Niezawodny partner w leczeniu- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

WSzS w Białej Podlaskiej specjalistyczną opieką lekarską obejmuje ok. 380 tys. mieszkańców regionu. O świadczeniach zdrowotnych, systemie hospitalizacji i nowych inwestycjach rozmawiamy z Dariuszem Oleńskim- dyrektorem WSzS w Białej Podlaskiej .

 

dsc_6263_657

Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej jest jednym z centrów diagnostyczno - leczniczych województwa lubelskiego. Co wyróżnia Państwa placówkę na tle innych szpitali?


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej spośród innych placówek medycznych wyróżnia przede wszystkim indywidualne podejście do pacjenta oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa na każdym etapie leczenia. W naszym Szpitalu pacjenci otrzymują pełną i zrozumiałą informację o stanie swojego zdrowia oraz sugerowanych sposobach kuracji. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym, który umożliwia szybką i niezwykle precyzyjną diagnostykę. Zapewniamy komfortowe warunki pobytu w trakcie całego procesu leczenia. W ostatnich latach Szpital przeszedł olbrzymią metamorfozę, zarówno jeżeli chodzi o infrastrukturę, jak i zakres udzielanych świadczeń medycznych. Dotychczasowe zasoby WSzS wzbogacone zostały o nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt medyczny taki jak m.in.: densytometr, aparat USG z głowicą do bronhoskopii, bodypletyzmograf wraz z aparatem do oznaczania zdolności dyfuzyjnej płuc, Bactec - urządzenie do szybkiego wykrywania prątków, pH-metr do pomiaru ph w żołądku, OCT – tomografia komputerowa oka, funduskamera do diagnostyki chorób oka, videolaryngostroboskop, stół do trakcji kręgosłupa z elektromechanicznym sterowaniem i ustawianiem parametrów, sprzęt do krioterapii miejscowej, cyklometry do rehabilitacji kardiologicznej z centralą kardiologiczną, TK 64-rzędowy z aplikacją kardiologiczną i wiele innych.

 

dsc_0309_840

Jaką ofertę przygotowaliście Państwo dla mieszkańców swojego województwa?


Proponujemy naszym pacjentom nowoczesne sale chorych 1, 2 i 3-osobowe, w dużej części z oddzielnymi łazienkami. Dodatkowo do dyspozycji pacjenci mają pokoje higieniczno-kąpielowe na każdym oddziale. Na salach chorzy mogą korzystać z bezpłatnej telewizji ze szpitalnymi kanałami o tematyce informacyjnej i edukacyjnej, mają również możliwość wyboru dań obiadowych. Parking centralny funkcjonujący przed budynkiem został powiększony o kilkadziesiąt stanowisk, co stanowi duże udogodnienie dla pacjentów i odwiedzających. Dzięki zlokalizowanemu obok szpitala zmodernizowanemu lądowisku dla śmigłowców, przez całą dobę w transporcie chorych istnieje możliwość korzystania z drogi lotniczej. We wszystkich zabiegach realizujemy świadczenia na coraz wyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Jako jeden z nielicznych szpitali w Polsce przeprowadziliśmy nowatorski zabieg denerwacji tętnic nerkowych. Wykonujemy zabiegi ablacji serca.


Otrzymaliście Państwo Złote Godło Najwyższej Jakości QI za Zintegrowany System Zarządzania. Jakie są główne założenia Państwa polityki jakości?


Pacjent jest istotrejestracja_769ą naszego systemu. Kierując się jego dobrem i interesem pracowników, korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia pragniemy dostosowywać ofertę usług medycznych do aktualnych potrzeb mieszkańców. Chcemy zwiększać satysfakcję pacjentów spełniając i wyprzedzając ich wymagania i oczekiwania, zwiększać zadowolenie pracowników i troszczyć się o ich rozwój oraz tworzyć atmosferę rzetelnej i konstruktywnej współpracy z Organem Tworzącym i Wojewodą Lubelskim celem świadczenia jak najlepszych usług medycznych mieszkańcom regionu. Zależy nam, aby świadczyć usługi medyczne w oparciu o rzetelne relacje z NFZ, utrzymując status kompetentnego i niezawodnego partnera we współpracy ze wszystkimi kontrahentami oraz realizując cele biznesowe poprzez generowanie zasobów finansowych dla rozwoju WSzS.


