Warszawski ZOSM - stawiamy na rozwój

Rozmowa z Jackiem Gniadkiem, Dyrektorem Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu m. st. Warszawy

 

_dsc1355_1_852

 

Bez monitoringu wizyjnego trudno dziś wyobrazić sobie dbanie o bezpieczeństwo dużego miasta?


Zacznę od tego, że Zakład Obsługi Systemu Monitoringu wykonuje usługę monitorowania przestrzeni publicznej Warszawy przez 24 godziny na dobę. W dzisiejszych czasach nikt chyba nie podważy przydatności monitoringu wizyjnego. Codzienne informacje w mediach świadczą o wręcz bezwzględnej potrzebie funkcjonowania takiej usługi i niepodważalności materiałów zarejestrowanych przez kamery, szczególnie nowej generacji o rozdzielczości HD. Prawidłowo nagrany  obraz video, zgodnie z wymogami techniczno-formalnymi określonymi dla takiego środka dowodowego, trudno jest zakwestionować i podważyć. Kamera HD daje zdecydowanie większe możliwości, poprawia jakość obrazu i poszerza zakres monitorowanej przestrzeni publicznej z jednego stanowiska. Powoduje również zwiększenie ekonomiczności pracy operatora, jak również poprawia przydatność nagranego materiału dla celów dowodowych. Był niestety taki okres, podczas którego niektóre osoby lub instytucje sugerowały mieszkańcom Warszawy, że Zakład, podczas monitorowania przestrzeni publicznej, ich inwigiluje czy narusza ich dobra osobiste. Jednakże człowiek nie wchodzący w konflikt z prawem pozostaje do końca  anonimowy i niczego nie musi się obawiać.

Jak dziś wygląda modernizacja systemu?

Mamy wybraną i zastosowaną w praktyce platformę cyfrową, która sprawdza się w warunkach pracy i funkcjonowania systemu miejskiego monitoringu wizyjnego. Zastosowane przez nas rozwiązanie pozwoliło uniknąć problemu związanego z opóźnieniami obrazu podczas sterowania kamerami przez operatorów czy też poklatkowością obserwowanego obrazu. Początkowo monitorowanie z wykorzystaniem zainstalowanej platformy zostało przyjęte przez operatorów z pewną rezerwą (niektórzy woleli poprzedni system analogowy), ale systematyczne szkolenia doprowadziły do pełnego zrozumienia nowego systemu. Wprowadzona platforma umożliwiła  podłączenie wszystkich istniejących w systemie miejskiego monitoringu typów kamer (analogowych i cyfrowych). Stosując enkodery zmieniliśmy na strumień cyfrowy obraz z kamer analogowych, które jeszcze pracują w Dzielnicach Śródmieście, Mokotów, Ochota i Praga Południe. Taka zmiana wymusiła przebudowę i modernizację Centrów Oglądowych. Zmieniliśmy istniejące na ich terenie stanowiska analogowe na cyfrowe. Modernizacja, rozpoczęta w poprzednich latach, doprowadzi do poprawy całego systemu miejskiego monitoringu wizyjnego. Wprowadzone rozwiązania umożliwią do 2018 r. całkowitą zamianę przestarzałego systemu analogowego na cyfrowy.

 

img_0129_1920


Modernizacja wymusza na Zakładzie ciągłe poszukiwania rozwiązań z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technicznych czy też zakup najnowocześniejszych kamer i urządzeń z nimi współpracujących. Stosując małe terminale, pozbywamy się komputerów na stanowiskach oglądowych  na rzecz centralnego, zainstalowanego w pomieszczeniach serwerowni. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza koszty i poprawia warunki ergonomiczne operatorów. Prowadzona modernizacja ułatwi warunki korzystania z zapisu obrazu z kamer monitoringu oraz dostępność do nich dla służb operacyjnych policji i innych. Nie bez znaczenia jest zmniejszenie ryzyka awaryjności systemu i ucieczka od przestarzałych analogowych kamer, których produkcji praktycznie zaprzestano.

Zapewne jeszcze wiele wyzwań przed Państwem.

Na ich brak nie narzekamy. Podstawą jest modernizacja systemu, aż do całkowitej zmiany monitoringu na w pełni cyfrowy. Jest to główny cel Zakładu związany z postępem technicznym, poprawieniem efektywności działania i wykorzystaniem tego, co najlepsze w naszej profesji. Chcemy doprowadzić w najbliższych latach do wymiany wszystkich funkcjonujących u nas kamer na ich odpowiedniki wysokiej rozdzielczości HD, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki obszaru monitorowanego. Czeka nas również przegląd i, jeżeli będzie to możliwe,  przebudowa wybranych fragmentów infrastruktury teletechnicznej kamer w przestrzeni miejskiej, gdzie często z przyczyn od nikogo niezależnych następują awarie (kanalizacja, trakcja tramwajowa czy transmisja radiowa).


Nowym technicznym osiągnięciem Zakładu jest pozyskanie i czasowe montowanie w miejscach wskazanych przez nadzorującą jednostkę czy policję, tzw. mobilnych punktów kamerowych. Zawieszanie takich kamer, z czasowym zasilaniem i łącznością, w miejscach gdzie organizowane odbywają się zgromadzenia publiczne, imprezy masowe czy trasy przemarszu grup zorganizowanych, znacznie ułatwia pracę jednostek porządkowych. Oczywiście nie zapominamy o budowie nowych punktów kamerowych, jak również zmiany lokalizacji niektórych istniejących, ale z różnych przyczyn mało funkcjonalnych. Niemniej ważnym staje się nadzór miejskiego monitoringu, związany z nowo otwartymi bulwarami i wypoczynkiem nad Wisłą.

Czy ta cyfrowa rewolucja coś zmieniła w pracy Zakładu?

Oczywiście. Wprowadzenie cyfryzacji zmienia dotychczasowe ustalenia związane z funkcjonowaniem systemu. Musieliśmy wypracować nowe porozumienie z policją i innymi służbami korzystającymi z miejskiego monitoringu, nowe zasady korzystania z dostępu do materiału nagrywanego przez naszych operatorów, jak również formalno-prawne aspekty administrowania systemem i dostępem do sygnału. Korzystanie z materiału musi być bardzo reglamentowane, ograniczone do ściśle określonych podmiotów wykonujących pracę operacyjną (indywidualne kody dostępu dla uprawnionych osób zgłoszonych przez policję, nadawane przez administratora monitoringu wizyjnego, którym jest ZOSM). Materiał nagrany jest tak zabezpieczony, aby nie był dostępny dla nieuprawnionych podmiotów i osób.

Na koniec zapytam o współpracę z innymi miejskimi instytucjami. Jak ona się układa?

Muszę podkreślić bardzo dobrą współpracę Zakładu z jednostką nadzorującą, czyli Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, z Panią dyrektor Ewą Gawor na czele. Mamy duże wsparcie logistyczne dotyczące naszych działań i nie mniejsze  finansowe. Monitoring jest dobrze postrzegany przez władze i Radę Miasta. Bardzo dobrze również układa się nasza współpraca z policją, Strażą Miejską oraz z merytorycznymi dla nas biurami i spółkami miejskimi, szczególnie w zakresie wykorzystania wzajemnych nadmiarów infrastruktury teletransmisyjnej.Rozmawiał Tomasz Popławski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.