Wzrost jakości życia w Poznaniu

Poznań, to jedno z najstarszych (historyczne centrum administracyjne Polski) i jedno z największych miast naszego kraju (ponad 550 tys. mieszkańców). Dziś pozostaje wiodącą pod względem ekonomicznym aglomeracją, która stanowi ważny ośrodek przemysłu, handlu, kultury, sportu i nauki.

 

Na temat zrealizowanych przedsięwzięć oraz kolejnych planów rozwoju miasta, rozmowa z Ryszardem Grobelnym, Prezydentem Poznania (od 1998) r. i prezesem Związku Miast Polskich (od 2003 r.)

 

img_9864_900

  

Zdobywając tytuł „Przyjazna Gmina 2013” potwierdzili Państwo, że Poznań jest otwarty na swoich mieszkańców, turystów oraz inwestorów. W jaki sposób władze miasta dbają o jego równomierny rozwój?

 

Jesteśmy miastem zrównoważonego rozwoju w takich dziedzinach, jak: edukacja, kultura czy gospodarka. Staramy się też być postrzegani jako sympatyczna i gościnna gmina. Dla inwestorów ważne jest, czy jesteśmy wiarygodni i czy udzielamy odpowiedniego wsparcia procesom inwestycyjnym. Odwiedzający nas turyści oceniają Poznań jako interesujące miasto, w którym warto zobaczyć wiele miejsc oraz cenią je za panującą w nim wyjątkową atmosferę. Dla mieszkańców z kolei, najważniejsza jest ocena jakości życia.

 

przyjazna_gmina_2013_logo_200


Od ok. 15 lat prowadzimy badania nad jakością życia w Poznaniu. Regularnie dokonuje pomiarów różnych aspektów życia w mieście, zarówno w oparciu o dane GUS, jak i analizę rynku. Przeprowadzane są też badania ankietowe. Dzięki temu wiemy, czego nasi mieszkańcy oczekują, jakich problemów doświadczają, w których dziedzinach jakość ich życia rośnie.

Zdecydowanie możemy poszczycić się wysokim poziomem zatrudnienia, przy 4-proc. bezrobociu w mieście jesteśmy najsilniejszym rynkiem pracy w Polsce, a we współczesnym świecie posiadanie pracy jest podstawowym wyznacznikiem poziomu życia.

 

Mieszkańców stolicy Wielkopolski wyróżnia pielęgnowana od lat przedsiębiorczość, która stała się wręcz synonimem poznaniaków. Miasto może pochwalić się jednym z najwyższych współczynników zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w kraju. Jakimi sposobami władze Poznania przyczyniają się do rozwoju inicjatyw gospodarczych?

 

Jesteśmy centrum najsilniejszego obszaru gospodarczego w Polsce, mającym drugi największy dochód narodowy (po Warszawie) oraz największą liczbę firm na 1 tys. mieszkańców. Często jesteśmy postrzegani przez wielkie inwestycje światowych koncernów. Są one dla nas bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że stymulują rozwój całego regionu, ale także ich działalność pozwala rozwijać się rodzimym małym i średnim przedsiębiorstwom, korzystającym na tej współpracy na wielu płaszczyznach.

Wspieranie przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów władz miasta. Mają one różną formę i są ujęte w ramach Strategii Rozwoju Miasta Poznania do roku 2030. Powołano jednostki (m.in. izby gospodarcze, inkubatory i preinkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne), które wspierają przedsiębiorców oraz osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej, m.in. poprzez rozwój kapitału ludzkiego oraz pomoc finansową.

 

Jak Pan wspomniał, w Poznaniu działa wiele firm zagranicznych, w tym kilka światowych koncernów. W jaki sposób władze Poznania przyciągają inwestorów zagranicznych i którzy z nich są dziś największymi pracodawcami?