W tym roku został zakończony w Państwa szpitalu projekt „Podniesienie poziomu opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa epidemiologicznego w strefie nadgranicznej Unii Europejskiej”. Czy może Pan przybliżyć ten projekt? Jakie inwestycje zostały przy nim zrealizowane?


W ramach realizacji projektu „Podniedsc_6255_808_03sienie poziomu opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa epidemiologicznego w strefie nadgranicznej Unii Europejskiej” kompleks Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej powiększył się o dwa nowe budynki: Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych i Centrum Dydaktyczno-Administracyjne z Poradnią Rehabilitacyjną i Hotelem, zaś budynek 1D (budynek Zespołu Poradni Specjalistycznych) pozyskał dodatkowe piętro. W budynku Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych działalność prowadzą oddziały Ftyzjopulmonologiczny oraz Chorób Zakaźnych z wydzieloną dla tych oddziałów izbą przyjęć. W tym samym budynku funkcjonują trzy poradnie specjalistyczne: gruźlicy i chorób płuc, chorób zakaźnych oraz alergologiczna. Centrum stanowi zaplecze diagnostyczno - lecznicze dla okolicznej społeczności z uwzględnieniem podopiecznych ośrodka dla uchodźców. Drugim nowo wybudowanym obiektem WSzS jest Centrum Dydaktyczno - Administracyjne. Budynek stanowi bazę lokalową dla działalności komórek medycznych i administracyjnych Szpitala. Na niskim parterze mieści się Dział Rehabilitacji wraz z Poradnią Rehabilitacyjną. Na parterze znajdują się pokoje biurowe a także aula wykładowa i sale szkoleniowe. Pomieszczenia do celów szkoleniowych zostały zaplanowane z myślą o pracownikach Szpitala a także o studentach odbywających tu praktyki. W budynku Centrum na pierwszym piętrze znajdują się pokoje hotelowe ze szczególnym uwzględnieniem miejsc dla matek dzieci hospitalizowanych w WSzS. Zespół Poradni Specjalistycznych usytuowany w budynku 1D na pierwszym piętrze został poddany gruntownemu remontowi. Na drugie, dobudowane piętro budynku 1D przeniesione zostały oddziały Kardiologiczny i Rehabilitacyjny. Współdziałanie tych dwóch oddziałów służy m. in. przywracaniu zdrowia i pełnej sprawności fizycznej pacjentom po przebytym ostrym zespole wieńcowym. Poza pracami remontowo – budowlanymi projekt zakładał zakup sprzętu medycznego.

dsc_6265_843_01

 

Czy w najbliższym czasie planowane są nowe inwestycje związane z rozwojem szpitala?


Zdecydowanie tak. W kwestii rozwoju bialskiego Szpitala nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i nie szybko je powiemy. Zmiany społeczne i demograficzne zachodzące w regionie generują potrzeby naszych pacjentów i jest to jeden z najgłówniejszych bodźców motywujący nas do dalszego intensywnego działania. Plan inwestycyjny Szpitala ukierunkowany jest m. in. na rozwój opieki długoterminowej i hospicyjnej a także na rozbudowę oddziału onkologicznego z infrastrukturą odpowiadającą wymogom prowadzenia zakładów radioterapii. Zakładamy również kompleksową modernizację bloku operacyjnego, w tym utworzenie hybrydowej sali operacyjnej. Ponadto podejmować będziemy działania wspierające procesy logistyczne Szpitala wraz z uruchomieniem systemów poczty pneumatycznej


Przed nami ostatnia transza dofinansowań z UE w perspektywie na lata 2014- 2020. Zamierzacie Państwo w jakiś sposób z nich skorzystać?


Negocjacje dotyczące kształtu krajowych i regionalnych programów operacyjnych ciągle trwają. Sposób w jaki będziemy chcieli skorzystać z dofinansowania z UE uzależniony jest od wyników wspomnianych negocjacji. Dodam tylko, że niektóre założenia planu rozwojowego WSzS wpisują się w cele tematyczne i priorytety inwestycyjne dokumentów programowych przyjętych przez Radę Ministrów są to m. in.: inwestycje w infrastrukturę zdrowotną, efektywne wykorzystanie energii poprzez zastosowanie skojarzonego systemu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu, czy inwestowanie w sektor gospodarki odpadami.


Rozmawiał Michał Gryt

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.