Konferencja „Innowacje w turystyce”. Wręczyliśmy nagrody Przyjazna Gmina i Turystyczny Produkt / Usługa Roku

Po ubiegłorocznym sukcesie, jakim była dla Świdnicy organizacja Kongresu Turystyki Polskiej, miasto to po raz kolejny zorganizowało dużą ogólnopolską debatę na rzecz turystyki.

 

Tym razem, podczas dwóch dni (18-19 paździenika) tematem wiodącym konferencji, dedykowanej dla branży turystycznej, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz świata nauki, były innowacje w turystyce – determinanta rozwoju regionów, rentowności biznesu i sprawności procesów zarządczych. 

 

Poczas wieczornej uroczystej gali redakcja Forum Biznesu wręczyła nagrody dla najlepszych samorządów biorących udział w Programie Przyjazna Gmina 2017 oraz dla najlepszych produktów i usług turystycznych - Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2017.

 

 

01_886_02

Inauguracja konferencji w Teatrze Miejskim w Świdnicy -
Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy

 

02_922_01

Inauguracyjny wykład programowy Wyzwania innowacyjności rynku turystycznego - prof. dr hab. Magdalena Kachniewska, SGH w Warszawie


W wystąpieniu inauguracyjnym, poświęconym wyzwaniom innowacyjności rynku turystycznego - prof. dr hab. Magdalena Kachniewska omówiła pojęcie innowacyjności w turystyce z perspektywy turysty, przedsiębiorcy, samorządu lokalnego, organizacji pozarządowej i mieszkańców lokalnych. Referat stanowił wprowadzenie programowe do poszczególnych sesji (biznes, samorząd, kwestie prawne, edukacja itd.). Poruszone zostały m.in. zagadnienia:
- Rozumienia innowacji i innowacyjności z ww. perspektyw i w świetle zaleceń OECD (innowacje produktowe, marketingowe itd.)
- Czynników innowacyjności produktów turystycznych (w tym wiedza i zdolność dyfuzji wiedzy, wsparcie władz i systemów prawnych itd.)
- Wpływu technologii na poziom innowacyjności przedsiębiorstw i regionów
- Oddziaływania otoczenia formalno-prawnego na poziom innowacyjności gospodarki turystycznej


swidnica_ktp2017_foto_w_bakiewicz_932

Podczas dwóch dni knferencji zaplanowano kilka sesji tematycznych, z wykładami, panelami dyskusyjnymi oraz warsztatami. A jego tematyka została przygotowana w oparciu o wnioski zasygnalizowane podczas Kongresu Turystyki Polskiej. – Tegoroczna konferencja będzie poruszać zagadnienie innowacyjności w turystyce, które jest ważne zarówno dla przedsiębiorców wdrażających w swoich firmach różnego rodzaju zmiany ułatwiające funkcjonowanie i konkurowanie na rynku, jak i samorządowców, których zadaniem jest dbanie o rozwój swoich mikroregionów. Dlatego, zarówno jednych, jak i drugich zachęcam do udziału w naszych sesjach i panelach, w trakcie których wymienimy się doświadczeniami, a także będziemy mieli okazję pogłębić wiedzę o tym, jak stosować innowacje, jak je wprowadzać  i jak rozwijać region turystycznie – zaprasza Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy i gospodarz wydarzenia.

 

 

Główne wątki, które zostały poruszone podczas sesji tematycznych to m.in.:

  • Wyzwania innowacyjności rynku turystycznego,
  • Między wiedzą a kreatywnością: pracownicy i pracodawcy na rynku turystycznym,
  • Kadry dla turystyki jutra w oparciu o Ranking Szkół Wyższych Kształcących na kierunkach turystycznych 2017 oraz Sektorową Ramę Kwalifikacji dla turystyki,
  • W kierunku innowacyjności produktów turystycznych,
  • Współpraca transgraniczna w dziedzinie turystyki,
  • Znaczenie samorządów lokalnych dla rozwoju innowacyjności turystycznej oferty regionalnej,
  • Przedsiębiorstwo turystyczne w programie Krajowego Rejestru Długów i posiadanie Certyfikatu Rzetelności to pewna gwarancja dla turysty oraz kontrahentów?
  • Aplikacje mobilne i oprogramowanie IT jako narzędzia wspomagające rozwój turystyki,
  • Podatek VAT a opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • Biura podróży i inne przedsiębiorstwa turystyczne w zderzeniu z przepisami prawa.

