Istotne zmiany prawne dla budujących nieruchomość

Warunki zabudowy (WZ) będą wydawane tylko wtedy, jeśli nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną – informuje Gazetaprawna.pl

 

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe. Podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las - to kolejne zmiany w prawie, które szykuje obecny rząd.  

 

Jak podaje portal Gazetaprawna.pl zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym słynne wuzetki (WZ- decyzja administracyjna o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) będą wydawane tylko wtedy, jeśli nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną.

 

Innymi słowy: jeśli więc sąsiedzi jeszcze się nie pobudowali, to i my nie będziemy mogli. To samo dotyczy działek graniczących z drogami, parkami, lasami czy nieużytkami. Jeśli choć jeden bok naszego terenu o długości co najmniej 4 m nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką, to nie będzie szans, by się na nim pobudować – czytamy w artykule.

 

Jak informuje portal zmiany dotkną zarówno prywatnych inwestorów, którzy myślą o postawieniu domu dla rodziny, jak i duże firmy deweloperskie. Te ostatnie mogą stracić najwięcej, bo często już mają tereny, na których dotychczas mogły budować, a które po wejściu w życie nowych przepisów pozostaną niewykorzystane.

 

- Co gorsza, już wydane „wuzetki” pozostaną ważne jedynie przez dwa lata. Po tym czasie wygasną i nie będzie można na ich podstawie uzyskać pozwolenia na budowę - czytamy dalej.

Jak czytamy w podsumowaniu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które jest autorem propozycji, tłumaczy potrzebę zmian troską o ład przestrzenny. W rozmowie z "DGP" resort przyznał, że tzw. „wuzetki” od początku miały być wydawane tylko dla terenów bezpośrednio sąsiadujących z działkami zabudowanymi.

- To z orzecznictwa sądów wynika liberalna interpretacja, która uznaje także dalej zabudowane działki za sąsiednie - stwierdziło ministerstwo. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.