W kryzysie stawiamy na modernizację


Rozmowa z Jackiem Gniadkiem, Dyrektorem Zakładu Systemu Monitoringu m. st. WarszawyCzy obecna trudna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Europie ma wpływ na funkcjonowanie takiego podmiotu, jak ZOSM, poziom inwestycji, itp.?


Zakład Obsługi Systemu Monitoringu musi, jak każdy podmiot finansowany z pieniędzy podatników, korygować w trudnych czasach swoje plany i zamierzenia. Związane jest to z ograniczonymi możliwościami finansowymi. Jednak nie zaprzestajemy modernizacji naszego systemu monitoringu wizyjnego. Kontynuujemy cyfryzację dzielnicy Śródmieście. Po zainstalowaniu platformy cyfrowej, przystosowanej do obsługi obszaru całego miasta, jesteśmy w trakcie przebudowy największego naszego tzw. Centrum Oglądowego (miejsce pracy operatorów). Powstała nowa jakość warunków pracy  w dzielnicy Śródmieście, a obraz oglądany jest zdecydowanie lepszej jakości. Kamera HD daje zdecydowanie większe  możliwości  poszerzenia zakresu  monitorowanego obszaru z jednego stanowiska, co powoduje również zwiększenie ekonomiczności pracy operatora. Powstały materiał w dużo większym stopniu może być wykorzystywany dla celów dowodowych.
Dodatkowo w tym roku stało się konieczne wyremontowanie i przebudowanie na cyfrowe, kilkunastu analogowych punktów kamerowych położonych w centralnych punktach miasta, gdzie organizowane są duże zgromadzenia publiczne i imprezy masowe. Kamery w tych rejonach były mocno wyeksploatowane i zachodziła potrzeba ich dostosowania do wdrożonego systemu cyfrowego, w szczególności biorąc pod uwagę planowany w listopadzie w Warszawie szczyt klimatyczny.

Co Państwu daje modernizacja systemu?

Po przetestowaniu platform cyfrowych różnych producentów, została zakupiona i wdrożona taka platforma, która zapewnia niezauważalne opóźnienia wnoszone przez system podczas sterowania kamerą przez operatorów oraz umożliwia podłączenie wszystkich istniejących w systemie miejskiego monitoringu typów kamer (analogowych i cyfrowych) i enkoderów. Dodatkowo został zamieniony na strumień cyfrowy obraz z każdej kamery analogowej, pracującej w dzielnicy Śródmieście. Przebudowaliśmy również istniejące na terenie Centrum Oglądowego stanowiska analogowe na cyfrowe. Modernizacja rozpoczęta w poprzednim roku jest początkiem całkowitej przebudowy systemu miejskiego monitoringu wizyjnego. Wprowadzone rozwiązania umożliwi w najbliższym przedziale czasowym, pełną cyfryzację monitoringu stołecznego, łącznie z przystosowaniem i modernizacją Centrów Oglądowych działających na terenie całego miasta. Oczywiście zdecydowanie poprawi to jakość obrazu, ułatwi pracę Stołecznego Stanowiska Kierowania w Komendzie Stołecznej Policji oraz zmniejszy awaryjność systemu.

Jak wprowadzone zmiany odmieniają funkcjonowanie monitoringu?

Wprowadzenie cyfryzacji zmienia dotychczasowe ustalenia związane z funkcjonowaniem systemu. Przed nami nowe wyzwania, którym musimy w tym roku sprostać. Przede wszystkim chodzi o wypowiedzenie i zmianę dotychczasowych  porozumień związanych z ich stosowaniem przy współpracy z różnymi podmiotami. Ważne jest ,aby przewidzieć i uregulować różne możliwości, jakie daje cyfryzacja systemu, tj. zarządzanie sygnałem, zabezpieczenie i dostęp do nagranego materiału oraz jego wykorzystanie. Dostępność do sygnału musi być bardzo reglamentowana, a materiał nagrany tak zabezpieczony, aby był niedostępny dla niepowołanych podmiotów.

Czy inne jednostki miejskie są zainteresowane współpracą z ZOSM i w jakim zakresie?

Współpraca Zakładu z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, policją, Strażą Miejską oraz z Biurem Informatyki i Przetwarzania Informacji, Biurem Infrastruktury czy Zarządem Dróg Miejskich, umożliwiała optymalne wykorzystanie naszych technicznych i doradczych możliwości. Pozwoliło to również na integrację i koordynację działań, co w wielu przypadkach prowadzi do unikania dublowania części inwestycji i wykorzystania nadmiarowych zasobów istniejących w sieci teletransmisyjnej miejskiego systemu monitoringu. W tym roku w dalszym ciągu będziemy udostępniać nasze nadmiarowe włókna światłowodowe miejskiego systemu monitoringu dla potrzeb różnych instytucji miejskich, np. dla Biura Informatyki Urzędu Miasta do uruchamiania w różnych miejscach Warszawy usługi darmowego dostępu do internetu czy dla Tramwajów Warszawskich, dla lepszego nadzoru nad  ich taborem.

Rozmawiał Tomasz Popławski

 

Zdjęcie 1: System monitoringu wizyjnego

Zdjęcie 2: Jacek Gniadek, Dyrektor Zakładu Systemu Monitoringu m. st. Warszawy

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.