Dąbrowa Górnicza – Kierunek Inwestycje.

2017-10-13

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

 

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza – Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive – Kierunek Dąbrowa Górnicza, która odbyła się 12 października w Pałacu Kultury Zagłębia, potwierdziła silną pozycję miasta i regionu na krajowej mapie sektora Automotive oraz otwartość na przyjęcie nowych inwestorów. – Jesteśmy gotowi, czekamy na kolejne inwestycje – podkreślał Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

Dąbrowa Górnicza – miasto określane jako wschodnia brama Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, położone na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych, wyróżnia się doskonałą współpracą z instytucjami okołobiznesowymi, m.in. Polską Agencją Inwestycji
i Handlu oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która po raz trzeci z rzędu została wybrana najlepszą strefą ekonomiczną w Europie według rankingu fdi Global Free Zones
of the Year 2017. – Chcemy tworzyć najlepsze miejsca do inwestycji i wspólnie rozwijać region- zaznaczał Mateusz Rykała, wiceprezes zarządu KSSE.

 

W dyskusji poświęconej branży motoryzacyjnej jako specjalizacji Zagłębia i Śląska uczestnicy zgodnie potwierdzili dynamiczny rozwój i możliwości inwestycyjne w sektorze. Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie 40 projektów z branży automotive.- Ten rok potwierdza silne wzrosty w tym sektorze i potrzebę wspólnego inwestowania a tereny inwestycyjne- komentował Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Podobne zdanie podziela Mateusz Rykała, wiceprezes zarządu KSSE: Jest ogromne zainteresowanie automotive. Obecnie mamy zakontraktowane inwestycje na kwotę 1,5 miliarda złotych, z czego około 60% stanowią nakłady na branżę motoryzacyjną. Michał Sikora, Konsultant ds. terenów inwestycyjnych, opinii technicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych, Cushman & Wakefield podkreślała, że każda kolejna inwestycja w KSSE przyciąga nowych inwestorów. Yasukazu Hijikata, Prezes Zarządu NGK Ceramics Polska- firmy będącej jednym z największych producentów filtrów cząstek stałych, reprezentującej kapitał japoński, która zdecydowała się na lokalizację swoich dwóch zakładów
w Gliwicach i Dąbrowie Górniczej, na terenach objętych granicami Katowickiej SSE zaznacza: Polska nie jest już tanim miejscem do inwestycji, ale najlepszym miejscem dla sektora automotive. Co może zatem wpłynąć na zahamowanie dynamiki regionu? – Najbardziej obawiamy się braku stabilności prawnej. To jest jedyny mankament i inwestorzy podchodzą do niego bardzo ostrożnie- mówił Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej. –Czekamy na nowe uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania stref ekonomicznych – dodawał Mateusz Rykała.

 

Dużym atutem Zagłębia i Śląska jest także dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry oraz starania o jeszcze lepszą edukację przyszłych pracowników dla sektora automotive.
- W odwrocie są studia humanistyczne. Przemysł potrzebuje inżynierów i wykształcenia technicznego – zaznaczał Robert Karlik, dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych. Programy studiów inżynierskich, dualnych – pozwalające studentom na równoczesne pogłebianie wiedzy akademickiej i nabywanie praktyki w przemyśle stają się coraz częściej ofertą uczelni w Regionie. Oferuje je między innymi Politechnika Śląska i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. – Jeżeli będziemy szli w kierunku kształcenia dualnego, praktycznego, to jest to dobry kierunek- podkreślał Paweł Kopijera, Członek Centrum Jakości i Innowacji, WSB w Dąbrowie Górniczej.

Jak zauważyli uczestnicy dyskusji, edukacja pracowników o wykształceniu technicznym
na potrzeby branży automotive powinno rozpocząć się jeszcze przed etapem studiów
Ze względu na zmieniającą się strukturę inwestycji, zauważamy braki odpowiednio przygotowanych kadr. Dlatego KSSE realizuje pilotażowy projekt dostosowania szkolnictwa zawodowego do rynku pracy – mówił Mirosław Pachucki, Katowicka SSE i Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

 

Jaka będzie przyszłość branży motoryzacyjnej nie tylko w regionie, ale także w kraju? Czy automatyzacja i nowe technologie zrewolucjonizują ten rynek? – W ramach grupy Raben nie wchodzimy w automatyzację i nie zamierzamy tego zrobić w najbliższym czasie. Uzależnione jest to od geolokalizacji i najważniejszej kwestii: przydatności i opłacalności tego typu rozwiązań- zaznaczał Sławomir Rajch, Business Development Manager, Raben Logistics Polska. Nexteer Automotive chociaż współpracuje z producentami pojazdów autonomicznych, także nie widzi szans na szybką rewolucję technologiczną na drogach. – Dostępność technologii jest najmniejszym problemem. Testy, prace legislacyjne i dopuszczenie do ruchu na drodze są największymi problemami- dodawał Piotr Dembiński, Menedżer ds. komunikacji korporacyjnej Nexteer Automotive na region Europy i Ameryki Południowej. Podobnego zdania był Marcin Kuchno, Architekt, Takenaka Europe GmbH: Dzisiaj trochę bujamy w obłokach mówiąc o e-mobilności w Polsce. Ale w innych krajach to się już powoli dzieje.

