KAEFER pionierem nowoczesnych technologii

Kluczową działalnością KAEFER SA, z siedzibą główną w Warszawie i kilkunastoma oddziałami w Polsce oraz trzema za granicą, są usługi izolacyjne oraz wykończeniowe dla klientów korporacyjnych w przemyśle energetycznym, chemicznym i budownictwie. Jako koncern - KAEFER skupia największe spółki w branży izolacyjnej w 45 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 16 tys. pracowników. Procedury jakościowe firma traktuje jako drogowskazy do sukcesu.

 

Na temat dbałości o jakość realizowanych przedsięwzięć oraz planów rozwoju  rozmawiamy z Grzegorzem Borkowskim, wiceprezesem zarządu  oraz dyrektorem  operacyjnym KAEFER SA oraz Sylwią Krzesiak, managerem ds. marketingu i  komunikacji w spółce.

 

qi_2014_nominacja_small_279

 

Już trzykrotnie zostali Państwo nagrodzeni tytułem najwyższa Jakość Quality International, a także Perłą Jakości 2013. W tym roku nastąpiła kolejna nominacja do tytułu QI. W jaki sposób KAEFER troszczy się o jakość i bezpieczeństwo pracy?

 

Grzegorz Borkowski: Nasza działalność stale opiera się na Zintegrowanym Systemie Zarządzania, którego podstawą jest norma ISO 9001: 2008 oraz ISO 14001: 2004,  OHSAS 18001:2007 (system zarządzania BHP), certyfikat MASE oraz SCC 2008/5.1 Petrochemical. Analizujemy również potrzebę wprowadzenia kolejnego certyfikatu – ISO 5001, związanego z poprawą efektywności energetycznej poprzez racjonalne gospodarowanie energią i paliwami. Certyfikat ten może okazać się dla nas ważny, ponieważ zajmujemy się eliminacją strat energetycznych.

 

Jak często przeprowadzane są w spółce audyty oraz kontrola jakości?

 

G.B.: W kwestii ISO, standardem dla nas jest coroczny audyt. W naszej firmie powszechnym jest, że we wszystkich obszarach i na wszystkich poziomach, czynimy starania, żeby utrzymywać jak najwyższy poziom działalności. Zawsze jest jakiś obszar, gdzie możemy wprowadzić zmiany i staramy się dociekać, gdzie możemy je wdrożyć, a procedury traktujemy jak tzw. kierunkowskazy, które nam to ułatwiają.

 

Natomiast, jeśli chodzi o kontrole wewnętrzne poszczególnych działów, budów, projektów są one przeprowadzane częściej. Każdy projekt wymaga co najmniej dwóch audytów, po osiągnięciu odpowiedniego zaawansowania projektu i na etapie końcowym, a w przypadku trudniejszych zleceń przeprowadzamy nawet comiesięczne kontrole. Wszystkie raporty są analizowane i omawiane przez pracowników. Wyznaczyliśmy do tych celów specjalne komórki, jak dział BHP zlokalizowany w Zabrzu. Dodatkowo w każdym oddziale zatrudniony jest specjalista zajmujący się kwestią bezpieczeństwa.

 

W codziennej pracy dodatkowymi audytorami są pracownicy, bo to oni dostrzegają jako pierwsi problem i starają się go rozwiązać. To oni też potrafią wnieść zmianę, która będzie korzystnie wpływała na cały system.

 

Czy to prawda, że firma KAEFER kształci swoich pracowników już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej, starając się o jak najlepszą kadrę dla firmy, w tym celu uruchamiając placówki zapewniające praktyczną naukę zawodu?


Sylwia Krzesiak: Tak, bierzemy aktywny udział w systemie edukacyjnym, kształcąc naszych przyszłych pracowników w szkołach zawodowych na kierunku monter izolacji przemysłowych w Zabrzu, Tarnowie oraz Płocku. Edukacja kończy się egzaminem,  obecnie w naszych szkołach uczy się ponad 150 osób. Najlepsi absolwenci otrzymują pracę w naszych strukturach, która daje im możliwości rozwoju; często wyjeżdżają za granicę, gdzie realizują nasze projekty, uczą się języków obcych, poszerzają swoje kompetencje.

 

Proszę wymienić najważniejsze projekty, które Państwo obecnie realizują.

  

G.B.: Największym zleceniem, w który jesteśmy teraz zaangażowani to prace izolacyjne przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu. To trudne zadanie, gdyż jest to pierwsza taka instalacja w Polsce, chociaż wykonaliśmy wiele takich prac poza granicami kraju: np. w Hiszpanii, czy Francji. Ponadto jesteśmy zaangażowani w budowę nowego bloku w Elektrowni w Kozienicach na instalacjach pomocniczych (kanałach spalin).

