Siłowniki z wrocławskiej firmy ZPUA

Rozmowa z Mariuszem Szymańskim, Prezesem Zarządu Zakładu Produkcji Urządzeń Automatyki Sp. z o.o. we Wrocławiu

 

Zakład Produkcji Urządzeń Automatyki powstał w 2004 r. i od początku skoncentrowany jest na konstruowaniu i produkcji siłowników elektrycznych. Skąd pomysł na taką działalność?

 

Ponieważ od 30 lat jestem związany zawodowo z energetyką, wybór był oczywisty. Znam prawie wszystkie elektrownie w Polsce i miałem swój udział w budowie czy modernizacji większości z nich. Dzięki długoletniemu doświadczeniu w tej branży miałem odpowiednią wiedzę i znałem potrzeby tego rynku. Wiedziałem co, i jak doradzać swoim klientom. Już od 12 lat zajmujemy się produkcją siłowników sterowniczych i regulacyjnych przeznaczonych do napędu elementów wykonawczych w układach automatyki przemysłowej, zwłaszcza dla branży energetycznej. Aby zaistnieć na rynku ważne było również zatrudnienie wykwalifkowanej kadry inżynieryjno-technicznej oraz wykorzystanie nowoczesnych, innowacyjnych urządzeń i maszyn do produkcji siłowników. Posiadamy duże doświadczenie, zarówno w konstruowaniu i eksploatacji siłowników elektrycznych, jak i w doborze armatury, na której siłowniki są zabudowywane. Oferujemy pomoc w ich aplikacjach oraz kompleksową obsługę serwisową. Dzięki temu jesteśmy od lat liderem na rynku polskim, przede wszystkim jeśli chodzi o produkcję siłowników zasilanych napięciem trójfazowym.

 

Jakiego typu siłowniki stanowią ofertę firmy?

 zpua_xsma1-dn200_tehaco_553_01

Nasze siłowniki elektryczne oferujemy w bardzo wielu konfiguracjach, od najprostszych, po inteligentne siłowniki drugiej i trzeciej generacji. Można je zintegrować z różnymi systemami automatyki przemysłowej, sterując nimi, jednocześnie otrzymywać szereg informacji zwrotnych.

Oferujemy siłowniki obrotowe, wahliwe i liniowe. Największe uznanie klientów zdobywają siłowniki sterownicze typu X-MATIK oraz regulacyjne inteligentne trzeciej generacji typu 3XI. Siłowniki te mają wbudowane sterowniki elektroniczne, konfiguracja ich jest prosta i można to wykonać podczas uruchamiania na obiekcie. Siłowniki sterownicze przeznaczone są do napędu elementów odcinających, takich jak zawory, zasuwy czy klapy, a siłowniki regulacyjne do napędu różnych elementów wykonawczych w układach automatycznej regulacji, przez co znajdują szerokie zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle chemicznym, spożywczym, oczyszczalniach ścieków oraz instalacjach wodociągowych. Ponadto w ofercie posiadamy również siłowniki sterownicze typu XS, siłowniki wahliwe typu XW, siłowniki zmiennoprędkościowe typu XV oraz typoszereg siłowników Ex, które przeznaczone są do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

 

Kto jest odbiorcą Państwa asortymentu i w jaki sposób docieracie do klientów?

 zpua_xsa_wa_przepustnica_dn200_986

 

Bardzo często współpracujemy z podwykonawcami danego obiektu lub z głównym wykonawcą. Współpracujemy również bezpośrednio z odbiorcami końcowymi, czyli np. elektrowniami. Nasze produkty instalujemy w całej Polsce, zarówno w największych elektrowniach jak i w małych elektrociepłowniach czy innych zakładach przemysłowych. Dla branży petrochemicznej oferujemy cały typoszereg siłowników Ex przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, to korzystają oni z naszych urządzeń, można powiedzieć “nieświadomie”. Szereg naszych siłowników pracuje bowiem na instalacjach wodociągowych, w stacjach uzdatniania wody, czy oczyszczalniach ścieków. Poza tym nie mamy oferty stricte dla tego typu klienta, nasze siłowniki są zasilane napięciem trójfazowym i dedykowane głównie dla przemysłu.

 

Przywiązują Państwo dużą wagę do wysokiej jakości produktów, spółka posiada wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Jakością. A jakie podejście mają Państwo do kwestii innowacyjnych rozwiązań i projektów?

 

Oczywiście innowacyjne rozwiązania, projekty czy produkty mają zasadnicze znaczenie dla budowy wzrostu gospodarczego, jak również dla zwiększenia konkurencyjności. W naszej działalności opieramy się w dużej mierze na innowacyjności procesowej, czyli takiej, która skupia się na wprowadzaniu nowej technologii albo znacząco ulepszającej produkcję. Jesteśmy również aktywni w obszarze innowacyjności produktowej. W 2009 r. utworzyliśmy nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe. W przeciągu kilku lat zrealizowaliśmy wiele projektów badawczo-rozwojowych, których efektem było wdrożenie do produkcji siłowników innowacyjnych na skalę Polski. W przeciągu kilku ostatnich lat zainwestowaliśmy parę milionów złotych w laboratorium B+R, innowacyjną technologię oraz realizację prac badawczo-rozwojowych. ZPUA Spółka z o.o. regularnie i z sukcesem aplikuje o środki unijne.

 

zpua_p1000492_821

 

Jak Pan ocenia kwestię konkurencyjności w tej branży na rynku polskim i europejskim?

 

W Polsce jesteśmy największym producentem siłowników elektrycznych zasilanych napięciem trójfazowym, ale niestety nie jedynym ich dostawcą. Na rynku polskim mamy w tym zakresie konkurencję w postaci dużego, zagranicznego koncernu, który nie produkuje siłowników w naszym kraju, ale je sprzedaje i dystrybuuje. Jeśli chodzi o rynki zachodnie, to niestety nie mamy możliwości eksportu. W takich krajach jak np. Niemcy, Francja czy nawet Czechy, tam gdzie wchodzi w grę bezpieczeństwo energetyczne, dopuszczlane są wyłącznie produkty wytworzone w danym kraju. Dlatego możemy produkować tylko na potrzeby polskiego rynku, gdzie z kolei dopuszczalne jest wykorzystywanie w branży energetycznej produktów z innych rynków europejskich. To nie są równe prawa, dlatego musimy konkurować i stawać np. do przetargów z firmami zagranicznymi. Ale udaje nam się wygrywać, ponieważ cieszymy się bardzo dużym uznaniem i zaufaniem na naszyzm rodzimym rynku. Wszystko to dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysokiej jakości siłowników, profesjonalnemu działaniu pracowników oraz indywidualnemu podejściu do potrzeb klientów.

 

Rozmawiała Joanna Chrustek

 

zpua_ramka_668

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.