Koniec z tymczasowością VAT-u

Ministerstwo Finansów opublikuje we wtorek projekt nowelizacji, w którym ostatecznie zerwie z "tymczasowością" podwyższonego VAT – informuje portal  Gazetaprawna.pl

 

Wyższe stawki podatku VAT - podstawową 23 proc. i obniżoną 8 proc. po raz pierwszy wprowadził rząd PO-PSL w 2011 r. Jak przypomina portal, kolejne gabinety co dwa lata przedłużały tę w założeniu tymczasową podwyżkę. Resort finansów w zamian za to proponuje sztywne, ustawowe zapisanie warunków, po spełnieniu których stawki VAT automatycznie wrócą do swoich podstawowych wielkości - 22 i 7 proc. Według Gazetaprawna.pl, obniżka jednak nie nastąpi szybko.

 

Zgodnie z ministerialnym projektem powrót do niższych stawek nie będzie już zależał bezpośrednio od decyzji polityków, lecz od poziomu deficytu finansów publicznych oraz długu. Podwyższone stawki mają obowiązywać tak długo, aż spełnione będą dwa warunki. Pierwszy: dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką MF ma na swoich rachunkach np. ze sprzedaży obligacji, "będzie się utrzymywał powyżej 43 proc. PKB" – podano w informacji.

 

Warunek drugi: różnica między deficytem sektora finansów publicznych, a celem do którego Polska zobowiązała się zmierzać, będzie większa niż 6 proc. PKB – czytamy dalej.

 

"Choć powrót do niższego VAT będzie trudny, to jednak nie niemożliwy" – podaje Gazetaprawna.pl. Z prognoz MF, że drugi warunek uda się spełnić w tym roku, natomiast pierwszy - za 3 lata – wynika z treści.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Tagi: Podatki,VAT,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.