Potrzebny monitoring

Potrzebny monitoring

O rozwoju monitoringu wizyjnego w Warszawie, jego modernizacji, a także planach na przyszłość rozmawiamy z Jackiem Gniadkiem, Dyrektorem Zakładu Systemu Monitoringu m. st. WarszawyDlaczego monitoring wizyjny jest nam tak bardzo potrzebny?

System monitoringu jest jednym z kluczowych elementów w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w naszych miastach. Dlatego trudno się dziwić, że zainteresowanie jego rozwojem ciągle się rozszerza, i to zarówno w sferze podmiotowej, jak i przedmiotowej. Coraz więcej służb i innych organizacji miejskich nie wyobraża sobie własnego, sprawnego działania bez wspomagania się systemem kamer, umożliwiających szybszą reakcję i możliwość prowadzenia obserwacji przestrzeni publicznej. Dotychczasowe funkcjonowanie monitoringu wizyjnego, chociaż bardzo potrzebne, jest prawnie nieuregulowane. Aktualnie powstaje projekt ustawy, który określi prawa i obowiązki podmiotów, zarówno korzystających z monitoringu, jak i poddanych jego działaniu.

Jaki był ten mijający rok dla ZOSM w kontekście realizowanych przez Zakład zadań?  


Rok 2014 był dobry, ale bardzo wymagający dla nas. Przeprowadziliśmy 2 postępowania o udzielenie zamówienia publicznego: na realizację nowych punktów kamerowych w Dzielnicy Mokotów oraz na modernizację Dzielnic Mokotów, Ursynów, Wilanów. Dodatkowo ze środków otrzymanych z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy uruchomiliśmy kilka nowych punktów kamerowych oraz wymieniliśmy 4 najstarsze kamery analogowe (tzw. parasolki) w Dzielnicy Śródmieście na nowoczesne cyfrowe kamery Full HD, o znacznie większej rozdzielczości obrazu. Najważniejsze, że na monitoring jest zapotrzebowanie społeczne, a chyba nie ma większej satysfakcji jak  przychylność i akceptacja mieszkańców. Sukcesem Zakładu było również wyróżnienie nas po raz kolejny w Programie Najwyższa Jakość Quality International 2014.

Czemu służy przeprowadzana modernizacja systemu?

Po przetestowaniu  platform cyfrowych różnych producentów, została zakupiona i wdrożona w 2012 r. taka, która zapewniła optymalne warunki sterowania kamerą przez operatorów oraz umożliwiła podłączenie poprzez enkodery wszystkich istniejących w systemie miejskiego monitoringu typów kamer (analogowych i cyfrowych). Modernizacja rozpoczęta w 2012 r. zapoczątkowała całkowitą przebudowę systemu miejskiego monitoringu wizyjnego. Wprowadzone rozwiązania umożliwiają w najbliższym czasie pełną cyfryzację monitoringu stołecznego. Oczywiście zdecydowanie poprawi to jakość obrazu, ułatwi pracę Stanowiska Kierowania w Komendzie Stołecznej Policji oraz zmniejszy awaryjność systemu.

Co udało się zrealizować w ramach modernizacji systemu w 2014 r.?

Po ukończeniu w zeszłym roku prac w Dzielnicy Śródmieście (podłączono 120 kamer do platformy cyfrowej), w 2014 r. cyfryzujemy kolejne dzielnice Warszawy: Mokotów, Ursynów, Wilanów. Modernizacja obejmuje przebudowę Centrów Oglądowych, zwiększenie jakości obrazu z kamer, jak i rejestrowanego materiału poprzez podłączenie kamer do już funkcjonującej platformy cyfrowej oraz likwidację wyeksploatowanej krosownicy w Komendzie Rejonowej Policji  Mokotów. Jednocześnie wymienimy 12 najstarszych kamer analogowych uruchomionych w 2002 r., na nowoczesne cyfrowe kamery Full HD, o znacznie większej rozdzielczości obrazu. Łącznie do platformy podłączonych zostanie 50 kamer.

Czy inne jednostki miejskie są zainteresowane współpracą z ZOSM i w jakim zakresie?


Współpraca Zakładu z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, policją, Strażą Miejską oraz z Biurem Informatyki i Przetwarzania Informacji, Biurem Infrastruktury czy Zarządem Dróg Miejskich umożliwiała optymalne wykorzystanie naszych technicznych i doradczych możliwości. Spotykamy się ze zrozumieniem nadzorującej nasz Zakład, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta – Ewy Gawor. Bez wsparcia logistycznego i finansowego tej instytucji nie udałoby się zrealizować wielu planów, a szczególnie kontynuować realizacji planu cyfryzacji i modernizacji systemu monitoringu. W tym roku w dalszym ciągu udostępnialiśmy nasze nadmiarowe włókna światłowodowe miejskiego systemu monitoringu dla potrzeb różnych instytucji miejskich, np. dla Biura Informatyki Urzędu Miasta do uruchamiania w różnych miejscach Warszawy usługi darmowego dostępu do internetu czy dla Tramwajów Warszawskich w celu lepszego nadzoru nad taborem.

Czy budowa i modernizacja systemu monitoringu wyczerpuje katalog zadań realizowanych przez Zakład?

Oczywiście nie. Wykonujemy w ramach swoich zadań także doraźne prace (np. w tym roku instalacja kamery niedaleko stadionu Legii czy w pobliżu Cmentarza Powązkowskiego oraz bazaru na ul. Bakalarskiej), dokonujemy również korekt istniejących instalacji kamer, wspomagamy logistycznie różne wspólnoty mieszkaniowe, samorządy udzielając im porad, czy wręcz pomagając w opracowaniu założeń technicznych projektowanych lokalnych systemów monitoringu. Największym problemem, z którym spotykamy się na co dzień są liczne sytuacje awaryjne, typu uszkodzenia kamer, światłowodów czy innych urządzeń systemu. Bolączką są również uszkodzenia dokonywane przez sprawców zdarzeń drogowych, jak i zwykłych chuliganów. W sumie najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie sprawności systemu, tak aby był maksymalnie wydajny, by pomagał poprawiać bezpieczeństwo wszystkich, którzy mieszkają, pracują lub odwiedzają Warszawę.

Rozmawiał Tomasz Popławski

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.