Inflacja w Polsce przyspiesza

W sierpniu roczna inflacja CPI wyniosła w Polsce 1,8 proc. - wstępnie oszacował Główny Urząd Statystyczny - podaje Bankier.pl.

 

Opublikowany przez GUS odczyt jest zgodny z oczekiwaniami analityków. W lipcu wskaźnik CPI wskazała 1,7 proc., co oznaczało pierwsze w tym roku przyspieszenie dynamiki cen. W ujęciu miesięcznym inflacja cenowa wyniosła z kolei w sierpniu -0,2 proc. wobec oczekiwanych -0,1 proc. i -0,2 proc. w lipcu – podano w informacji.

 

Lipcowy wzrost cen rok do roku napędzany był głównie przez droższą niż 12 miesięcy temu żywność i możemy śmiało podejrzewać, że podobnie było także w sierpniu. Finalny raport na ten temat, w którym znajdziemy wyszczególnienie poszczególnych kategorii, GUS opublikuje jednak dopiero w połowie września. Jak zaznacza Urząd, opublikowane obecnie „dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie” – czytamy dalej.

 

Inflacja wciąż pozostaje w kanale wyznaczonym przez NBP. Cel polskiego banku centralnego wynosi bowiem 2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 p.p. To wciąż jednak za mało, by przekonać członków Rady Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zakończy się 6 września – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.