Kwas foliowy - szczególnie ważny dla przyszłych mam

Niedobór tej cennej witaminy w diecie to nie tylko gorsze samopoczucie przyszłej mamy, ale przede wszystkim zagrożenie dla jej dziecka. W pierwszych tygodniach ciąży kwas foliowy wpływa bowiem na rozwój i kształtowanie się płodu. Dlatego uzupełnianie kwasu foliowego jest szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży i jest uznanym elementem profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu.


Gdzie szukać kwasu foliowego?

 
Najbogatszym źródłem folianów są zielone warzywa: brokuły, brukselka, szpinak, kapusta włoska, bób, szparagi i sałata. Z kolei pietruszka, jarmuż, papryka, kiwi, maliny i pomarańcze, a także świeżo wyciśnięty sok z tych owoców, to źródło nie tylko kwasu foliowego, ale także witaminy C, która pełni rolę ochronną w stosunku do kwasu foliowego – dzięki niej, przyswajamy go znacznie więcej. Innym dobrym źródłem folianów są rośliny strączkowe, pełne ziarna zbóż i kiełki pszenicy, a także orzechy – rekordzistami są tu orzechy włoskie i arachidowe. Kwas foliowy znajdziemy także w produktach zwierzęcych: wątróbce, w jajkach (szczególnie dużo jest go w żółtkach).


Jak zwiększyć jego ilość w diecie?


Jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie, zwłaszcza zielonych. Ponieważ kwas foliowy to witamina szczególnie wrażliwa i łatwo rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury oraz światła słonecznego, potrawy najlepiej jeść na surowo lub jak najkrócej poddawać obróbce termicznej. Nie zapominaj o pełnoziarnistym pieczywie, płatkach śniadaniowych bez cukru, za to wzbogaconych kwasem foliowym.


Ile kwasu foliowego w ciąży potrzebujesz?


 Jeśli planujesz ciążę, przynajmniej miesiąc przed poczęciem (powinnaś rozpocząć przyjmownie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/ dobę. W czasie ciąży organizm również potrzebuje kwasu foliowego , ale dawkę najlepiej uzgodnić z ginekologiem, wiele zależy bowiem od stanu zdrowia i kondycji przyszłej mamy. Suplementacja kwasem foliowym jest zalecana przez specjalistów do końca 12. tygodnia ciąży. Zwykle jest to dawka 0,4 mg/dobę do końca pierwszego trymestru. Czasem lekarz zaleca jego przyjmowanie także w drugim i trzecim trymestrze ciąży, aby zapobiec anemii.


Uzupełnianie


Słaba przyswajalność kwasu foliowego z diety oraz jego nietrwałość to dwa najważniejsze powody, dla których warto go uzupełniać. Nawet dieta bogata w foliany nie gwarantuje, że organizm będzie miał go w wystarczających ilościach. Uzupełnianie kwasu foliowego jest szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży. Nawet jeśli twoja dieta jest bogata w kwas foliowy przyda się dodatkowe wsparcie w postaci tabletek Folik.

folik_1_360_01


Folik to produkt leczniczy zawierający kwas foliowy. (Acidum folicum), Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: tabletki barwy jasno żółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. 

Podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o. Cena: 30 tabletek/ ok. 7 zł

24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48 22-755-96-48.

Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org


Tylko to, co niezbędne!

 
Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Biuro prasowe GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.