Kim była Maria Magdalena?

Kim byla Maria Magdalena? Kobietą wykonującą najstarszy zawód świata, żoną Jezusa i matką Jego dzieci, jak twierdził Dan Brown w Kodzie Leonarda da Vinci, czy może umiłowaną uczennicą Chrystusa równą apostołom, którą mężczyźni usunęli z kart Ewangelii?

 

nowakowski_maria-magdalena_2d_605_01Dlaczego od wieków Kościół taką czcią otacza tę kobietę, a z czasem ludzie uczynili z niej ikone popkultury? Co sprawiło, że stała się bohaterką wielu obrazów, dzieł literackich, filmów i piosenek? Dzięki czemu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła? Ta książka zaprasza na spotkanie z jedną z najbardziej kontro-wersyjnych, a przez to intrygujących postaci z Pisma Świętego.

Maria Magdalena jest jedną z najciekawszych i zarazem najbardziej enigmatycznych postaci w Biblii. Wiele informacji o niej to mity. Często przedstawia się ją jako kobietę uwodzicielską, niezwykle piękną i zmysłową. W tradycji znana jako nierządnica.  

Była obecna przy ukrzyżowaniu Jezusa i to ona pierwsza odkryła pusty grób. Po dwóch tysiącach lat trudno oddzielić mity od faktów. Skąd wzięły się te legendy i co Marię Magdalenę łączyło z Jezusem? Czy to możliwe, że mamy o niej błędne wyobrażenie?

W toku historii Maria Magdalena pojawia się w różnych odsłonach. Jako Maria, siostra Marty i Łazarza, która zamiast usługiwać Jezusowi, wsłuchuje się w Jego słowa. Gnostycy kreują ją na liderkę grupy apostołów. Papież Grzegorz Wielki z kolei utożsamia Marię Magdalenę z grzesznicą – prostytutką, którą Jezus uratował od śmierci.

Ewangeliści piszą, że była uczennicą Jezusa, z której wypędził siedem demonów. Na jej świadectwie opierają się pierwsze przekazy o Zmartwychwstaniu. Staje się jednym z najważniejszych głosów rodzącego się chrześcijaństwa, który jednak milknie wkrótce po tym wydarzeniu.

W jeszcze innych okolicznościach powstaje legenda o jej podróży do Prowansji i pustelniczym życiu. Wskazuje się też na nią jako założycielkę dynastii królewskiej, która miała powstać w Europie za jej przyczyną. Współcześnie łączy się tę nieuchwytną postać z legendami o Świętym Graalu i ukazuje jako małżonkę bądź kochankę Chrystusa i matkę Jego dzieci, autorkę czwartej Ewangelii i rywalkę Piotra w przewodzeniu Kościołowi. W różnych odsłonach widzi się w niej „sakralny element żeński”.

Trudno wszystkie te wizje i pomysły traktować na równi. Jedne są wynikiem przenikania się tradycji chrześcijańskiej i podań lokalnych, inne mają na celu zyskanie rozgłosu przez skandalizującą treść – znakomity produkt na popkulturowym rynku. Część wynika z błędów, prób wyjaśnienia wątpliwości, a inne znów oparte są na jawnym fałszerstwie i przeinaczaniu źródeł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.