Korepetycje z niepodległości

Ile było polskich powstań narodowych i jak długo w rzeczywistości trwały zabory? Kiedy przestały obowiązywać traktaty rozbiorowe? Jakie przesłanie zawiera „Mazurek Dąbrowskiego”?

 

korepetycje-z-niepodleglosci-b-iext53336299_600Odpowiedzi na te pytania mogą zaskakiwać. Autorzy „Korepetycji z niepodległości” pokazują, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak może się wydawać i jak przedstawiają to szkolne podręczniki.

„Korepetycje z niepodległości” to popularnonaukowa opowieść przedstawiająca proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. W czterech częściach książki omówione zostały jego cztery kolejne etapy, począwszy od zmierzchu I Rzeczpospolitej pod koniec XVIII stulecia aż do odrodzenia państwa w latach 20. XX w.

Autorzy uwzględniają różne aspekty tego procesu, skupiając się nie tylko na polityce, ale także na kwestiach gospodarczych i społecznych. Przywołują również wiele ciekawostek. Z książki można się więc dowiedzieć, że XVIII-wieczna pańszczyzna była dla chłopów mniejszym obciążeniem niż dzisiejsze podatki dla przeciętnego Europejczyka, natomiast okryta złą sławą idea liberum veto z powodzeniem funkcjonuje dziś w Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.