Specyfika spółdzielczości

O inwestycjach, życiu społecznym i prawie spółdzielczym rozmawiamy z Aleksandrem Biegaczem, Prezesem Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie.

 

 

Minęło sześć miesięcy bieżącego roku, możemy pokusić się o półroczny bilans. Jakie to były miesiące dla chrzanowskiej spółdzielni?

 

To dla nas trudny i bardzo pracowity rok ze względu na szereg zadań remontowych przyjętych przez Radę Nadzorczą, ale pomimo tego staramy się realizować te założenia i w zdecydowanej większości prace są zaawansowane i wykonywane w terminie. Zakres podjętych obowiązków odnosi się głównie do przedsięwzięć związanych z zasobami mieszkaniowymi, dlatego staramy się korzystać ze sprzyjającej aury, aby zrealizować te zamierzenia. Do tego momentu wykonaliśmy docieplenia ponad 70 proc. budynków, a w przypadku remontów wind jesteśmy w połowie zaplanowanych prac. Już zakończyliśmy zamierzoną na ten rok wymianę wodomierzy, a w tej chwili kończymy montaż nowych podzielników na grzejnikach. Dodatkowo jesteśmy w trakcie realizacji remontów instalacji elektrycznych. W lipcu przedstawimy korektę planów remontowych, co wynika przede wszystkim z podziału nadwyżki bilansowej za ubiegły rok. Decyzją Walnego Zgromadzenia środki te zostały przeznaczone na zasilenie funduszu remontowego, co pozwoli na przeprowadzenie najpilniejszych działań związanych z bezpieczeństwem, które wskazali sami mieszkańcy.

 


       img_3010_778_01img_3095_651_01


 

Po raz pierwszy zostali Państwo Laureatem tytułu Perła Polskiej Spółdzielczości przyznawanym przez redakcje Biznes Trendy w Rzeczpospolitej i Forubiznesu.pl. Co oznacza dla Państwa to wyróżnienie?

 

Cieszymy się że zostaliśmy pozytywnie ocenieni przez podmiot nie związany bezpośrednio z ruchem spółdzielczym z uwagi na to, że klimat tworzony przez polityków wokół spółdzielczości, w tym spółdzielni mieszkaniowych, w skali kraju nie jest przychylny. Odbieramy to, jako uznanie dla naszych działań, które realizujemy na rzecz naszych mieszkańców. To duża satysfakcja zarówno dla Członków Zarządu, jak i Rady Nadzorczej i potwierdzenie, że podejmowane przez nas decyzje są słuszne. Jednak nie możemy spocząć na laurach, bo potrzeb jest znaczniej więcej, niż możliwości, a nigdy nie jest tak, żeby można było powiedzieć, że już wszystko zostało zrobione.

 

Wypada pogratulować naprawdę dobrego zarządzania. Co jeszcze, Pana zdaniem, stanowi o sukcesach, jakie odnotowuje chrzanowska spółdzielnia?

 

Przede wszystkim nasi mieszkańcy, a konkretnie modele naszej współpracy, np. poprzez szybkość reagowania na sygnalizowane problemy. Nieprzerwanie realizujemy remonty zasobów mieszkaniowych, nadal jednak nie mamy docieplonych wszystkich budynków. W ostatnich latach ponad 75 proc. środków remontowych przeznaczamy w pierwszej kolejności właśnie na termomodernizację bloków i dostosowanie instalacji centralnego ogrzewania do zachodzących zmian. Skutkuje to wymiernym obniżeniem kosztów utrzymania mieszkań o ok. 20 proc.

Pomimo poprzedniej deklaracji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie o możliwości pozyskania środków zewnętrznych, pochodzących z Unii Europejskiej, spółdzielnie mieszkaniowe z woj. małopolskiego zostały pozbawione możliwości starania się o dotacje. Jednak nie poddajemy się i szukamy innych możliwości finansowania. Jednym z takich działań jest uzyskanie tzw. białych certyfikatów. Są one przyznawane w ramach przetargów organizowanych przez Prezesa Regulacji Energetyki. Po wykonaniu prac termomodernizacyjnych, które poprawiają efektywność energetyczną zgłoszone do przetargu przedsięwzięcie musi mieć wykonany audyt efektywności energetycznej. Liczymy na uzyskanie certyfikatów, które następnie możemy spieniężyć na Towarowej Giełdzie Energii. Pozyskane w ten sposób fundusze pozwoliłyby na rozpoczęcie kolejnych prac inwestycyjnych i remontowych.

 


      ccf20131113_00000_696os._trzebiska_677

 

Wspomniał Pan o nieprzychylnym klimacie politycznym w odniesieniu do spółdzielni. Co sądzi Pan na temat zmian proponowanych w prawie spółdzielczym?

 

Sięgając do zapisów z prac sejmowej komisji nadzwyczajnej nasuwają się mało optymistyczne przemyślenia. Dotychczasowe efekty prowadzonych przez posłów działań nie skłaniają do pozytywnych nastrojów tego prawie 2,5 letniego okresu. Zamiast poszukiwać rozwiązań, które są reakcją na autentyczne potrzeby w zakresie funkcjonowania spółdzielni, próbuje się dokonywać rewolucji związanych z ich istnieniem. Spółdzielczość ma swoją specyfikę, jej głównym celem jest służebność i pełnienie funkcji społecznych, a gromadzone aktywa służą przeprowadzaniu inwestycji.

 

A jakie jest miejsce Państwa spółdzielni w życiu regionu chrzanowskiego?

 

Jesteśmy nietypową spółdzielnią, największą na terenie powiatu chrzanowskiego, funkcjonującą na terenie trzech gmin: Chrzanowa, Libiąża i Trzebini. Nasze działania nie ograniczają się tylko do samego zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, posiadamy w zasobach m.in. lokale użytkowe, które poprzez świadczone w nich usługi, także służą naszym mieszkańcom. Ponadto prowadzimy działalność społeczną, kulturalno-oświatową, w ramach której funkcjonuje kilkanaście kół zainteresowań w obu naszych klubach osiedlowych. Umożliwiają one osobom w każdym wieku realizowanie swoich pasji. W najbliższym okresie organizujemy akcję „Lato w mieście” dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd.

 


     orkana_21g_731szafera_6_951_01

 

Jakie są plany spółdzielni na drugą połowę roku?

 

Przed nami zadanie związane z przygotowaniem korekty planu remontów na pozostałe miesiące tego roku i nowego projektu planu remontów na przyszły rok. Dodatkowo będziemy spotykać się z mieszkańcami każdej nieruchomości, po to żeby uzyskać opinię mieszkańców na temat planowanych robót. Już we wrześniu odbędzie się ponad 80 takich spotkań.

 


 

Michał Gryt

 

Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chrzanowie powstała w 1959 r. i jest dziś jednym z największych tego typu podmiotów w województwie małopolskim. W zasobach spółdzielni mieszka ponad 18,5 tys. osób. Aktualnie w skład spółdzielni wchodzą 184 budynki mieszkalne, 9 pawilonów handlowo-usługowch i 172 garaże.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.