Inflacja niższa od planowanej

Marzec nie przyniósł oczekiwanego przez ekonomistów przyspieszenia inflacji cenowej w Polsce. Według wstępnych szacunków GUS indeks cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) był w marcu o 0,1% niższy niż w lutym oraz o 1,3% wyższy niż przed rokiem – podaje Money.pl.

 

Ekonomiści spodziewali się inflacji CPI na poziomie 0,2% mdm i 1,6% rdr. W lutym po zmianach w składzie koszyka inflacyjnego inflacja cenowa zupełnie nieoczekiwanie spuściła z tonu i obniżyła się do 1,4 proc. rdr  wobec 1,7% oczekiwanych przez analityków. Mamy zatem drugą z rzędu inflacyjną niespodziankę, w ramach których raportowana przez GUS inflacja cenowa znacząco rozjeżdża się z oczekiwaniami rynku – czytamy w artykule.


Inflacja cenowa w Polsce z impetem powróciła na początku 2017 roku,  kończąc dwuletni okres statystycznej deflacji cenowej wywołanej gwałtowną przeceną ropy naftowej i surowców rolnych. Po zeszłorocznym wystrzale inflacja CPI w Polsce ustabilizowała się w przedziale 1,5-2,5%, a więc w dolnym paśmie wahań akceptowanym przez Narodowy Bank Polski. Oficjalny cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy – przypomina Money.pl.

 

Zaprezentowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Finalny raport o marcowej inflacji CPI wraz z rozbiciem na poszczególne towarów i usług kategorie zostanie zaprezentowany w czwartek, 12 kwietnia – zaznaczono w wyjasnieniu.

 

Jednakże już dziś GUS po raz pierwszy w ramach tzw. szybkiego szacunku przedstawił dynamikę cen w trzech podstawowych kategoriach. Roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniosła 3,7%. Nośniki energii podrożały o 1,9% rdr, a paliwa były o 2,3% tańsze niż przed rokiem – podaje portal.


Na dane o inflacji CPI zareagował rynek walutowy. Po 10:00 kurs euro wzrósł z ok. 4,1960 do 4,2074 zł pół godziny później. Taka reakcja rynku sugeruje, że handlujący walutami znów odsuwają w czasie moment pierwszej podwyżki stóp procentowych w NBP. Trudno się temu dziwić, bo tak „gołębio” nastawiona Rada Polityki Pieniężnej raczej nie zdecyduje się podnieść stopy procentowe, gdy inflacja CPI znajduje się poniżej celu inflacyjnego – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
46%
54%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.