Likwidacja zmian czasu

Zmiana czasu na letni i zimowy w Unii Europejskiej powinna zostać zniesiona  za dwa lata - stwierdzili członkowie Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Państwa członkowskie będą mogły zadecydować, który czas - letni czy zimowy - wprowadzą na swoim terytorium – podaje Radiozet.pl.

 

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie jest stosowana w krajach europejskich od prawie 100 lat. W ostatnim czasie rośnie grono krytyków przesuwania wskazówek zegarów dwa razy do roku. Z takiego rozwiązania wycofała się na przykład Rosja.

 

W poniedziałek europosłowie z Komisji Transportu PE zaproponowali, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni.

 

Państwa członkowskie, które wolą zachować czas zimowy, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku. W ten sposób europosłowie chcą dać krajom więcej czasu na decyzję, bo w pierwotnym projekcie Komisji Europejskiej datą graniczną miał być 2019 rok.

 

Projekt został poparty w komisji transportu przez 23 europosłów. 11 było przeciw. Następnie trafi pod głosowanie na sesję plenarną PE w marcu lub kwietniu. Po jego przyjęciu stanie się mandatem do negocjacji z Radą UE (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.

 

Pomysł znalazł poparcie wśród polskich deputowanych do PE.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Radiozet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.