Inflacja rośnie

W sierpniu ceny były średnio o 2 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego – informuje Money.pl.


Tańszy o 32 proc. cukier bilansuje podwyżka cen jaj o 24 proc. i masła o 10 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych są coraz wyższe. Z inflacją mamy do czynienia od początku 2017 roku. Pocieszeniem może być fakt, że skala podwyżek od pewnego czasu ustabilizowała się w okolicach 2 proc. Powyżej tej granicy wskaźnik był po raz ostatni pod koniec ubiegłego roku – przypomina portal.

 

Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze, wstępne wyliczenia, jaki urząd opublikował pod koniec sierpnia. Zaskoczenia nie ma też wśród analityków rynkowych. Dwunastu ekspertów ankietowanych przez agencję ISBnews typowało inflację w wąskim przedziale 1,9-2 proc. – czytamy w informacji.

 

"Ponad 60 proc. badanych konsumentów spodziewa się, że ceny w najbliższej przyszłości wzrosną. Od trzech miesięcy systematycznie zwiększa się odsetek respondentów spodziewających się przyspieszonego wzrostu cen a zmniejsza odsetek, tych którzy uważają, że ceny będą rosły, ale wolniej niż dotychczas" - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Inflacji na poziomie 2,5 proc. spodziewa się 60 proc. konsumentów.


Eksperci BIEC zauważają też, że od maja systematycznie zwiększa się odsetek tych menadżerów firm, którzy planują w najbliższym czasie podnosić ceny na swe wyroby  - podał w informacji Money.pl.


"O ile jeszcze kilka miesięcy temu podwyżki cen planowali głównie przedstawiciele przedsiębiorstw dużych i średnich, a małe firmy wykazywały większą powściągliwość w podnoszeniu cen, o tyle obecnie tendencje te we wszystkich grupach wielkościowych są jednakowe" – cytuje raport Money.pl.  

 

Spośród 22 branż w dwóch nieznacznie przeważają tendencje do obniżania cen (przemysł samochodowy oraz meblarski). Największe tendencje do podwyżek wykazuje przemysł energetyczny, a w szczególności przetwórstwo ropy naftowej oraz przedsiębiorstwa przetwórstwa metali – wskazano w tekście.

 

Według prognoz NBP , średnia inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1,8 proc. Przyspieszy do 2,7 proc. w przyszłym roku i do 2,9 proc. w 2020 roku.


Z opracowania ekonomistów banku centralnego wynika, że w horyzoncie trzech lat ceny wzrosną na skutek oddziałującego z opóźnieniem wzrostu presji popytowej i kosztowej w polskiej gospodarce. Negatywny wpływ będzie ograniczać z kolei umiarkowana inflacja za granicą – czytamy w ocenie.

 

Jak podano w podsumowaniu – „Ryzykiem dla krajowej inflacji, oprócz poziomu aktywności gospodarczej za granicą, jest - według ekspertów - m.in. kształtowanie się cen ropy naftowej na rynkach światowych.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
platon
2018-09-13(21:29:24)
czegoś nie rozumiem, niech mnie ktoś oświeci. od pewnego czasu szukam mieszkania i znalazłem w ofercie robyga pomyslałem poczekam uzbieram na wkład własny. w tym czasie inflacja poszła do góry, przeczytałem kilkadziesiat artykułów o tym, jak mieszkania drożeją, jak nie ma ekip do budowy a mieszkanie....POTANIAŁO. cud?

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.