Konsumpcja napędza wzrost gospodarczy Polski

RPP przewiduje, że w kolejnych kwartałach inflacja w Polsce ustabilizuje się na umiarkowanym poziomie. Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego i równowagi makroekonomicznej – podaje Bankier.pl.

 

Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - napisano w komunikacie.

"W moim przekonaniu i do końca 2018 r. może nie być potrzeby do podwyżki stóp procentowych" - powiedział Glapiński na konferencji.


"Głównym pytaniem od pewnego czasu jest to, czy Rada nie powinna przymierzać się w perspektywie kilku kwartałów do zmiany nastawienia w polityce pieniężnej lub też nawet zmiany oprocentowania. Niczego takiego w tej chwili nie widać" - powiedział Glapiński.


"Jeżeli rzeczywiście pojawi się coś co będzie nas niepokoić, to podejmiemy decyzję o zmianie nastawienia lub będziemy robić przymiarki do zrewidowania naszej polityki monetarnej" - powiedziała Ancyparowicz.

"Według dzisiejszej wiedzy nie ma przesłanek do tego, żeby cokolwiek zmieniać, jeżeli chodzi o poziom stóp procentowych i te narzędzia, które bank centralny stosuje w obszarze polityki monetarnej" - dodała.


Ancyparowicz oceniła, że obecne tempo wzrostu gospodarczego w Polsce nie powoduje pojawiania się nierównowag w gospodarce.

"To nie jest tempo, które zagrażałoby równowadze" - powiedziała.


W ocenie Rady, po wyraźnym wzroście rocznej dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych na początku roku, inflacja ustabilizowała się na umiarkowanym poziomie - informuje Bankier.pl.

 

Inflacja przez dłuższy czas będzie zbliżona do poziomu 2 proc. i nie dotknie celu inflacyjnego.

"Spodziewamy się, że przez dłuższy czas będziemy kołysać się wokół 2 proc. i nie dotkniemy celu inflacyjnego" - powiedział Glapiński.

 

Według danych GUS inflacja w marcu wyniosła rdr 2,0 proc. po 2,2 proc. wzroście rdr w lutym. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. – podaje portal.

"W ocenie Rady w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana, czemu będzie sprzyjać dalsze wygasanie efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców na rynkach światowych, przy jedynie stopniowym zwiększeniu się wewnętrznej presji inflacyjnej związanej z poprawą krajowej koniunktury. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone" - podano w komunikacie.

 

"Głównym czynnikiem wzrostu aktywności gospodarczej pozostaje rosnący popyt konsumpcyjny wspierany przez wzrost zatrudnienia i płac, dobre nastroje konsumentów oraz wypłaty świadczeń. Towarzyszy temu poprawa koniunktury w przemyśle i budownictwie, co może wskazywać na stopniowe ożywienie popytu inwestycyjnego" - dodano.

 

Prezes NBP Adam Glapiński prognozuje nawet 4 proc. tempo wzrostu PKB.

Tak to wygląda, że gospodarka w tej chwili trochę w nieprzewidywalny sposób nabrała jakiegoś dodatkowego rozpędu. Pewne elementy w tej gospodarce zaczęły się zbiegać z innymi w tak korzystny sposób, że mamy wysokie tempo wzrostu przy równowadze, braku jakichkolwiek nierównowag, bąbli i zagrożeń - mówił szef NBP.


Zaznaczył, że przy tym wzrost płac jest umiarkowany, choć RPP bardzo uważnie to obserwuje, zarówno płace, jak i rynek pracy – czytamy w informacji.


W podsumowaniu Bankier.pl przytacza wypowiedź Żyżyńskiego - "Nie ma w naszej gospodarce przesłanek, by podwyższaniem stóp procentowych studzić gospodarkę. Nie jest ona tak rozgrzana”.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.