Inflacja niższa, a złoty słabszy

Polacy na lokatach realnie zarobią więcej. Nie jest to jednak pozytywna informacja dla złotego – informuje Ceo.com.pl.

 

Najnowszy szybki szacunek GUS pokazał, że dynamika cen w Polsce w grudniu wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym, w porównaniu z odczytem 1,3% r/r odnotowanym w listopadzie. Tym samym inflacja CPI spadła jeszcze głębiej poniżej granicy wyznaczonej przez dolne widełki celu inflacyjnego NBP (2,5% z odchyleniami +/- 1 p.p.) – podaje portal.


Nie powinno to jednak wpłynąć na istotne zmiany w retoryce Rady Polityki Pieniężnej. Może jedynie utwierdzić decydentów, że obecne stanowisko „wait-and-see” jest właściwe. Mimo, że inflacja jest wyraźnie niższa od celu inflacyjnego, trudno sobie obecnie wyobrazić obniżki stóp procentowych. Ostatnie, silne spadki dynamiki CPI nie są w większości związane ze słabnięciem wewnętrznej presji cenowej, a ze zmianami cen żywności i energii, zależnymi w znacznym stopniu od czynników zewnętrznych i obserwowanymi również w innych krajach – czytamy dalej.


Dziś złoty jest nieco słabszy. Częściowo tę słabość powiązać można właśnie z odczytem niskiej inflacji, która nie sprzyja rychłym podwyżkom stóp procentowych ze strony RPP – skomentował portal.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Ceo.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.