I Polsko-Białoruski Szczyt Zdrowia - relacja Forum Biznesu

30.10.2015 r.

 

W dniach 23-24 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbył się I Polsko-Białoruski Szczyt Zdrowia. Bialski szpital gościł przedstawicieli Brzeskiego Szpitala Obwodowego w Brześciu na Białorusi i ekspertów różnych dziedzin medycyny, którzy przez dwa dni wymieniali się wiedzą i doświadczeniami w dziedzinie ochrony zdrowia w obu krajach.


Forum Biznesu objęło patronatem medialnym to wydarzenie.

 

Zapotrzebowanie na usługi zdrowotne stale wzrasta, jest to spowodowane przede wszystkim zmianami demograficznymi. Należy zatem poszukiwać możliwości dyskusji i współpracy w tym zakresie na płaszczyźnie międzynarodowej. I Polsko-Białoruski Szczyt Zdrowia, jako pierwsze w Polsce forum wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia w tych krajach było  doskonałą okazją do spotkania z wybitnymi postaciami medycyny, menedżerami ochrony zdrowia, przedstawicielami administracji państwowej i samorządowej oraz przedstawicielami firm branżowych zarówno z Polski, jak i Białorusi.

 

 07_847

 

Pomimo różnic w systemach ochrony zdrowia obu krajów, istnieją szerokie pola  współpracy i wymiany doświadczeń. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej już w 2011 roku rozpoczął współpracę ze szpitalem z Republiki Białoruskiej poprzez realizację Projektu „Rozwój Pomocy Kardiologicznej dla ludności Polski i Białorusi” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013.

 

Tegoroczny Szczyt Zdrowia był doskonałą okazją do zaprezentowania i podsumowania dotychczasowej współpracy, a jednocześnie szansą i motywacją do dalszych działań. Spotkanie było debatą o stanie obecnym  i przyszłości systemów ochrony zdrowia w Polsce i Białorusi oraz szansach współpracy pomiędzy tymi krajami.

 

05_980

 

Oficjalnego otwarcia I Polsko-Białoruskiego Szczytu Zdrowia dokonał Arkadiusz Bratkowski – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Leonid Tsuprik – Zastępca Przewodniczącego Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Dariusz Oleński, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, w swoim wystąpieniu wspomniał o realizowanym projekcie wspólnie ze Szpitalem Obwodowym w Brześciu, o wymiernych korzyściach, jak również nawiązaniu wzajemnej współpracy. Dyrektor uhonorował prof. nadzw. Jarosława J. Fedorowskiego, Prezesa Polskiej Federacji Szpitali czapką kapitańską, nawiązując tym samym do jego roli, jako "kapitana" Szczytu.

 

04_850

 

W trakcie dwóch dni obrad omawiano m.in. takie zagadnienia, jak: zdrowie i polityka – kierunek zmian na najbliższą dekadę, nowa perspektywa finansowa 2014-2020, demografia – polityka senioralna, choroby zakaźne czy epidemia urazów jako problem XXI wieku.

 

Panel poświęcony wschodniemu rozwojowi biznesu w ochronie zdrowia był  moderowany przez ForumBinzesu.pl (zdjęcie poniżej). Dyskusja obejmowała pytanie w jakich obszarach poszukiwać optymalizacji kosztów w zarządzaniu szpitalem i czy dobry rozwiązaniem w tym zakresie jest dla szpitala outsourcing, a jeśli tak, to w jakim zakresie (technologie i serwis IT, żywienie, transport, serwis sprzątający)? Szpital to nie tylko sprzęt. To diagnostyka, rehabilitacja, profilaktyka, zabiegi operacyjne, a wreszcie: struktura organizacyjna, finansowanie i ekonomika, olbrzymie bazy danych i zarządzanie nimi – czy tu też jest miejsce na outsourcing? Co z kolei bezwzględnie powinno pozostać w gestii wewnętrznej struktury szpitala i jak stanowią uwarunkowania prawne w tym zakresie? Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego szpitala bez dobrych relacji z różnymi środowiskami biznesowymi, nie tylko w zakresie dostaw sprzętu medycznego, narzędzi, środków medycznych i wyposażenia. Paneliści, a wśród nich Dariusz Oleński, dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej, Aleksander Karpicki, dyrektor Brzeskiego Szpitala, Tomasz Daniecki, dyrektor VAMED Polska i Łukasz Dekier z ASD Consulting dyskutowali o tym czego oczekuje szpital od biznesu, a czego biznes od placówek medycznych w zakresie tej współpracy, zarówno w odniesieniu do inwestycji infrastrukturalnych, sprzętowych, jak i organizacyjnych?

 

08_536

 

Outsourcing w szpitalach dzieli się na trzy grupy: niemedyczne usługi wsparcia (wciąż najpopularniejsza, m.in. sprzątanie, catering, ochrona, administracja, obsługa informatyczna), funkcje wsparcia medycznego (m.in. diagnostyka obrazowa czy laboratoryjna, transport medyczny) oraz procesy czysto medyczne (pełny outsourcing określonych oddziałów szpitala lub zespołów - np. radiologicznego, anestezjologicznego. Tego rodzaju outsourcing nie jest w Polsce powszechny, ale rozwija się w innych krajach europejskich, umożliwiając racjonalne zarządzanie kosztami, a jako przykład podano szpital w Wiedniu, którego niemal wszystkie procesy są realizowane na zasadach outsourcingu, co przynosi ok. 20-30-procentowe oszczędności wobec klasycznego modelu zarządzania. To jednak drugi biegun.

 

Paneliści zgodnie uznali, że  należy korzystać z outsourcingu, ale bardzo ważna jest przy tym świadomość ograniczeń, a także zagrożeń, jakie to narzędzie może stwarzać. Powinien być stosowany wyłącznie tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i nie stwarza obniżenia poziomu świadczeń medycznych,  okołomedycznych i obniżenia standardów innych procesów związanych z zarządzaniem placówką. 

 

02_850

 

I Polsko-Białoruskiego Szczytowi Zdrowia towarzyszyły liczne ważne wydarzenia dodatkowe. Uczestnicy mogli również wziąć udział w wizycie studyjnej na terenie szpitala w Białej Podlaskiej, odbył się akt podpisania umowy o współpracę pomiędzy szpitalem w Białej a Brześciu, a dyrektorowi brzeskiego szpitala wręczono honorowy tytuł „Przyjaciela szpitala w Białej Podlaskiej”. (jm)

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
61%
39%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.