 

Pierwszego dnia konferencji, podczas wieczornej gali wręczone zostały nagrody: Przyjazna Gmina 2017 oraz Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2017.

 

07_1129

(fot. W. Bąkiewicz)

Laureaci IX edycji Programu „Przyjazna Gmina”  

 

Przyjazna Gmina 2017” to ogólnopolski program, który redakcja Forum Biznesu po raz dziewiąty skierowała do polskich Miast i Gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, promocja i wspieranie sprawdzonych rozwiązań oraz nowych projektów w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Tytuł „Przyjazna Gmina 2017” zostanie dziś potwierdzony certyfikatem „Przyjazna Gmina 2017”.  Poprzez ten program chcemy szeroko prezentować sukcesy polskich Miast i Gmin, wiele uwagi poświęcamy roli samorządów w kontekście euroregionalnego funkcjonowania, nowoczesnych rozwiązań, jakie Gminy wprowadziły, by podnieść poziom życia mieszkańców i atrakcyjność inwestycyjną, gwarantującą wzrost gospodarczy. Promowanie polskich Miast i Gmin jest elementem niezbędnym w tworzeniu ich silnej pozycji konkurencyjnej, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Program „Przyjazna Gmina” nakreśla pełniejszy obraz przemian, jakie zachodzą w Gminach oraz pozwala na pozyskanie nowych obszarów współpracy.

 

Przyjazna Gmina 2017, kategoria: Gmina wiejska

W tej kategorii zwycięzcą została GMINA RYTRO z województwa małopolskiego

Gmina o charakterze turystycznym, do 10 tys. mieszkaców.

Rytro to pięknie położona miejscowość górska pomiędzy Starym Sączem a Piwniczną Zdrój, na trasie głównego szlaku turystycznego Beskidu Sądeckiego, w pięknej przełomowej części doliny Popradu. Ziemia Ryterska ma kilkuwiekową historię. W Rytrze zachowały się ruiny tamtejszego zamku średniowiecznego, które są jedną z atrakcji gminy. Od kilku lat trwają prace archeologiczne oraz konserwatorskie na wzgórzu zamkowym. Miejscowość ma szczególnie dobre warunki klimatyczne i cieszy się popularnością jako letnisko. Rytro łączy walory spokojnej gminy, bazy turystyki górskiej i ekskluzywnego miejsca na urlop. 

 

w kategorii: Gmina wiejsko-miejska nagrodzilismy dwie gminy:

MIĘDZYCHÓD, województwo wielkopolskie.

Gmina o charakterze rolniczym i turystycznym,  do 20 tys. mieszkańców.

Międzychód to malownicze krajobrazy, czyste jeziora, piękne kompleksy leśne, a także powietrze – rześkie i nasycone zapachem borów. Wielu turystów oczarował ciekawy i piękny układ urbanistyczny miasta, położonego na przesmyku miedzy jeziorem, a rzeką. Z międzychodzkiego Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych w Wielkopolsce, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Jego niepowtarzalną atrakcją jest „Laufpompa”- źródło artezyjskie ujęte w ozdobną żeliwną pompę. Międzychód jest ważnym ośrodkiem gospodarczym. Jednak prawdziwym bogactwem Ziemi Międzychodzkiej jest nieskażone środowisko naturalne i malownicze, krajobrazy oraz czyste, pełne okazałych ryb jeziora  

 

