W grupie siła!

O sukcesach i przyszłości Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka, która jest laureatem wielu prestiżowych nagród w tym tytułu Najwyższa Jakość Quality International 2014, rozmawiamy z Andrzejem Jarmaszem, Prezesem Zarządu Grupy.

 

 

Jak wyglądały początki Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka?

 

Początki naszej działalności nie były łatwe, rolnicy wykazywali się nieufnością, mieli wątpliwości czy przedsięwzięcie ma szanse powodzenia. Do 2005 r. w Polsce nie było pozytywnych przykładów funkcjonowania podobnych organizacji. Do tego nieuczciwa konkurencja nierentownych mleczarni wysuwała argumenty zniechęcające producentów mleka do przystąpienia do naszej Grupy, podważała szanse utrzymania się na rynku, uzasadniając to m.in. brakiem majątku w początkowej fazie działalności. Jednak nie przeszkodziło to w kontynuacji naszych planów.

 

Nie mogło być inaczej, jest Pan doświadczoną osobą w branży mleczarskiej.

 

Tak, jestem z nią związany od prawie 40 lat, a od końca 2005 r. jestem Prezesem Zarządu Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka. Doświadczenie i wiedza zdobyte podczas pracy w spółdzielni mleczarsko - przetwórczej zaowocowały tym, że teraz mogę zarządzać Grupą Producentów.

 

Ciężka praca poparta wiedzą i doświadczeniem przyniosła nieoczekiwanie dobre rezultaty.

 

To dzięki naszej determinacji. Dziś do Grupy należy już 420 dostawców mleka, a zaczynaliśmy od zaledwie 25. Co roku dołączają do nas kolejni rolnicy, którzy widzą szanse na poprawę swojego bytu po przystąpieniu do naszej Grupy. Czekamy na każdego rolnika lub gospodarstwo produkcyjne, które prowadzi hodowlę bydła mlecznego, posiada certyfikat sanitarno-weterynaryjny wydany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

 

Grupa odnotowuje dynamiczny rozwój, w tak krótkim okresie 10 lat osiągnęliście Państwo imponujący sukces.

 

Świadczących o tym argumentów nie brakuje. Chociażby zwiększenie ilości pozyskiwanego mleka – w początkowej fazie było to zaledwie 10 tys. litrów mleka dziennie, teraz jest to ponad 220 tys. litrów. Tylko te Spółdzielnie, które dysponują funduszami i dbałością o jakość produktów mają szansę na przetrwanie i utrzymanie się w branży mleczarskiej.

 

Gdzie trafia Państwa mleko?

 

Naszymi odbiorcami są przetwórnie będące najlepszymi mleczarniami w Polsce i Europie. Z tych krajowych to np. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, natomiast spoza Polski to niemiecki Müller, z którym współpracujemy już od 6 lat. Niewątpliwie jest to największy zakład przetwórczy na terenie Niemiec. Są to oczywiście tylko przykłady firm kooperujących z nami.

 

Co stanowi o najwyższej jakości produktu mlecznego pochodzącego z Państwa Grupy?

 

Każdy producent mleka musi spełniać warunki weterynaryjne dotyczące hodowli bydła mlecznego. Jest to przede wszystkim atest dopuszczający do sprzedaży swojego surowca. Aktualnie cała branża musi spełniać takie standardy. Zdobywamy wiele wyróżnień, które przekładają się na najwyższą jakość naszych produktów. Posiadamy Certyfikat Dynamicznej Firmy za rok 2012 oraz Godło Najwyższa Jakość QI 2014. W Krajowym Rejestrze Długów co miesiąc odnawiamy certyfikat świadczący o wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych. Zdobyliśmy również certyfikat wiarygodności biznesowej.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby dołączyć Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka?

 

Oprócz posiadania dokumentów potwierdzających jakość mleka, istotne znaczenie mają także kwestie logistyczne. Ważna jest dla nas lokalizacja firm, które chcą z nami współpracować, chociaż wszystkim staramy się oferować odbiór i transport surowca. Nasze cysterny są do dyspozycji kontrahentów.

 

Jaki jest Pana przepis na sukces w branży mleczarskiej?

 

Przede wszystkim korzystna cena sprzedanego mleka, dzięki której nasi producenci mogą liczyć na rentowność swojej produkcji. Ona też gwarantuje, że nie zrezygnują z profesji i nadal będą z nami współpracować. Właściwą cenę mogą zapłacić te przetwórnie, które sobie na rynku radzą, które mają dużą sprzedaż, fundusze na reklamę i stać je na to, aby obniżyć ceny sieciom handlowym. Naszym najważniejszym celem jest współpraca z najlepszymi mleczarniami, dzięki czemu możemy naszym zorganizowanym producentom mleka zapłacić godziwe pieniądze za ich produkt.

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.