Monitoring gwarantuje bezpieczeństwo

O rozwoju monitoringu wizyjnego w Warszawie, jego modernizacji, a także planach na przyszłość rozmawiamy z Jackiem Gniadkiem, Dyrektorem Zakładu Systemu Monitoringu m. st. Warszawy


Jak Pan ocenia dzisiejszą pozycję monitoringu miejskiego?


Uważam, że pomimo wielu perturbacji związanych zarówno z trudnościami technicznymi, jak i z oceną prawną funkcjonowania systemu monitoringu, system dalej będzie zarówno funkcjonował jak i rozwijał się. Najważniejsze jest to, że są sygnały o zapotrzebowaniu społecznym i fakt, że Warszawski monitoring trwale wpisał się w funkcjonowanie szeroko rozumianego sytemu bezpieczeństwa Warszawy. W dalszym ciągu spotykamy się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Warszawy. Pojedyncze głosy niektórych adwersarzy nie są w stanie podważyć zaufania do naszej działalności. Wiadomo, że monitoring jest jednym z narzędzi mających wpływ na poziom bezpieczeństwa w naszych miastach. Coraz więcej służb i innych organizacji miejskich nie wyobraża sobie własnego sprawnego funkcjonowania bez wspomagania się systemem kamer, umożliwiających szybszą reakcję i możliwość prowadzenia oglądu przestrzeni publicznej. Oczekujemy wszyscy na uregulowania prawne związane ogólnie z zarządzaniem i funkcjonowaniem monitoringu, w tym monitoringu miejskiego. 
 


W jakim zakresie udało się zrealizować plany Zakładu w 2015 r.?


Muszę przyznać, nie bez satysfakcji, że udało nam się zrealizować większość zadań wyznaczonych na ten rok. Trzeba pamiętać, że do końca pozostało jeszcze perę miesięcy i myślę, że plany zrealizujemy w 100 proc. Przede wszystkim zrealizowaliśmy budowę monitoringu miejskiego wzdłuż II linii Metra Warszawskiego. Było to spore wyzwanie, ponieważ cała trasa przechodzi przez najbardziej zabudowaną strefę miasta, co wiąże się z dużymi wyzwaniami dla wykonawcy - liczne kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną. Możemy powiedzieć, że wszystkie okolice stacji II linii Metra znalazły się w zasięgu systemu monitoringu miejskiego. Ostatnią zainstalowaną kamerą wzdłuż linii metra jest wybudowana we wrześniu kamera przy Porcie Praskim - ulica Sokola. Dodatkowo udało się objąć kamerami monitoringu miejskiego przestrzeń wzdłuż bulwarów warszawskich, w okolicach Mostu Poniatowskiego (Bulwary Flotylli Wiślanej) oraz w najbliższej perspektywie okolice Mostu Łazienkowskiego. Kontynuujemy wymianę starych analogowych kamer, na nowoczesne kamery cyfrowe HD o znacznie większym zasięgu obserwacji. Cieszymy się także z kolejnego wyróżnienia w konkursie „Najwyższa Jakość Quality International 2015”.


Czy prowadzicie dalszą modernizację systemu?


Jak najbardziej. Jest to wymóg czasu, postawienie na nowe technologie i rozwiązania techniczne służyć ma poprawie efektywności systemu, wdrożeniu nowych funkcjonalności, poprawę jakości obrazu. Świat cały czas przyspiesza, co zmusza nas do ciągłej aktywności w kierunku rozwoju i rozbudowy systemu. Odchodzący do lamusa system analogowy zestarzał się i to zarówno od strony technicznej jak i czysto fizycznej. Dziś nie spełnia już naszych oczekiwań. Poza tym system cyfrowy daje dużo większe możliwości logistyczne czy operacyjne. Dużo Łatwiej jest zarządzać takim sygnałem. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem wymogów formalnych, zabezpieczeniem dostępności. Zakład dostosowuje politykę bezpieczeństwa do nowych wyzwań tak, aby nikt nie zarzucił nam nie profesjonalnego podejścia do zabezpieczenia danych wrażliwych. Modernizacja rozpoczęta w roku 2012 jest konsekwentnie wprowadzana aż do całkowitej przebudowy systemu miejskiego monitoringu wizyjnego. Rozwiązania te umożliwią w najbliższych latach, pełną cyfryzację monitoringu stołecznego, co zdecydowanie zmniejszy liczbę awarii.


Które dzielnice Warszawy są modernizowane w 2015 r.?


Kontynuowanie modernizacji systemu w roku 2015 obejmuje podłączenie do platformy cyfrowej Dzielnic Ochota, Ursus i Włochy. Jeżeli cyfryzacja pierwszej nie stwarza większego problemu, to cyfryzacja następnych jest bardzo skomplikowana, ponieważ wymaga wymiany systemu radiowego (stacji bazowych systemu LMDS, radiolinii, anten itp.). Dotychczasowe funkcjonowanie systemu, na skutek zużycia i braku części zamiennych urządzeń wiąże się z dużą ilością awarii, które powodują przerwy w funkcjonowaniu systemu. Modernizacja obejmuje również przebudowę Centrów Oglądowych, wymianę monitorów, komputerów i innego wyposażenia. Tym sposobem cyfryzacja na koniec br. obejmie około połowy systemu.


Czy Zakład oprócz monitoringu wykonuje inne zadania?


Jak najbardziej. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju współpracę zarówno z jednostkami miejskimi jak i z organizacjami samorządowymi i społecznymi. Udzielamy wsparcia konsultacyjnego i projektowego organizacjom samorządowym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które się do nas zgłaszają planując inwestycje w postaci monitoringów lokalnych- osiedlowych. Pomagamy opracować SIWZ do zamówień publicznych, bierzemy udział w odbiorach technicznych itp. doradztwie przy wyborze systemów i rozwiązań technicznych. Nadrzędnym celem jest doprowadzenie do utrzymania kompatybilności systemów budowanych w mieście, tak, aby w razie konieczności odpowiednie służby mogły się posiłkować materiałem wideo rejestrowanym w odpowiedniej jakości z różnych systemów monitoringu, miejskiego, osiedlowego i innych.

 

Rozmawiał: Tomasz Popławski

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.