Kolejna nagrodzona gmina to GÓRA KALWARIA, woj. mazowieckie

Gmina o charakterze usługowo-przenysłowo-rolniczym, do 30 tys. mieszkaców

Atutem turystycznym gminy jest bliskość Wisły oraz piękne ukształtowanie terenu i związana z tym możliwość aktywnego wypoczynku. Warte obejrzenia są również zabytki. Na uwagę zasługuje układ urbanistyczny oparty na planie krzyża łacińskiego. To jeden z najbardziej oryginalnych układów przestrzennych miast na Mazowszu z okresu baroku. Do naszych czasów zachowało się prawie 80 proc. układu, co sprawiło, że miasto zostało wpisane do rejestru zabytków. Gmina leży w największym skupisku sadowniczym w Polsce. Ciągnące się wzdłuż Doliny Wisły sady jabłoniowe są źródłem utrzymania dla wielu mieszkańców, ale wzbogacają też piękno krajobrazu zachęcając do pieszych i rowerowych wycieczek. Wspaniałymi miejscami rekreacyjnymi na terenie gminy są Dolina Wisły wraz Rezerwatem Łachy Brzeskie oraz Chojnowski Park Krajobrazowy.

 

Kolejna kategoria: Przyjazna Gmina 2017 – Gmina miejska

W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców nagrodę otrzymały dwa miasta

 

Miasto JELENIA GÓRA, woj. dolnośląskie

Gmina o charakterze turystycznym i przemysłowo-usługowym

Jelenia Góra to nie tylko miasto o 900-letniej historii, licznych zabytkach i atrakcjach turystycznych, ale też wiele miejsc niezwykłych, które tworzą klimat miasta. Kotlina Jeleniogórska należy do najciekawszych i najstarszych krajobrazów kulturowych Europy. W miejscach malowniczo rozrzuconych wśród wzgórz i stawów napotkają Państwo obronne kościółki, stare chaty sudeckie, średniowieczne warownie i otoczone romantycznymi parkami pałace. O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę Starego Miasta na tle Karkonoszy.

 

Kolejna nagroda w tej kategorii: PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, woj. łódzkie

Gmina miejska o charakterze wielobranżowym

Rok 2017 jest dla Piotrkowa Trybunalskiego wyjątkowy. Miasto obchodzi bowiem jubileusz 800-lecia. Jak mówi prezydent miasta Pan Krzysztof Chojniak: - Piotrków odegrał kluczową rolę w tworzeniu się państwowości polskiej. To tutaj tworzył się dwuizbowy parlament, na tron polski obierani byli Jagiellonowie, odbywały się obrady Trybunału Koronnego (stąd przymiotnik “Trybunalski” w nazwie miasta). Na przestrzeni dziesięcioleci, a szczególnie ostatnich lat Piotrków Trybunalski dynamicznie rozwija się. Zmieniamy nasze najbliższe otoczenie, które z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Osiągnięcia ostatnich lat oraz doświadczenie czerpane z historycznego dorobku pozwalają być nam dumnymi z Piotrkowa Trybunalskiego.

 

W kategorii miast o charakterze przemysłowo-handlowym i turystycznym,

powyżej 400 tys. mieszkańców nagrodę Przyjazna Gmina 2017 otrzymało miasto GDAŃSK

Na turystów w Gdańsku czeka na… morze atrakcji. Imponująca architektura miasta w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Najważniejsze zabytki znajdują się na Głównym i Starym Mieście. Wspaniały Trakt Królewski wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic Długiej i Długiego Targu, prowadzi od Złotej do Zielonej Bramy. Malownicza sceneria ulicy Mariackiej sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych ulic Gdańska. Bogactwo tradycji i ponad 1000-letniej historii Gdańska zachowały się w muzeach, kościołach i galeriach. Koncerty, festiwale, parady i spektakle uliczne, wystawy są niepowtarzalną okazją do poznania krajobrazu kulturowego miasta. Miłośnicy relaksu nad brzegiem morza znajdą ponad 20 km czystych plaż. Sieć dróg rowerowych pozwala na dotarcie na dwóch kółkach do pięknych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z przyległym oliwskim. A w Oliwie nie sposób pominąć zabytkowy Parkiem Oliwskim i Katedrą Oliwską. Na Wyspie Sobieszewskiej oddalonej tylko 15 km od Centrum zachwyca bogactwo przyrody.

