Konsekwencje likwidacji OFE

Rząd planuje likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak będzie ona jednak wyglądać, nie wiadomo. Portal Rp.pl informuje wprost: zmniejszy ona emerytury z ZUS i wpłynie na giełdę.

 

Na początku kwietnia "Super Express" poinformował, że wszystkie pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych (ok. 160 mld zł ) zostaną przelane na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Decyzja ma zapaść jeszcze w kwietniu. Pieniądze – średnio ponad 10 tys. zł na osobę – mogłyby się znaleźć na kontach jeszcze w tym roku.

 

Portal Rp.pl w dzisiejszym wydaniu cytuje Adriana Prusika radcę prawnego z kancelarii Wojewódzka i Wspólnicy, który zwraca uwagę na pewien problem.

 

Zauważa, że obecnie każdy członek IKE może przed osiągnięciem wieku 60 lat wypłacić zebrane tam pieniądze, ale będzie musiał zapłacić 10 proc. podatku od zysków kapitałowych.

- Może się więc okazać, że już niedługo Polacy zaczną przenosić te pieniądze z funduszy inwestycyjnych na inne formy oszczędzania albo zdecydują się na wypłatę tych środków, zmniejszonych przez potrącenie podatku - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

 

To z kolei może mieć wpływ na giełdowe spółki, gdy "akcje zgromadzone dotychczas w OFE będą musiały zostać sprzedane przez nowe fundusze inwestycyjne, gdy przyszli emeryci zaczną korzystać ze swoich nowych uprawnień - czytamy.

 

Jest jeszcze druga kwestia. Likwidacja OFE sprawi, że z powszechnego systemu emerytalnego zniknie 160 mld zł. Pieniądze te, jak podkreśla portal, zwiększały kapitał, z którego liczone były dożywotnie świadczenia wypłacane przez ZUS.

- Po zmianach świadczenia wypłacane przez ZUS osobom przechodzącym w najbliższym czasie na emeryturę mogą być od kilku do kilkunastu procent niższe – zwrócił uwagę Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.plTagi: OFE,Rząd RP,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.