Nasze cele strategiczne to konkurencyjność i innowacyjność gospodarki

Samorządy i biznes muszą współpracować, szczególnie w dobie kryzysu, i razem szukać recepty na poprawę gospodarki – twierdzi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej

 

 

Zagłębie Dąbrowskie = zagłębie przedsiębiorczości. Czy takie równanie to już teraźniejszość czy raczej wizja przyszłości?

 

Zbigniew Podraza: Powiedziałbym, że to początek do dobrej przyszłości. Dużo zostało już zrobione. Miasta naszego subregionu wspierają nowe inwestycje, podejmując uchwały zwalniające z podatku od nieruchomości oraz udzielając wsparcia na zakładanie działalności gospodarczej przez Powiatowe Urzędy Pracy czy instytucje okołobiznesowe.

Z ubiegłorocznych badań prowadzonych na temat kierunków zmian sektora MŚP Zagłębia Dąbrowskiego w kontekście rynku pracy, wiemy, że z roku na rok przybywa u nas firm.

Potrzeba nam jednak więcej instytucji wspierających ich innowacyjność, więcej prężnie działających instytucji okołobiznesowych oraz funduszy na wsparcie innowacyjnych projektów a także działalności eksportowej.

 

Jakie branże w chwili obecnej najczęściej i najchętniej wybierają Dąbrowę Górniczą i pozostałe miasta Zagłębie?

  

Po latach dominacji przemysłu ciężkiego dużego znaczenia nabrał sektor usługowy, motoryzacja oraz przetwórczy. Przede wszystkim obserwujemy rozwój przetwórstwa tworzyw sztucznych, producentów szkła; branży budowlanej oraz elektronicznej. Dzięki korzystnemu usytuowaniu Zagłębie to ważny region dla firm logistycznych.

Przedsiębiorcy jako nasze atuty wymieniają przede wszystkim lokalizację, obecność strefy ekonomicznej,  wykwalifikowaną kadrę i rynek zbytu. 

Bardzo cieszy mnie, że Dąbrowa zaznaczyła swoje miejsce na mapie nowoczesnych usług biznesowych. Centra Wipro i ArcelorMittal Shared Service Centre Europe Sp. z o.o. to ogromny atut naszego miasta i wartościowe miejsca pracy.

Rozwój obiektów i usług około turystycznych, rynek hotelarski i gastronomiczny to odpowiedź rynku potwierdzająca, że miasto inwestując w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną poszło w dobrym kierunku.  

 

Przedsiębiorcy wybierając miejscowość do prowadzenia działalności kierują się jednak nie tylko jej położeniem, ale także tym, jakie tereny miasto ma do zaoferowania i czy w samorządzie panuje tzw. klimat probiznesowy. Co do zaoferowania ma Pana miasto?

  

Dąbrowa Górnicza posiada bardzo różnorodną ofertę inwestycyjną. Począwszy od terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, sportowo-rekreacyjną, usługowo-handlową po tereny produkcyjne i przemysłowe.

Oferujemy m.in.: jeden z największych terenów inwestycyjnych w Polsce południowej – Tucznawę. Jest to obszar o powierzchni 259 ha o przeznaczeniu produkcyjno-usługowym, z którego 99,5 ha objętych jest granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na budowę infrastruktury drogowej łączącej ten teren z droga krajowa DK 94. Wierzę, że wkrótce ta powstająca wielofunkcyjna strefa przemysłowo-usługowa stworzy nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu.

Nie zostawiamy inwestorów samych sobie. Komórką odpowiedzialną za pierwszy kontakt z inwestorem krajowym jak i zagranicznym, udzielenie informacji o miejskiej ofercie inwestycyjnej oraz przeprowadzenie go przez cały proces inwestycyjny jest Biuro Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów. Biuro odpowiedzialne jest również za opiekę poinwestycyjną i utrzymanie stałego kontaktu z dąbrowskimi przedsiębiorcami. 

 

Wspomniał Pan o wspieraniu innowacyjności…

  

W naszej strategii rozwoju do roku 2020 postawiliśmy na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki. Sukcesywnie realizujemy założone przedsięwzięcia.