 

Wręczyliśmy także nagrodę specjalną – dla miasta, którego samorząd, jako pierwszy w Polsce, podjął samodzielną, odważną decyzję, aby rozpocząć ważną, wieloletnią debatę na temat kondycji i perspektyw rozwoju sektora tyrustycznego w Polsce z udziałem wszystkich zainteresowanych stron: samorządów różnych szczebli, podmiotów gospodarczych, organizacji turystycznych, organizatorów turystyki, producentów i usługowadców a także konsumentów i mediów.

Nagrodę specjalną Programu Przyjazna Gmina 2017 otrzymało MIASTO ŚWIDNICA

To już trzecie spotkanie poświęcone branży turystycznej w Polsce, które odbywa się z inicjatywy Miasta Świdnicy. Po konferencji przygotowawczej w 2016 roku, w roku ubiegłym odbył się właściwy Kongres Turystyki Polskiej, a w tym roku uczesniczymi w konferencji pokongresowej. Kolejny Kongres planowany jest na rok 2019, ale wcześniej, w przyszłym roku spotkamy się na konferencji przygotowawczej do tego ważnego wydarzenia.

 

08_1120

(fot. W. Bąkiewicz)

Laureaci konkursu Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2017

 

Idea nagrodzenia najlepszych produktów i usług dedykowanych uczestnikom i organizatorom turystyki w Polsce, powstała trzy lata temu własnie tu, kiedy dołączylismy do grona partnerów Kongresu Turystyki Polskiej, którego głównym organizatorem i gospodarzem jest Miasto Świdnica. Celem programu jest promocja usług i produktów z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy oraz gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Również i w tym kontekście, jako redakcja na łamach naszych mediów dużo miejsca poświęcamy m.in. promocji podmiotów sektora turystycznego w podejmowanych przez Państwa działaniach w odniesieniu do oferowanych produktów i świadczonych usług.

 

MIASTO BĘDZIN, w woj. śląskim

Nagroda w kategorii Turystyczny produkt za Będziński Zamek

Będzin to miasto z prawie 660-letnią historią, znane turystom przede wszystkim z XIV-wiecznego zamku wznoszącego się majestatycznie nad miastem. Będziński zamek stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV wieku. W 2016 r. znalazł się w rankingu Top Ten dziesięciu najpiękniejszych zamków w kraju National Geographic. Sąsiadujące z  zamkiem zaadaptowane dla celów kulturalnych podziemia będzińskie, będące nieukończonym schronem z czasów II wojny światowej, są kolejną ciekawą atrakcją turystyczną miasta. Na zrewitalizowanym wzgórzu zamkowym znajdują się zabytkowe półziemianki kryte strzechą, średniowieczny wał obronny ze ścieżką dydaktyczną, amfiteatr i ogródek jordanowski. Będzińskie wzgórze zamkowe to obecnie przyjazne i dobrze funkcjonujące miejsce wypoczynku.

 

Kolejna nagroda: Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych “Aurum”

za produkt turystyczny „Kopalnia Złota i Średniowieczna Osada Górnicza” w Złotym Stoku, w woj. dolnośląskim

Głównymi atrakcjami przedsięwzięcia są Kopalnia Złota z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowieczna Osada Górnicza, która jest jedyną taką atrakcją w Europie. Inicjatywa, mimo wielu trudności i przeciwności losu, powstała dzięki samozaparciu Pani Elżbiety Szumskiej, która jak sama wspomina: Postanowiłam sobie, że skoro Disney chodził, szukając pieniędzy na Myszkę Miki i Kaczora Donalda, to i ja pójdę do 101 banków i zdobędę pieniądze. Taki problem to nie problem – to jej ulubione powiedzenie. Dzięki niemu oraz niezachwianej wierze w marzenia dziś Kopalnię Złota odwiedza ponad 250 tys. turystów rocznie.

