W mleczarstwie najważniejsza jest jakość

O tym, jak dbać o dynamiczny rozwój firmy,  profesjonalizm w zarządzaniu oraz jakość oferowanych produktów rozmawiamy z Andrzejem Jarmaszem, Prezesem Zarządu Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

 

strzelecka_spdzielnia_producentw_mleka-prezes_andrzej_jarmasz_900 

 

Jak długo jest Pan związany z branżą mleczarską?

 

Z branżą mleczarska jestem związany od 37 lat. Od 1 grudnia 2005 r. pełnię stanowisko Prezesa Zarządu Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka. Doświadczenie i wiedza zdobyta podczas pracy w spółdzielni mleczarsko-przetwórczej zaowocowały tym, że teraz mogę zarządzać Grupą Producentów Mleka inaczej nazywaną Strzelecką Spółdzielnią Producentów Mleka, którą stworzyliśmy 8 lat temu. Głównym celem jest zapewnienie członkom Grupy zbytu wyprodukowanego po dobrych cenach rynkowych.

 

Państwa spółdzielnia jest stosunkowo młodą instytucją zrzeszającą producentów mleka. Co przyczyniło się do powstania takiej organizacji?

 

Inicjatywa wypłynęła ze strony producentów mleka, którzy przyczynili się do utworzenia Grupy Producentów Mleka. Wśród założycieli byli producenci mleka po Strzeleckiej Spółdzielni Mleczarskiej a także Spółdzielni Mleczarskiej w Pile. Takie organizacje cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, między innymi na terenie Niemiec, Francji oraz Danii. Jest normalną rzeczą, że aby przetrwać na rynku tworzymy system, który będzie stanowić siłę negocjacyjną. Odwiedzamy mleczarnie, z którymi współpracujemy. Każdego roku spotykamy się w celu omówienia aktualnych problemów Grupy. Na początku zrzeszaliśmy tylko 27 producentów,  a po 8 latach jest już z nami ok  400. dostawców mleka.

 

Czy zrzeszenie w takich organizacjach jak Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich jest szansą dla mniejszych przedsiębiorstw ?

 

Naszymi odbiorcami są przetwórnie będące najlepszymi mleczarniami w Polsce i Europie. Do naszej spółdzielni zgłaszają się też nowi członkowie więc Grupa Producentów Mleka, funkcjonująca też pod nazwą Spółdzielni Producentów Mleka systematycznie się powiększa. Zazwyczaj są to przedstawiciele mleczarń, które sobie nie radzą na rynku. Ograniczają ich wysokie koszty i w związku z tym nie mogą zaproponować dobrych cen za swoje produkty dystrybuowane w sieciach handlowych takich jak np. Tesco, Biedronka, Kaufland. Problem w tym, że mniejsze mleczarnie nie podejmują żadnych ruchów strategicznych, które mogłyby doprowadzić do połączenia w większe podmioty gospodarcze, a przecież zasadniczą rolę odgrywają rolnicy, którzy aby przeciwdziałać upadłości, tworzą organizacje takie jak Strzelecka Grupa Producentów Mleka. Krótko mówiąc, spółdzielnie oddają mleko do mleczarń dobrze prosperujących na rynku, co w konsekwencji prowadzi do tego, że zadowoleni są zarówno właściciele przedsiębiorstw, jak i firmy skupujące mleko od Grupy Producenckiej, która jest pośrednikiem w sprzedaży surowca. 

 

Które największe mleczarnie z Państwem współpracują? Czy są to tylko rodzime spółdzielnie czy wykraczają Państwo poza teren naszego kraju?

 

Z tych polskich to np. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, natomiast spoza Polski to niemiecki Müller, z którym współpracujemy już od 5 lat. Niewątpliwie jest to największy zakład przetwórczy na terenie Niemiec. Są to, oczywiście tylko przykłady firm kooperujących z nami.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać członkiem Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka?

 

Ci, którzy chcieliby dołączyć do naszej organizacji, jaką jest Strzelecka Grupy Producentów Mleka muszą spełniać kryteria dotyczące mleka dobrej jakości. Istotne znaczenie mają także kwestie logistyczne. Ważna jest dla nas lokalizacja firm, które chcą z nami współpracować, chociaż wszystkim staramy się oferować odbiór i transport surowca. Nasze cysterny są do dyspozycji kontrahentów.

 

Co stanowi o najwyższej jakości produktu mlecznego pochodzącego z mleczarń współpracujących z Państwem?

 

Producent mleka musi spełniać warunki weterynaryjne dotyczące hodowli bydła mlecznego. Jest to przede wszystkim atest dopuszczający do sprzedaży swojego surowca. Aktualnie cała branża musi spełniać takie standardy. Ktoś, kto chce sprzedawać mleko do przetwórni musi posiadać tego rodzaju dokumenty. Zdobyliśmy wiele wyróżnień, które przekładają się na najwyższą jakość naszych produktów. Posiadamy Certyfikat Dynamicznej Firmy za rok 2012. W Krajowym Rejestrze Długów co miesiąc odnawiamy certyfikat świadczący o wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych. Zdobyliśmy również certyfikat wiarygodności biznesowej.

 

W jaki sposób kształtują się Państwa plany dotyczące rozwoju Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka?

 

W ciągu 8 lat prawie 20. krotnie powiększyliśmy sprzedaż. Wcześniej skupowaliśmy ok. 10 tysięcy litrów mleka dziennie natomiast teraz skup wynosi prawie 220 tysięcy litrów mleka dziennie. Tylko te Spółdzielnie,  które dysponują dużym nakładem finansowym i dbałością o jakość produktów mają szansę na przetrwanie i utrzymanie się w branży mleczarskiej. Jeśli chodzi o producentów mleka, to są oni tymi, którzy powinni pozostać na wsi, tam pracować i konsekwentnie dążyć do osiągania maksymalnych korzyści biznesowych. Tylko korzystna cena rynkowa, która trafi do producentów surowców gwarantuje to, że nie zrezygnują oni z profesji i nadal będą z nami współpracować. Biorąc pod uwagę stopień bezrobocia na obszarach miejskich, nie ma takiej potrzeby, aby nierentowne mleczarnie płaciły za surowiec poniżej cen rynkowych. Właściwą cenę mogą zapłacić te przetwórnie, które sobie na rynku radzą, które mają dużą sprzedaż, fundusze na reklamę i stać je na to, aby obniżyć ceny sieciom handlowym. Naszym najważniejszym celem jest współpraca z najlepszymi mleczarniami, dzięki czemu możemy naszym zorganizowanym producentom mleka zapłacić godziwe rynkowe ceny za ich produkt.                                                                     

 

Rozmawiała Patrycja Adamus

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.