Patrząc na innowacyjną strategię województwa i wybór trzech inteligentnych specjalizacji w obrębie: energetyka, medycyna, technologie informacyjne i komunikacyjne, nasze miasto doskonale wpisało się ze swoimi przedsięwzięciami – stawiamy na nowoczesną sieć szerokopasmową, budujemy nowoczesne centrum onkologiczne, właśnie oddaliśmy jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków wspierających młodzież i dzieci z różnego typu dysfunkcjami.

Jesteśmy w sieci „Energie Cités” i zamierzamy wspierać przedsięwzięcia z zakresu energii odnawialnej. Ale budujemy też własną przewagę konkurencyjną opartą o naturalne zasoby miasta. Stawiamy więc na rozwój usług sportowo-turystyczno-rekreacyjnych.  Dąbrowa to nowoczesne, zdrowe bo sportowe oraz ekologiczno i społecznie odpowiedzialne miasto.    

 

Cały czas mówi się o stagnacji gospodarczej, zaciskaniu pasa. Jak samorządy i biznes mogą sobie nawzajem pomagać w kryzysie?

 

Przede wszystkim muszą współpracować, razem szukać recepty na poprawę gospodarki. Wspólnie z największymi przedsiębiorcami w Dąbrowskiej Radzie Biznesu staramy się kształtować nowy wizerunek Dąbrowy aktywnej i zaangażowanej. 

Obecnie wspólnie wdrażamy Lokalny Pakt Zatrudnienia, tak żeby firmy miały lepszych pracowników, a Powiatowy Urząd Pracy znał zapotrzebowanie rynku i efektywniej wykorzystywał fundusze.

Przedsiębiorcy tworzący na terenie Dąbrowy Górniczej nowe inwestycje i nowe miejsca pracy mogą skorzystać z uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości na powstałe budynki lub ich części.

Pracujemy nad kolejnym programem, który pomoże zrewitalizować nasze miasto i dąbrowskim MŚP da szansę na odnowę siedzib i poprawę wizerunku.

Miasto wychodzi naprzeciw nowym inwestycjom. Powoli i sukcesywnie staramy się budować zaufanie i platformę współpracy, realizujemy też duże inwestycje, wspierając rynek zamówień. 

 

Samorządy już planują, jakie inwestycje przeprowadzą dzięki unijnemu wsparciu w rozdaniu na lata 2014-20? Jak te plany wyglądają w Dąbrowie Górniczej?

 

Po uzbrojeniu terenów inwestycyjnych trzeba będzie zadbać o infrastrukturę wspierającą działalność innowacyjnych firm i nowoczesnej gospodarki typu parku i inkubatora nowych technologii. Będziemy dalej rozwijać technologie Internetu szerokopasmowego, wykorzystując go do nowoczesnych narzędzi systemowych.

Bardzo ważne dla Dąbrowy jest nowoczesne centrum przesiadkowe. W ramach projektu planuje się utworzenie w centrum miasta punktu łączącego dworzec autobusowy, dworzec kolejowy, postoje taksówkowe, parkingi z miejscami postojowymi wraz z funkcjami park&ride oraz bike&ride. Zaspokoi to potrzeby mieszkańców w zakresie transportu publicznego i sprzyjać będzie rezygnacji z komunikacji indywidualnej na rzecz komunikacji miejskiej.

Stworzenie funkcjonalnej, atrakcyjnej przestrzeni miejskiej w centrum miasta łączyć będzie zarówno funkcje komunikacyjne, jak i komercyjne oraz społeczne. Wszystko łączy się z zagospodarowaniem i rewitalizacją terenów poprzemysłowych w centralnej części miasta.

W ramach projektów partnerskich lub zintegrowanych inwestycji terytorialnych wspólnie z miastami Zagłębia i Śląska będziemy pracować nad sprawnym i ekologicznym transportem oraz budować przewagę konkurencyjną regionu przygotowując nowe inwestycje oraz realizując projekty edukacyjne.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
45%
55%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.