Warszawski ZOSM: czasy kryzysu minęły

Rozmowa z Jackiem Gniadkiem, dyrektorem Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu m. st. Warszawy

 

Jak na dzień dzisiejszy można określić kondycję Zakładu?Zakład Obsługi Systemu Monitoringu umacnia swoją pozycję zarówno w sferze technicznej, jak i w ocenie jego przydatności i niezbędności. Musimy ciągle podnosić poprzeczkę związaną z jakością świadczonej usługi, być bardzo wyczulonym na unowocześnianie systemu i stosowanie najnowszych osiągnięć technicznych dostępnych na rynku. Na szczęście czasy odczuwalnego kryzysu minęły, miejmy nadzieję, że bezpowrotnie. Dotyczy to zarówno spraw finansowych Zakładu, jak i postrzegania potrzeby monitorowania przestrzeni publicznej. Ostatni rok pokazał dobitnie, że bez kamer monitoringu trudno wyobrażać sobie funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości. Kontynuujemy rozpoczętą w 2012 r. cyfryzację całego systemu i możemy z dumą powiedzieć o sukcesie w tej działalności. Powstała zupełnie nowa jakość warunków pracy w Centrach Oglądowych monitoringu w dzielnicach Śródmieście, Mokotów, Ochota, Ursynów, Wilanów i Ursus, a obserwowany obraz z kamer jest zdecydowanie lepszej jakości. Kamera HD i korzystanie z platformy cyfrowej zdecydowanie zwiększa możliwości poszerzenia zakresu monitorowanego obszaru z jednego stanowiska, co powoduje również zwiększenie ekonomiczności pracy operatora.

 


Jakie są przed Państwem kolejne wyzwania związane z cyfryzacją systemu?Cyfryzacja narzuca nowe zasady i procedury związane z korzystaniem z monitoringu, z jego dostępnością dla innych podmiotów czy też wykorzystaniem nagranego materiału. Monitoring jest łakomym kąskiem dla wielu podmiotów miejskich, ponieważ daje przy okazji możliwość kontrolowania pracy różnych jednostek miejskich (tramwaje, wywóz śmieci, oczyszczanie miasta, tereny wiślane, itp.) Wiąże to się z podpisaniem nowych porozumień o współpracy m.in. Policją, Strażą Miejską, Tramwajami Warszawskimi, Zarządem Dróg Miejskich, itd., w których szczególną wagę przywiązuje się do zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do systemu monitoringu wizyjnego w oparciu o drobiazgowe procedury i ustawę o ochronie danych osobowych. Szczególnie, jeżeli wobec przepisów prawa ZOSM pozostaje administratorem systemu. Ważne jest, aby przewidzieć i uregulować różne możliwości, jakie daje cyfryzacja systemu, tj. zarządzanie sygnałem, zabezpieczenie i dostęp do nagranego materiału oraz jego wykorzystanie. Dostępność do sygnału musi być reglamentowana, a materiał nagrany tak zabezpieczony, aby był niedostępny dla nieuprawnionych podmiotów.

 


Jakie są plany rozbudowy i modernizacji systemu w tym roku?Strategię oczywiście mamy i to bardzo ambitną: montaż nowych punktów kamerowych i dalszy ciąg cyfryzacji naszego systemu. Ponieważ Warszawa posiada już rozbudowany system monitoringu, nowe kamery pojawią się w szczególnie niezbędnych miejscach związanych z rozwojem miasta, wdrażanymi zmianami komunikacyjnymi, nowymi ciągami spacerowymi czy handlowymi. Uruchomimy w tym roku 10 nowych kamer, oczywiście w oparciu o platformę cyfrową. W tym zakresie najwięcej punktów powstanie w Śródmieściu, bardzo zatłoczonym o mocno nasyconej infrastrukturze, co niekorzystnie wpływa na pojawianie się zagrożeń w mieście w miejscach, wymagających zainstalowania monitoringu. Część kamer będzie umieszczona w okolicach „Patelni” (wejście do metra przy Rondzie Dmowskiego), Przy ul. Królewskiej, Pl. Teatralnym czy na Pradze Południe, w okolicy Stadionu Narodowego. Nie bez znaczenia dla naszych inwestycji jest powstanie umownie nowej dzielnicy miasta, tzw. Dzielnicy Wisła. Od wiosny do późnej jesieni odbywają się tam plenerowe imprezy, działają przybrzeżne kawiarnie i bary. Udostępniono przepiękne bulwary, które stały się ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. Nie mogło zabraknąć przy nich kamer monitoringu miejskiego, a w związku z tym powstało nowe zadanie dla naszych operatorów, które powoduje ich większe zaangażowanie w życie społeczności warszawskiej.  W tym roku cyfryzacji poddamy następne Dzielnice Warszawy – Pragę Południe, Wawer, Rembertów i Wesołą. Oprócz wymiany elementów technicznych systemu podejmujemy przebudowę pomieszczeń Centrów Oglądowych i ich dostosowanie do potrzeb nowych. W części modernizowanych dzielnic Warszawy zostanie wykorzystany nowy system radiowy LMDS, umożliwiający przesył sygnału z kamer z rozdzielczością full HD. Wszystkie te zmiany zdecydowanie poprawią jakość obrazu oraz ułatwią pracę Stołecznego Stanowiska Kierowania w KSP oraz Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy przy ul. Młynarskiej. Zmiany te powodują wzbogacenie systemu o nowe funkcjonalności, systematyczną ucieczkę od wysłużonych kamer analogowych, będących główną przyczyną niesprawności systemu, a znaczne ograniczenie awaryjności wpływa na poprawę bezpieczeństwa w Warszawie.Przed Zakładem również wzmożona praca w związku z ważnymi wydarzeniami mającymi miejsce w Warszawie.Mamy w tym roku w Warszawie dwa wielkie wydarzenia o dużym zasięgu publicznym: część Światowych Dni Młodzieży oraz Szczyt NATO. Część naszych zadań związana jest bezpośrednio z nimi, ale działając racjonalnie, będziemy dążyć, aby nowa infrastruktura miejskiego monitoringu, która powstanie w wyniku wykonania tych zadań, służyła również realizacji zadań statutowych ZOSM, z korzyścią dla mieszkańców Warszawy.


Rozmawiał Tomasz Popławski

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.