajem stoją duże wyzwania, aby sprostać transportowej wizji Europy. Realizacja unijnego celu obejmuje nie tylko rozbudowę i modernizację infrastruktury, ale również stworzenie pozytywnego wizerunku kolei.

W cele te doskonale wpisują się już działania jednego z regionalnych przewoźników pasażerskich w naszym kraju – Kolei Wielkopolskich. Powstała niecałe pięć lat temu spółka, której właścicielem jest samorząd województwa wielkopolskiego, zatrudnia dziś 600 osób i świadczy usługi kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze całego województwa. – To z nami wielu Wielkopolan dojeżdża codziennie do pracy i do szkoły, dlatego, starając się jak najlepiej wypełniać zadania powierzone nam przez organizatora przewozów, zapewniamy coraz lepszą jakość komunikacji. Wiemy, jak ważne jest dostosowanie działalności do specyfiki regionu oraz związanych z tym potrzeb pasażerów – mówi Włodzimierz Wilkanowicz, Prezes Zarządu Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.

Dbałość spółki o wysoką jakość świadczonych usług przejawia się nie tylko tym, że Koleje Wielkopolskie zapewniają nowoczesny transport przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy wykwalifikowany personel, ale przede wszystkim systematycznym zwiększaniem inwestycji w celu zapewnienia ciągłości sprawnego taboru. Przykładem tych działań jest m.in. ostatni zakup, wynajmowanej dotychczas przez Koleje Wielkopolskie, infrastruktury torowej i lokomotywowni od PKP w Zbąszynku. W tym częściowo zabytkowym obiekcie powstaje nowoczesne zaplecze techniczne, w którym już wykonywane jest część najbardziej skomplikowanych przeglądów i i napraw bieżących taboru. – Kompleks stanowi układ torowy na terenie 10 ha oraz hala o powierzchni 12 tys. m2. Mimo, że zainwestowaliśmy tu już kilka milionów złotych, przed nami stoją kolejne wydatki z tym związane. Obecnie w Zbąszynku pracuje 70 kolejarzy z czego znaczna część to inżynierowie i technicy o wysokich kwalifikacjach, a po zakończeniu inwestycji zatrudnienie wzrośnie do ponad 100 osób  –  podkreśla Włodzimierz Wilkanowicz.

 

Marek Przybylski

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.