 

Turystyczny Produkt Roku 2017 dla  Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, woj. podkarpackie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce niezwykłe na mapie Polski. Poświęcone prawie 100-letniej historii hutnictwa w regionie. Działa od prawie 6 lat i pozwala nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim turystom z Polski i całego świata odkryć magię tworzenia szkła i poznać tajniki tego rzemiosła. Obiekt odwiedziło już blisko 250 tys. osób. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe. Na turystów czekają także rozwijające kreatywność zajęcia z edukacji plastycznej i bogata oferta szkoleń w zakresie obróbki i zdobienia szkła.

 

Nagroda powędrowała też do miejscowości Owidz, w woj. pomorskim

A otrzymała ją Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz, powołana przez gminę wiejską Starogard Gdański za Turtystyczny Produkt roku 2017: Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz utworzona została w 2012 roku, aby na bazie odtworzonego wczesnośredniowiecznego grodu zbudować atrakcyjny produkt turystyczny. Grodzisko buduje markę miejsca w oparciu o tematykę historyczną, głównie związaną z wczesnym średniowieczem. Udział turystów z każdym rokiem zwiększa się, co należy łączyć z realizacją atrakcyjnych wydarzeń, adresowanych do rekonstruktorów historycznych czy pasjonatów historii Słowiańszczyzny, a także takich cyklicznych imprez, jak Święto Stado, Wianki na Grodzisku, Dziady w Owidzu, oraz innych imprez kulturalnych, sportowych i kulinarnych. W czerwcu tego 2017 roku Grodzisko uruchomiło Karczmę Słowiańską oraz pierwsze w Europie (i póki co jedyne) Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Na rok 2018 planuje Festiwal Mitologii Słowiańskiej, połączony z konferencją naukową poświęconą tej tematyce.

 

Tytuł Turystyczna Usługa Roku 2017 dla  ARBORETUM WOJSŁAWICE – filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach, woj. dolnośląskie za Usługi  turystyczno-kulturalno-edykacyjne

Arboretum Wojsławice w Niemczy od 30 lat jest filią Ogrodu Botanicznego wrocłąwskiego uniwersytetu. To także jeden z niewielu dawnych parków podworskich na Dolnym Śląsku zachowany do naszych czasów. Od 1988 r. 10-krotnie powiększono jego obszar, poddano rewitalizacji stary park i zabytkowy folwark – przeznaczając go na potrzeby turystów, studentów i uczniów. Konsekwentnie łączy się tu działania edukacyjne i naukowe z szeroko rozumianą turystyką. W 2011 r. największe i najcenniejsze zbiory – historyczna kolekcja różaneczników, bukszpanów i liliowców – uzyskały certyfikat Polskich Kolekcji Narodowych. W 2013 r. Amerykańskie Towarzystwo Miłośników Liliowców przyznało tej kolekcji swój prestiżowy certyfikat.Wojsławice to druga placówka poza granicami Stanów Zjednoczonych, której nadano ten status, dzięki czemu znalazła się w gronie najlepszych tego typu ogrodów świata. Ze zbiorem ponad 12 tys. gatunków i odmian roślin, należy aktualnie do najbogatszych w Polsce.

 

Kolejna nagroda w kategorii Turystyczny Produkt Roku 2017 powędrowała do wrocławskiego ZOO.

