Na monitoring jest zapotrzebowanie społeczne

O rozwoju monitoringu wizyjnego w Warszawie, jego modernizacji, a także planach na przyszłość rozmawiamy z Jackiem Gniadkiem, Dyrektorem Zakładu Systemu Monitoringu m. st. WarszawyMiniony rok był dla Państwa trudny, ale chyba nie tak zły jak się na początku wydawało?

Rok 2013 nie był najgorszy dla Zakładu, chociaż bardzo wymagający dla całej załogi. Przede wszystkim mniejsze środki finansowe musiały wprowadzić pewne korekty w zarządzaniu. Muszę powiedzieć, że ZOSM obronił się w trudnych czasach. Potwierdzeniem dobrej oceny naszej pracy były przeprowadzone w poprzednim roku dwie poważne kontrole (NIK i Biura Kontroli Urzędu Miasta), które nie stwierdziły większych nieprawidłowości. Taka ocena umocniła nas w przekonaniu należycie i solidnie wykonywanej pracy. Również do sukcesu Zakładu należy doliczyć wyróżnienie w konkursie Najwyższa Jakość Quality International 2013.
W zeszłym roku przeprowadziliśmy także postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na projekt realizacji nowych punktów kamerowych. W tym roku  skupimy się na przetargu w celu realizacji budowy tych punktów oraz na kontynuowaniu modernizacji systemu. Najważniejsze, że na monitoring jest zapotrzebowanie społeczne, a chyba nie ma większej satysfakcji, jak przychylność i akceptacja mieszkańców.

Skoro mówimy o modernizacji – na jakim etapie znajdują się obecne prace?

Po ukończeniu w ub. roku prac w Dzielnicy Śródmieście (podłączono 120 kamer do nowoczesnej platformy cyfrowej), planujemy w tym rou cyfryzację kolejnych dzielnic m. st. Warszawy:  Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. Modernizacja objęłaby przebudowę Centrów Oglądowych, zwiększenie jakości obrazu z kamer, jak i rejestrowanego materiału, poprzez podłączenie kamer do już funkcjonującej platformy cyfrowej oraz likwidację wyeksploatowanej krosownicy w KRP Mokotów. Jednocześnie zostałoby wymienionych 12 najstarszych urządzeń analogowych  uruchomionych w 2002 r., na nowoczesne cyfrowe Full HD, o znacznie większej rozdzielczości, zaś obraz z pozostałych funkcjonujących w tych Dzielnicach zostałby zdigitalizowany. Łącznie do platformy podłączonych zostanie 50 kamer.

Czy budowa i modernizacja wyczerpuje katalog zadań realizowanych przez Zakład?

Oczywiście nie. Wykonujemy w ramach swoich zadań także doraźne prace (np. przewidziana jest w tym roku instalacja kamer niedaleko stadionu Legii czy w pobliżu Cmentarza Powązkowskiego), dokonujemy również korekt istniejących instalacji, wspomagamy logistycznie różne wspólnoty mieszkaniowe czy samorządy udzielając im porad, czy wręcz pomagając w opracowaniu założeń technicznych projektowanych lokalnych systemów monitoringu. Największym problemem, z którym spotykamy się na co dzień to awarie kamer, światłowodów czy innych urządzeń systemu. Bolączką są również uszkodzenia dokonywane przez sprawców drogowych, jak i zwykłych chuliganów. Najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie sprawności systemu tak, aby był maksymalnie sprawny i wydajny, by spełniał rolę dla której został zbudowany, na który miasto przeznacza niemałe środki ze swego budżetu.

Jak układa się współpraca Zakładu z innymi podmiotami miejskimi?

Spotykamy się z dużym zrozumieniem nadzorującej nasz Zakład, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Ewy Gawor. Bez jej wsparcia logistycznego i finansowego nie udało by się zrealizować wielu planów, a szczególnie kontynuować realizacji planu cyfryzacji i modernizacji systemu monitoringu. Dzięki staraniom BBiZK otrzymaliśmy również dodatkowe środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe, które umożliwiły cyfryzację 12 punktów kamerowych w Śródmieściu. Konieczna była ich pilna wymiana na nowoczesne kamery cyfrowe, w szczególności biorąc pod uwagę szczyt klimatyczny, który odbył się w Warszawie jesienią ub. r. Wytypowano 12 kamer zlokalizowanych w newralgicznych punktach Śródmieścia, które zostały zmodernizowane poprzez ich wymianę i dostosowanie do systemu cyfrowego.

Co dalej z monitoringiem wizyjnym?

System monitoringu jest jednym z kluczowych elementów w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w naszych miastach. Dlatego trudno się dziwić, że zainteresowanie rozwojem monitoringu ciągle się rozszerza i to zarówno w sferze podmiotowej, jak i przedmiotowej. Coraz więcej służb i innych organizacji miejskich nie wyobraża sobie własnego, sprawnego funkcjonowania bez wspomagania się systemem kamer, umożliwiających szybszą reakcję i możliwość prowadzenia oglądu przestrzeni publicznej. Ustawodawca został „wywołany do tablicy”. Dotychczasowe funkcjonowanie monitoringu wizyjnego, chociaż bardzo potrzebne, jest za mało uporządkowane. Za dużo w tych działaniach niewiadomych i przypadkowości. Podjęto decyzję o  rozwiązaniu systemowym, powstaje projekt ustawy, który poukłada prawa i obowiązki podmiotów, zarówno korzystających z monitoringu, jak i poddanych jego działaniu.

                                                                                                               

Rozmawiał Tomasz Popławski

 

Zdjęcie 1: Jacek Gniadek, Dyrektor Zakładu Systemu Monitoringu m. st. Warszawy

Zdjęcie 2: System monitoringu wizyjnego

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.