Polacy i Czesi najbardziej zadowoleni

Dzięki współpracy ośrodków badawczych państw Grupy Wyszehradzkiej powstał raport z badań ukazujący oceny i prognozy sytuacji gospodarczej oraz warunków materialnych gospodarstw domowych.  


Pierwszą konkluzją jaka nasuwa się po analizie powyższego raportu jest fakt, iż Polacy i Czesi, spośród państw Grupy Wyszehradzkiej, najlepiej oceniają sytuację ekonomiczną w swoich państwach (31 proc.). Zdecydowanie gorzej sytuację tę oceniają Węgrzy (17 proc.) i Słowacy (15 proc.). W sierpniu 2016 r. został opublikowany raport CBOS  z badań „Oceny i prognozy sytuacji gospodarczej oraz warunków materialnych gospodarstw domowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej”.*

Dokładna analiza wyników badań wskazuje, iż:

Jako „złą” ogólną, obecną sytuację gospodarczą swojego kraju oceniają:
Słowacy 45 proc.
Węgrzy 37 proc.
Czesi 24 proc.
Polacy 21 proc.

Poziom ocen „ani dobra, ani zła” kształtuje się natomiast:
Węgrzy 45 proc.
Czesi 42 proc.
Polacy 41 proc.
Słowacy 39 proc.

„Obecny poziom niezadowolenia wśród Słowaków jest o 10 punktów procentowych niższy niż na początku bieżącego roku, można więc mówić o istotnej poprawie ocen sytuacji gospodarczej w tym kraju. Od sześciu lat udział negatywnych ocen na Słowacji nie był tak niski jak obecnie. Nastroje w tej kwestii nie uległy w Polsce i Czechach w ciągu ostatniego półrocza istotnym zmianom, zaś na Węgrzech nieznacznie wzrósł udział opinii negatywnych (z 33% do 37%), kosztem ocen przeciętnych.” **

Warto jednak prześledzić zmiany na przestrzeni lat 2010 – 2016. Wynika z nich bowiem, że w Polsce zanotowaliśmy w tym okresie przyrost o 10 pkt procentowych (21 proc. w 2010 do 31 proc. w roku 2016). Pomimo wahań (znacznych skąd inąd) to jednak w omawianym okresie zdecydowanie wzrosły poziomy pozytywnych ocen w pozostałych krajach Grupy Wyszehradzkiej. I tak:
Czechy (wzrost z 5 proc. w 2010 do 31 proc. w roku 2016)
Słowacja (wzrost  z 4 proc. w 2010 do 15 proc. w 2016)
Węgry (wzrost z 4 proc. w 2010 do 17 proc. w 2016)

„Mniej więcej połowa dorosłych mieszkańców każdego z badanych krajów sądzi, że sytuacja gospodarcza w najbliższym roku nie ulegnie zmianie, najczęściej opinię tę podzielają Węgrzy (54 proc.). W Polsce i Czechach co czwarta osoba spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej, odsetek ten jest nieco niższy na Słowacji i Węgrzech. Wśród Słowaków, jako jedynych z badanych, w opiniach na temat rozwoju gospodarki w najbliższym roku pesymizm przeważa nad optymizmem.” ***

Badanie wskazuje również osobisty ogląd na własne gospodarstwo domowe. I tak 51 proc. Polaków dobrze ocenia warunki materialne swojego gospodarstwa domowego. Tego samego zdania jest 49 proc. Czechów, 25 proc. Słowaków oraz 24 proc. Węgrów. Odpowiednio, źle swoje warunki określają Węgrzy 28 proc., Słowacy 24 proc., Czesi 14 proc. i jedynie 7 proc. Polaków.

Równie interesująco przedstawiają się wyniki zadowolenia w ocenie warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego na przestrzeli lat 2010 – 2016. I tak największe przyrosty zadowolenia odnotować można:
w Polsce z 39 proc. w roku 2010 do 51 proc. w roku 2016
w Czechach z 35 proc. w roku 2010 do 49 proc. w 2016
na Słowacji z 27 proc. w roku 2010 do 25 proc. w roku 2016 (jest to jedyny kraj Grupy Wyszehradzkiej, który odnotował w tym zakresie spadek zadowolenia)
na Węgrzech z 6 proc. w roku 2010 do 24 proc. w roku 2016. 

Piotr Żołądkowski


 

_____________________

Piotr Żołądkowski – Modern Corp., były wykładowca „Public Relations i Komunikacja w Organizacji” w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, public relations w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Wykładowca PR na studiach MBA i podyplomowych, Trener Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Lublinie, Centrum Edukacyjnego Żelazna. W swojej pracy zawodowej pracował m.in. dla: Instytut Zarządzania, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., ING S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., British American Tobacco, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej oraz wielu innych. Autor strategii PR zewnętrznego i wewnętrznego z wykorzystaniem zagadnień CSR. Autor publikacji z zakresu CSR w czasopismach fachowych: Personel i Zarządzanie, Logistyka, Energia i inne.

 

*/**/*** Marta Bożewicz, CBOS „Oceny i prognozy sytuacji gospodarczej oraz warunków materialnych gospodarstw domowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej”, ISSN 2353-5822

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.