ZOO Wrocław Sp. z o.o. otrzymuje nagrodą oczywiście dla tego najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce

Wrocławskie ZOO powstało w 1865 r. więc funkcjonuje już od ponad 150 lat. Dzisiaj posiada najbogatszą kolekcję zwierząt. Mieszka tam ponad 10 tys. osobników reprezentujących ponad 1100 gatunków. Jedną w funkcji placówki jest hodowla gatunków, które wyginęłyby bez podjęcia ochrony poza miejscem naturalnego występowania. Ogród można zwiedzać cały rok, bowiem poza wybiegami zewnętrznymi znajduje się tu 10 pawilonów tematycznych. ZOO nieustannie inwestuje. W ciągu ostatnich 7 lat kwota inwestycyjna przekroczyła 300 mln zł, w wyniku czego powstały nowe pawilony, wybiegi czy – ostatnia nowość – pierwsze w kraju Oceanarium z siedmioma tysiącami ryb z całego świata.

 

Kolejne dwie nagrody powędrowały do Uzdrowiska Wysowa S.A.

W kategorii Turystyczna Usługa Roku nagroda

za Wczasy lecznicze dla osób dializowanych

a w kategorii Produkt Roku Naturalna Woda Mineralna Wysowianka Zdrój

„Uzdrowisko Wysowa” S.A jest najstarszym i największym podmiotem uzdrowiskowym prowadzącym działalność leczniczą na terenie Wysowej-Zdroju. funkcjonuje od 1959 r. Posiada dwa Ośrodki Uzdrowiskowe „Beskid” i „Biawena”. Uzdrowisko Wysowa S.A. promuje zdrowy styl życia z zastosowaniem wód leczniczych i mineralnych. Przedsiębiorstwo jest producentem wód leczniczych, mineralnych oraz napojów niegazowanych dostępnych w całej Polsce. Produkuje także aquakosmetyki tworzone na bazie unikalnych, leczniczych wód mineralnych.

Nagrodzona także Wysowianka-Zdrój to naturalna woda mineralna o wysokich walorach smakowe. Atutem Wysowianki-Zdrój jest jej pochodzenie – wydobywana jest w Górach Beskidu Niskiego w uzdrowiskowej miejscowości Wysowa-Zdrój.

 

Turystyczny Produkt Roku 2017 dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska za Wartownię nr 1 na Westerplatte

Muzeum to dziś 8 oddziałów, które rocznie odwiedza ponad 370 tys. osób. Nagrodzona Wartownia nr 1 na Westerplatte, Oddział Muzeum, to świadek inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. i miejsce wyjątkowe dla tożsamości historycznej. W niewielkim budynku mieści się wystawa zawierająca eksponaty z Września 1939 r. To jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku. We jej wnętrzu prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej Obrońcach. Jest to najstarsza placówka muzealna na półwyspie. W rocznicę Wybuchu Drugiej Wojny odtwarzane są wydarzenia rekonstrukcyjne mówiące o obronie półwyspu Westerplatte, a w sezonie letnim wieczorem można na leżaku obejrzeć filmy o tematyce II Wojny Światowej. Wartownię nr 1 odwiedza ok. 35 tys. osób rocznie. Receptą na sukces jest organizacja i przede wszystkim współpraca pomiędzy władzami miasta Gdańska, Muzeum, a grupami rekonstrukcyjnymi, które skupiają się wokół zabytku.

 

Od 25 lat w Witoszowie Dolnym k. Świdnicy działa Prywatne Muzeum Broni i Militariów i to właśnie do tego muzeum trafił także Tytuł Turystyczny produkt Roku za jedną z cenniejszych ekspozycji broni i militariów w Polsce oraz włączenie do oferty nowej atrakcji, jakim jest przejażdżka haubicą samobieżną.

