Solidny partner branży mleczarskiej

prezes_900

O dotychczasowej pracy i planach na przyszłość Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich, która w tym roku walczy o  Perłę QI w Ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International, rozmawiamy z Andrzejem Jarmaszem, Prezesem Zarządu Grupy.

 

 

 

Myślę, że na wstępie możemy sobie nawzajem pogratulować. W tym roku Program Najwyższa Jakość QI odbywa się w jubileuszowej odsłonie X edycji, ale także w 2016 r. przypada 10-lecie istnienia Państwa Grupy. Jednak wiem, że wszystko zaczęło się wcześniej. Jak wyglądały początki SGPM?

Tak, to prawda. Pierwsze prace nad powołaniem naszej Grupy rozpoczęliśmy jeszcze  w 2005 r., ale dopiero we wrześniu 2006 Grupa została wpisana do Rejestru Grup Producentów Rolnych Marszałka Województwa Lubuskiego. To pokazuje, że początki naszej działalności nie były łatwe, rolnicy wykazywali się nieufnością, mieli wątpliwości czy przedsięwzięcie ma szanse powodzenia. Do 2005 r. w Polsce nie było pozytywnych przykładów funkcjonowania podobnych organizacji. Do tego nieuczciwa konkurencja nierentownych mleczarń wysuwała argumenty zniechęcające producentów mleka do przystąpienia do naszej Grupy, podważała szanse utrzymania się na rynku, uzasadniając to m.in. brakiem majątku w początkowej fazie działalności. Jednak nie przeszkodziło to w kontynuacji realizacji naszych planów.

Ciężka praca, poparta wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w branży mleczarskiej musiały w końcu zaowocować.

Stało się to możliwe głównie dzięki naszej determinacji. Dziś do Grupy należy już 420 dostawców mleka, a zaczynaliśmy od zaledwie 25. Co roku dołączają do nas kolejni rolnicy, którzy widzą szanse na poprawę swojego bytu po przystąpieniu do Grupy. Nadal czekamy na każdego rolnika lub gospodarstwo produkcyjne, które prowadzi hodowlę bydła mlecznego i posiada certyfikat sanitarno-weterynaryjny wydany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Jaki jest Pana przepis na sukces w branży mleczarskiej?


Przede wszystkim korzystna cena mleka, dzięki której nasi producenci mogą liczyć na rentowność swojej produkcji. Ona też gwarantuje, że nie zrezygnują z profesji i nadal będą z nami współpracować. Właściwą cenę mogą zapłacić te przetwórnie, które sobie na rynku radzą, które mają sprzedaż na wysokim poziomie, fundusze na promocję i stać je na to, aby obniżyć ceny sieciom handlowym. Naszym najważniejszym celem jest współpraca z najlepszymi mleczarniami, dzięki czemu możemy naszym producentom mleka zapłacić godziwe pieniądze za ich produkt.

Jak Pan oceni miniony rok w branży mleczarskiej w naszym kraju?

Nie ukrywam, że rok 2015 był trudniejszy od poprzednich, chociażby bardzo dobrych lat 2011-2014. Jest to wynikiem nadprodukcji mleka, a tym samym spadek cen u producentów w gospodarstwach. Wytwórcy w tej chwili wchodzą w jeszcze bardziej niesprzyjający okres, jednak mamy nadzieję , że zażegnamy ten kryzys i znów nadejdą lepsze czasy. W tym momencie część producentów, którzy przeinwestowali, jak również ci, których dotknęła ubiegłoroczna susza będą zmuszeni wycofać się z produkcji.

Gdzie trafia Państwa mleko?

Naszymi odbiorcami są przetwórnie będące najlepszymi mleczarniami w Polsce i Europie. Z tych krajowych to np. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, natomiast spoza Polski to niemiecki Müller, z którym współpracujemy już od 7 lat. Niewątpliwie jest to największy zakład przetwórczy na terenie Niemiec. Są to oczywiście tylko przykłady firm kooperujących z nami.

Co stanowi o najwyższej jakości produktu mlecznego pochodzącego z surowca strzeleckiej Grupy?

Każdy producent mleka musi spełniać warunki weterynaryjne dotyczące hodowli bydła mlecznego. Jest to przede wszystkim atest dopuszczający do sprzedaży surowca. Aktualnie cała branża musi spełniać takie standardy. Zdobywamy wiele wyróżnień, które przekładają się na najwyższą jakość naszych produktów. Posiadamy Certyfikat Dynamicznej Firmy za rok 2012 oraz Godło Najwyższa Jakość QI 2014. W Krajowym Rejestrze Długów co miesiąc odnawiamy certyfikat świadczący o wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych. Zdobyliśmy również certyfikat wiarygodności biznesowej.

Jesteście Państwo dwukrotnym Laureatem tytułu Najwyższa Jakość QI, w tym roku walczycie Państwo o Perłę QI. Co dla Państwa oznaczają tego typu wyróżnienia?

Dla nas i zrzeszonych z nami producentów mleka Najwyższa Jakość QI jest wyjątkowym wyróżnieniem. Co roku zostajemy ocenieni przez niezależną Kapitułę w ogólnopolskim programie projakościowym co oznacza, że jako grupa mamy siłę. Ta nagroda oczywiście motywuje nas do dalszych działań i  osiągania kolejnych celów.

Jakie wyzwania czekają Strzelecką Spółdzielnię Producentów Mleka w tym roku?

Jako zarząd naszej organizacji chcemy się skupić w szczególności na przeprowadzaniu szkoleń z zakresu zarządzania gospodarstwami. Dodatkowo udzielimy kredytów naszym członkom na podtrzymanie produkcji. W tym roku chcemy nawiązać współpracę z nowymi odbiorcami na terenie kraju i po za jego granicami.

                                                                                            Rozmawiał Michał Gryt

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
57%
43%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.