  

W kwestii projektów zagranicznych nadal realizujemy prace w Moorburgu (Niemcy) oraz Maasvlakte (Holandia), na nowobudowanych elektrowniach. W Czechach, w miejscowości Ledvice, kończymy budowę dużego bloku energetycznego. Podczas realizacji naszych zleceń mamy ściśle określony harmonogram prac, który musimy bezwzględnie przestrzegać. Odbiorcy naszych usług stawiają nam również wysokie wymagania techniczne, podejmujemy wszelkie działania by im sprostać. Koncern KAEFER jest jedną z największych grup izolacyjnych w Europie, a jako firma jesteśmy w grupie na trzecim miejscu, jeżeli chodzi o rozmiar oraz ilość i rangę realizowanych projektów. Oddział francuski specjalizuje się w obszarze nuklearnym, elektrowniach atomowych, niemiecki – w chemii i petrochemii oraz w przemyśle rafineryjnym i budowie statków, a my, jako organizacja polska w energetyce. Działamy również w obszarze chemii i petrochemii, obsługujemy dwie największe polskie rafinerie: Orlen i Lotos.

 

kaefer_budowa_litwa_large_972

 

Firma KAEFER znana jest z podejmowania działań innowacyjnych, tj. jak zwiększenie sprawności instalacji, np. energetycznych czy petrochemicznych poprzez dobór optymalnych metod izolacji. Na jakich zadaniach obecnie koncentruje się przedsiębiorstwo w aspekcie nowoczesnych rozwiązań?

 

G.B.: Jeśli chodzi o innowacje to kluczowy nasz projekt, pod nazwą: „Lean Management” dąży do tego, żebyśmy stali się jeszcze bardziej efektywni, aby nasza praca była lepiej przemyślana i zorganizowana. Jego celem jest maksymalna redukcja strat. Nie chodzi tu o to, żebyśmy pracowali szybciej, koncentrując się wyłącznie na oszczędzaniu, ale mądrzej i bezpieczniej, co ma przynieść wartość dodaną klientom, firmie oraz pracownikom, zwiększyć ich dochody oraz satysfakcję. 

 

W tym celu przeszliśmy przez szereg szkoleń na wszystkich poziomach zatrudnienia, kładąc nacisk na zmianę formuły myślenia, eliminując wszystkie niepożądane zjawiska, które generują konsumpcję czasu, środków finansowych, czy materiałów. Ważna jest tu odpowiednia logistyka, sposób składowania materiałów, technika pracy w formule taktów (zgodnie z ustalonym rytmem pracy i systemem przerw). Pracownicy są też motywowani do takich działań, poprzez dzielenie się z załogą własnymi opiniami, spostrzeżeniami oraz pomysłami. Biorą również udział w międzynarodowych spotkaniach, wymieniając się wiedzą i doświadczeniami w całej grupie. Ponadto, współpracując z dostawcami materiałów izolacyjnych, staramy się wspólnie zastanawiać nad nowymi technikami montażu czy nowymi technologiami.

 

Jakie mają Państwo plany na najbliższą przyszłość?

 

S.K. W kwestiach pracowniczych nadal będziemy starać się szkolić, integrować i aktywizować naszych pracowników m.in. poprzez wspieranie sportu, wspólne imprezy, organizację akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących. Chcemy także kontynuować działalność proekologiczną we wszystkich obszarach naszej działalności, jak np. segregowanie odpadów.

 

We wrześniu w Krakowie wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Wykonawców Izolacji Przemysłowych organizujemy konferencję dla delegatów europejskich stowarzyszeń i reprezentantów firm zajmujących się termoizolacją przemysłową. Odbędą się również XI Europejskie Mistrzostwa Monterów Izolacji Przemysłowych, do których polskie eliminacje zostaną przeprowadzone już w czerwcu. Impreza będzie miała miejsce na terenie Targów EXPO w Krakowie, równocześnie odbędą się targi 4INSULATION – na których spotkają się po raz pierwszy w Polsce europejscy liderzy izolacji przemysłowych oraz konferencja Heat not Lost, której głównym tematem będzie efektywność energetyczna. Izolacje są jednym z głównych narzędzi, dzięki którym znacząco można zredukować straty energii, a także zużycie paliw oraz emisję CO2.

 

G.B. Jako przedsiębiorstwo planujemy uczestniczyć we wszystkich znacznych realizowanych przedsięwzięciach w branży energetycznej. W perspektywie najbliższych 4-5 lat chcielibyśmy wykonać termoizolacje m.in. w elektrowniach w Kozienicach, Opolu, Jaworznie, dbając tradycyjnie o najwyższą jakość naszych usług.

 

                                                                  Rozmawiała Beata Sekuła

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.