 

Na terenie gminy działa wiele międzynarodowych korporacji, w tym: Volkswagen, Beiersdorf, Bridgestone, GlaxoSmithKline, Grupa Dalkia, czy Unilever. Staramy się nie tylko zachęcać inwestorów do podejmowania działalności gospodarczej na terenie naszej gminy, ale również dbać o nich na różnych etapach rozwoju. Proponujemy tereny pod inwestycje (m.in. w Specjalnej Strefie Ekonomicznej), pomagamy w przejściu przez ścieżkę administracyjną, w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, przeprowadzaniu szkoleń. Pomagamy nawiązać współpracę kooperacyjną z innymi firmami. Prowadzimy szkolnictwo zawodowe, w tym na poziomie wyższym tak, aby odpowiadać na zapotrzebowanie pracodawców.

 

No właśnie – Poznań to także silny ośrodek akademicki i naukowy.

 

Mamy dziś pozycję jednego z największych w Polsce ośrodków akademickich, gdzie kształci się ok. 120-130 tys. studentów na 28 uczelniach publicznych i prywatnych. Działają tu także międzyuczelniane ośrodki badawczo-naukowe, np. Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego czy Krajowe Centrum Innowacji w Logistyce i e-gospodarce.

Edukujemy młodzież w zakresie w zakresie administracji, ale pamiętamy też, że współczesna gospodarka szuka przede wszystkim specjalistów w nowych technologiach, jak telekomunikacja, informatyka, chemia, biotechnologie. Kilka poznańskich uczelni kształci najbardziej pożądaną kadrę na rynku pracy. To m.in. Politechnika Poznańska, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Medyczny.

 

W jaki sposób, pomimo rosnącej konkurencji, Poznań nadal utrzymuje pozycję stolicy handlowej Polski?

 

Corocznie organizujemy w Poznaniu 80 zróżnicowanych tematycznie krajowych i międzynarodowych imprez i wystaw targowych, w których uczestniczy 10 tys. wystawców z 60 krajów świata. Międzynarodowe Targi Poznańskie są niekwestionowanym liderem wśród polskich wystawców.

Jednym z ważniejszych kierunków wspierania dalszego rozwoju gospodarczego miasta jest utworzenie w Poznaniu również silnego ośrodka konferencyjnego. Sprzyja to wymianie informacji oraz nawiązywaniu kontaktów środowisk gospodarczych. Rocznie odbywa się w mieście ponad 300 konferencji i kongresów, głównie na terenie MTP, ale też w nowych centrach: Andersia Business Centre, Delta Centre czy Malta House.

 

Każdy, kto odwiedza Poznań zauważa, że miasto z każdym rokiem pięknieje. Powstają nowoczesne budynki, modernizowane są te istniejące. Ale nie zapominają Państwo także o takich detalach, jak przebudowa infrastruktury, w celu ułatwiania poruszania się po mieście osobom niepełnosprawnym. Jakie jeszcze inne działania są podejmowane w Poznaniu, mające na celu pomoc tej grupie społecznej?

 

Za nasze działania w tym zakresie otrzymaliśmy unijną nagrodę „Przyjaźni Niepełnosprawnym”, jednak uważam, że w kwestii wsparcia osób niepełnosprawnych, mamy jeszcze sporo do zrobienia. Umożliwienie swobodnego przemieszczania się tych osób po mieście to priorytet. Na potrzeby osób niepełnosprawnych dostosowaliśmy przystanki komunikacji miejskiej, instalujemy specjalistyczną sygnalizację świetlno-dźwiękową na przejściach dla pieszych, transport zapewnia coraz więcej nowoczesnych autobusów i tramwajów niskopodłogowych. Wszystkie te działania są wynikiem doskonałej współpracy i konsultacji instytucji zrzeszających i wspierających osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, w którym powołano specjalną instytucję zajmującą się taką współpracą – Centrum Inicjatyw Senioralnych. Podejmowane są też liczne działania aktywizujące tą grupę, chociaż przyznaję, że niewiele osób jeszcze z nich korzysta. Zatem naszym kolejnym zadaniem jest motywowanie ich do większej aktywności, jak również nawiązywanie kontaktów ze środowiskami społecznymi.

