2014 rokiem nowych wyzwań - jesteśmy gotowi

Rok 2013 okazał się przełomowy dla branży budowlanej. Deweloperzy zwiększyli sprzedaż o kilkadziesiąt procent. Niektórzy z nich sięgnęli pułapu rekordowego roku 2007. Mieszkania już nie tanieją, przeciwnie, ich ceny zaczynają iść do góry. Na zakup mieszkań, na rynku pierwotnym i wtórnym, Polacy wydali grubo ponad 25 mld zł. To jest ten rynek, o który można się bić. A może będzie większy?

 

Rozmowa z Piotrem Hofmanem, Prezesem Zarządu HM Inwest S.A., spółki notowanej na New Connect

 


Jak branża ocenia miniony rok? Czy to jednorazowy wyskok, czy początek dobrej tendencji?

 

Ostatnie dwa kwartały roku 2013 przyniosły wzrost sprzedaży mieszkań. Obserwujemy stabilizację rynku, zakończenie obniżek cen mieszkań, widać tendencję wzrostu cen.

 

Dlaczego tak się dzieje? Ludziom przybyło w portfelach pieniędzy?

 

Na rynek weszli nowi klienci. Mieszkanie stało się realną alternatywą inwestycji kapitału. Bo cóż się dzieje? Mamy najniższe w historii stopy procentowe i bardzo niskie oprocentowanie lokat. Ponieważ wynajem zapewnia średnio 4-5 proc. zwrotu, mamy powrót do inwestowania w mieszkania. To zaczęło się opłacać, to jest dobra lokata kapitału. I my, deweloperzy, musimy odpowiedzieć na to wyzwanie.

 

inwest_4_720

Budynek mieszkalno-usługowo-biurowy w centru Katowic, ul. Opolska

 

A nie jest tak, że tacy kupcy szybko znikną, kiedy znajdą gałęzie dające większe zyski?

 

Na rynek wchodzą też inni. Tani kredyt i jeszcze względnie tanie mieszkania zachęcają tych, którzy z zakupem zwlekali. Wchodzi również w życie program Mieszkanie dla Młodych. Państwo przeznacza na program 600-700 mln zł rocznie, docelowo ma to dojść do 3,5 mld zł w pięcioletnim okresie trwania programu. Pozwala on młodym ludziom, do 35. roku życia otrzymać dopłatę do mieszkania w wysokości 10-20% wkładu własnego. Zakłada się, że z programu korzystać będzie do 36 tys. rodzin rocznie. To będzie dodatkowa stymulacja rynku. Silniejsza niż negatywny wpływ bankowej rekomendacji S3, zobowiązującej kupującego do posiadania 5% wkładu własnego. Pojawia się też nowy gracz - Fundusz Mieszkań na Wynajem Banku Gospodarstwa Krajowego. W ciągu 5 lat Fundusz ma przeznaczyć 5 mld zł na zakup mieszkań na wynajem. Będzie kupował całe budynki z przeznaczeniem mieszkań do wynajmu przez struktury Funduszu. Można postawić tezę, że od roku 2014 sytuacja branży zdecydowanie się zmienia, i to na wiele lat.

 

Jesteście na to przygotowani?

 

Jesteśmy. Czujemy się pewnie. Mamy stabilne podstawy finansowe. Wyniki z podstawowej działalności Spółki, tj. działalności deweloperskiej, na koniec IV kwartału 2013 roku kształtowały się na poziomie zysku w wysokości prawie 1,9 mln zł netto. W IV kwartale zakończyliśmy kilka inwestycji w Warszawie i Katowicach, podpisaliśmy ostatnie akty notarialne, spłaciliśmy kredyty.

I?

 

Stawiamy na dalszy rozwój. Mamy w tej chwili pięć inwestycji na różnym etapie realizacji, w sumie prawie 250 mieszkań. Zaczynaliśmy jako deweloper warszawski, mamy tu ugruntowaną pozycję, powoli stajemy się firmą ogólnopolską. Jesteśmy obecni na Górnym Śląsku. Z sukcesem i przed planowanym terminem ukończyliśmy realizację inwestycji w centrum Katowic, przy ulicy Opolskiej, mamy już kupioną nową działkę, w bardzo dobrej lokalizacji, na 150 mieszkań, jesienią zaczniemy budowę. Rozważamy też zakup działki w Trójmieście. Cały czas szukamy nowych możliwości inwestycyjnych, jesteśmy gotowi sprostać nowym wyzwaniom.

 

Chcecie być gotowi na nadchodzący boom...

 

W biznesie tak jest, że trzeba być przygotowanym na nadarzające się okazje. I iść do przodu. Na pewno sukcesem było nasze wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, na rynek New Connect, jesienią ubiegłego roku. Wówczas mówiliśmy, że mniej więcej po roku będziemy emitować akcje. Plany te potwierdzamy. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z biurem maklerskim, które przeprowadziłoby emisję.

 

inwest_5_768

Wielorodzinny budynek mieszkalny w Warszawie - Praga Południe, ul. Jordanowska

 

Na co chcecie przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki?

 

Pieniądze przeznaczymy na rozwój, zakup nowych działek pod inwestycje deweloperskie. Jesteśmy w trakcie bardzo zaawansowanych negocjacji dotyczących zakupu gruntów w Warszawie, w Katowicach i w Trójmieście. Trwa audyt prawny tych działek, nasze biuro projektowe analizuje możliwości ich zabudowania. Będziemy tam stawiać budynki od kilkudziesięciu do 100 mieszkań. Rozpoczęcie prac mogłoby nastąpić na początku 2015 roku i w 2016 roku.

 

Ile pieniędzy chcielibyście uzyskać z emisji?

 

Planujemy emisję na poziomie 10 mln zł, która po uplasowaniu stanowić będzie około 30 % wartości Spółki. Te pieniądze pozwolą nam przejść na wyższy szczebel. Naszym celem jest firma ogólnopolska, realizująca rocznie od 6 do 8 inwestycji, czyli około 300 mieszkań, notująca zyski i potrafiąca się nimi dzielić. Nie ukrywamy, że kolejnym krokiem, planowanym już w roku 2015, będzie wejście na główny parkiet GPW.

 

I dalsza ekspansja?

 

Nie chcemy być wielką firmą, z długą drogą od pomysłu do jego realizacji. Uważamy, że lepiej plasować się tak, by zachować maksymalną efektywność działania. Nasza filozofia to spokojny, bezpieczny i stabilny rozwój. Chcemy być postrzegani jako deweloper dla rozwijającej się wielkomiejskiej klasy średniej. Budujący w dużych miastach, na działkach dobrze skomunikowanych, z pełną infrastrukturą, w tkance miejskiej. Nie planujemy budowy osiedli, gdzieś poza miastem, również w obecnej strategii rozwoju firmy nie mamy planów realizacji osiedli domów jednorodzinnych. Chcemy być deweloperem o dobrej jakości i rozpoznawalności marki, z dobrymi lokalizacjami. Tak najlepiej wykorzystamy szansę, która w tej chwili się otwiera.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.