 

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza – Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive – Kierunek Dąbrowa Górnicza, oprócz paneli dyskusyjnych, wypełniona była inspirującymi prezentacjami takich firm jak Seito Polska, Politechnika Śląska, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych czy Takenaka Europe GmbH. O sportowe emocje z branży automotive zadbali zawodnicy klubu MX DG Motocross, opowiadając o torze motoccrosowym w Dąbrowie Górniczej, o współpracy z miastem i licznych osiągnięciach zawodników. Konferencji towarzyszył także JAPAN VIP RAJD oraz wizyta studyjna na terenie Tucznawa- największym terenie inwestycyjnym w Polsce południowej. Wydarzenia potwierdziło jak duży potencjał inwestycyjny wciąż drzemie w mieście i w regionie oraz ogromne zainteresowanie inwestorów z branży automotive Zagłębiem i Śląskiem.

 

***

 

Gospodarz i Organizator: Miasto  Dąbrowa Górnicza

Współorganizator: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Partner Organizacyjny: Bluevine Consulting

Partner merytoryczny: Seito Polska; Raben Logistics Polska; Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing; Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych; Innoco

Partner: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej; Pałac Kultury Zagłębia

Patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju; Polska Agencja Inwestycji i Handlu; Honorowy Patronat Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi; Krajowa Izba Gospodarcza; Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach; JETRO

 

GALERIA:

_mg_9948_1200

_mg_8708_900

 

_mg_8232_900

 

_mg_7910_900

 

_mg_7721_900

 

_mg_7452_900

 

_mg_7379_900

 

_mg_7236_900

_mg_7178_900

_mg_8861_900_02

 

 

2017-10-12

 

Już 12 października zapraszamy na 4. edycję konferencji Dąbrowa Górnicza – Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive – kierunek Dąbrowa Górnicza. Tegoroczne wydarzenie rozpocznie JAPAN VIP RAJD oraz wizyta studyjna na terenie Tucznawa- największym terenie inwestycyjnym w Polsce południowej, gdzie swoją działalność prowadzi już jeden z największych producentów filtrów cząsteczek stałych, reprezentujących kapitał japoński – firma NGK Ceramics Polska.

 

Ostatnie lata dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce były bardzo udane, do czego przyczynia się wzrost sprzedaży na rodzimym rynku oraz rosnący eksport. Na krajowej mapie sektora Automotive ważną pozycję zajmuje Dąbrowa Górnicza – miasto określane jako wschodnia brama Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, położone na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych, współpracujące z instytucjami okołobiznesowymi m.in. Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, wspierające sektor MŚP środowisko, gwarantujące pakiet zachęt w postaci ulg i zwolnień z podatku od nieruchomości. Te atuty uzupełnione o profesjonalną obsługę inwestycyjną i after care sprawiają, że Dąbrowa Górnicza ugruntowała swoją pozycję – miasta o sprzyjającym klimacie inwestycyjnym, idealnym do lokowania gospodarczych przedsięwzięć, a w szczególności tych z sektora Automotive. Zarówno polscy jak i zagraniczni inwestorzy docenili rynek śląski i uznali go za stabilny, rozwojowy i atrakcyjny.


W ramach konferencji został przewidziany cykl dyskusji panelowych oraz prezentacje. Tematy, które zostaną poruszone w jej trakcie będą związane m.in. z branżą motoryzacyjną jako wiodącą dla regionu Zagłębią i Śląska, oczekiwanymi projektami z sektora automotive w regionie i w Polsce, konkurencyjności naszego kraju na tle Słowacji, Czech, Węgier, Rumuni czy Serbii, innowacjami w branży i nakładami na badania i rozwój. W trakcie całego wydarzenia będziemy również chcieli poruszyć temat kariery i kompetencji na rynku pracy oraz nawiązać do działań klastra Silesia Automotive w ramach programu K2. Wśród prelegentów nie zabraknie przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, prezesów zarządów i dyrektorów znanych koncernów i fabryk samochodowych, firm na rynku motoryzacyjnym, dąbrowskich przedsiębiorstw z branży automotive oraz reprezentantów środowiska naukowego.


W ramach cyklu „W roli głównej…” o wyzwaniach, sukcesach i planach na przyszłość zostanie przeprowadzony wywiad z zawodnikami i zarządem jednego z najlepszych klubów motocrossowych w Polsce i na świecie – MX DG Motocross.


Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Janusz Michałek, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do udziału w konferencji zapraszają inwestorów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji naukowych, agencji doradztwa inwestycyjnego i personalnego oraz wszystkich tych, którzy chcą być partnerami biznesowymi Dąbrowy Górniczej i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Po zakończeniu konferencji zapraszamy wszystkich uczestników na uroczysty koktajl.

Rejestracja na konferencję: http://bluevine.pl/konferencja/automotive-2/

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
42%
58%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.