 

A w jaki sposób gmina troszczy się o kwestie ekologii?

 

W 2008 r. w Poznaniu zorganizowano ogólnoświatową Konferencję Klimatyczną, która wpłynęła na zmianę wrażliwości mieszkańców na problemy środowiska w mieście. Przybyło nam obszarów zielonych (obecnie jest to ponad 30 proc. powierzchni gminy). Poprawiliśmy też układy drogowe, obniżając m.in. poziom hałasu komunikacyjnego i dostosowując je do standardów UE, zintensyfikowaliśmy budowę systemu oczyszczania ścieków. Podjęliśmy działania w kierunku likwidacji źródeł zanieczyszczeń np. domowych pieców, które bardzo zanieczyszczają atmosferę. Wprowadziliśmy też zmiany w gospodarce odpadami, minimalizując ilość odpadów trafiających na składowisko i maksymalizując ilość odpadów przeznaczonych do przetwórstwa, recyklingu i wykorzystania energetycznego.

 

Na początku rozmowy podkreślał Pan, że Poznań jest miejscem cenionym przez turystów. Myślę, że dużą wartością w tym zakresie było zorganizowanie w Poznaniu meczów Euro 2012. Z jakiej oferty turystycznej, kulturalnej i rekreacyjnej mogą korzystać dziś mieszkańcy Poznania oraz odwiedzający miasto goście?

 

Poznań to duży ośrodek ruchu turystycznego, co często jest skorelowane z aktywnością biznesową. Dysponujemy ponad 8 tys. miejsc noclegowych, m.in. w 50 hotelach. Miasto przyciąga turystów licznymi zabytkami, w tym unikatowym w Europie zespołem renesansowej zabudowy Starego Rynku z Ratuszem. W Poznaniu działa 9 teatrów i instytucji muzycznych (filharmonia, chóry) oraz Centrum Kultury Zamek. Odbywają się tu znaczące międzynarodowe festiwale i konkursy muzyczne oraz teatralne, w tym: Konkursy im. H. Wieniawskiego (skrzypcowy i lutniczy), czy Festiwal Teatralny Malta, który oferuje około 150 spektakli w okresie 2 tygodni.

Mieszkańcom oraz turystom oddajemy do dyspozycji mnóstwo terenów zielonych, w tym rezerwat Morasko oraz otoczoną zabytkowym parkiem Wilsona Palmiarnię Poznańską – jedną z największych w Europie. Na terenie Miasta znajdują się cztery jeziora, umożliwiające uprawianie sportów wodnych oraz rekreację, a dostępna infrastruktura pozwala na organizację międzynarodowych zawodów kajakowych i wioślarskich. Mamy tu najnowocześniejszy tor regatowy w Europie. Ponadto w otoczeniu Jeziora Maltańskiego znajdują się m.in. całoroczny sztuczny stok narciarski, ścieżki dla rowerzystów, rolkarzy i biegaczy.

 

Jakie stoją przed Poznaniem kolejne wyzwania i jakie władze kreślą plany rozwoju na najbliższe lata?

 

Najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie przyjaznego rynku pracy. Nasze cele strategiczne obejmują rozwój gospodarki innowacyjnej, podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta, zwiększenie znaczenia jako ośrodka wiedzy, kultury, sztuki i sportu, dalszą poprawę jakości życia oraz atrakcyjności przestrzeni i architektury miasta oraz utworzenie Metropolii Poznań. Działamy na rzecz budowy dróg szybkiego ruchu, między innymi w kierunku Wrocławia.

Zarządzanie miastem jest zawsze wyzwaniem, to nieustannie zmieniający się żywy organizm, w którego życiu nigdy nie ma drugiego takiego samego momentu, zawsze pojawiają się nowe pomysły, wyzwania, możliwości, które trzeba odpowiednio zrealizować i wykorzystać.

 

Rozmawiała Beata Sekuła

 

logo_poznan_pl_prawa_www_rgb_394

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
46%
54%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.