Muzeum Broni i Militariów powstało w 1999 roku z inicjatywy pomysłodawcy i zarazem założyciela tej pierwszej tego typu placówki w Polsce – pana Stanisława Gabrysia. Jest efektem ciężkiej pracy osób prywatnych oraz wieloletnich starań tego wizjonera i pasjonata militariów ze Świdnicy. Muzeum działa pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, udostępniając zwiedzającym ponad 2 tys. eksponatów, a wśród nich czołgi, samoloty, działo samobieżne, broń strzelecka krótka i długa, broń automatyczna, przeciwpancerna, biała, transportery lekkie i opancerzone, ponad 20 armat, a także stacje radio-lokacyjne, wyrzutnie, samochody, motocykle, odznaczenia i ordery, mundury oraz kolekcję modeli machin bojowych. Wiele eksponatów jest unikatami w skali śwtatowej. W 2017 roku ciekawsza usługą były przejażdżki samobieżną haubicą Goździk.

 

Produkt Turystyczny Roku 2017 to także: Hotel Buczyński w Świeradowie Zdroju

Czterogwiazdkowy Hotel Buczyński Medical&SPA został uruchomiony został w 2016 roku w Świeradowie Zdroju, w otoczeniu urzekającej przyrody oraz obfitującej w źródła wód leczniczych przyrody Gór Izerskich. Od razu z uwagi na swoją ofertę usług i standardu stał się jednym z najchętniej wybieranych obiektów noclegowych w Świeradowie. Hotel piękne tradycje uzdrowiskowe  łączy z nowoczesnością zdobyczy współczesnej medycyny i kosmetologii. O najwyższą jakość obsługi troszczą się osobiście właściciele – rodzina państwa  Buczyńskich. 

W hotelu znajduje się około 190 miejsc noclegowych w 95 klimatyzowanych pokojach i apartamentach, restauracja z dwustu miejscami. Hotel z widokiem na Góry Izerskie znajdujący się tuż przy deptaku Zdrojowym gwarantuje swoim gościom łatwy dostęp do najważniejszych punktów miejscowości i oferuje doskonałe warunki do wypoczynku.

 

Turystyczny Produkt Roku 2017 dla przedsiębiorstwa Dwór Elizy Sp. z. o. o.  z Długopola Zdroju w woj. dolnośląskim. Nagroda oczywicie dla Hotelu Dwór Elizy

Hotel znajduje się w zabytkowym obiekcie usytuowanym w Parku Zdrojowym w Długoplu-Zdrój, w którym pierwotnie mieścił się komfortowy pensjonat. Budynek, w jakim mieści się obecnie hotel Dwór Elizy powstał w 1876 r. W latach 90. XX w. obiekt popadł w ruinę, a w 2007 został zakupiony przez obecnego właściciela, który rozpoczął jego renowację, rozbudowę, by utworzyć w nim luksusowy hotel ze strefą Medical i SPA. Obiekt pierwszych gości przyjął w 2010 roku. Dzięki inwestycji Długopole-Zdrój zyskało nowoczesny hotel z basenem i Centrum Odnowy Biologicznej, będący najlepszym SPA w Górach Bystrzyckich. Hotel dysponuje 55 pokojami. Dwór Elizy – okrzyknięty najlepszym hotelem SPA w Górach Bystrzyckich – to ciche, spokojne luksusowe miejsce, w małym klimatycznym mieście, w malowniczej scenerii,  z ofertą pozwalającą na kompletną regenerację duszy i ciała.  Wspaniały obiekt, który powstał 150 lat temu został poniesiony z ruin, uratowany przed zniszczeniem – po rewitalizacji jest dziś prawdziwą perłą turystyczną tej okolicy.

 

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych, przyszłorocznych edycji Programu Przyjazna Gmina (w 2018 odbędzie się jubileuszowa, 10 edycja) oraz Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2018.

 


Organizatorami konferencji „Innowacje w turystyce” są  Gmina Miasto Świdnica, Dolnośląska Izba Turystyki, Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Fundacja Symbioza. Redakcja Forum Biznesu jest partnerem medialnym i merytorycznym konferencji.

(red.)

 

   beztytuu_780

 

>>>Program Konferencji

 

Szczegółowe informacje na temat >>>wydarzenia 

 

O Konferencji piszemy w wydaniu >>>Biznes Trendy w Rzeczpospolitej 5.09.2017 r.

 

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.