Łódź – miasto "randek" biznesowych

Rozmowa z Michałem Haze, Prezesem Zarządu Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej (ŁIPH)


micha_haze_prezes_liph_681_01 Jaką rolę odgrywają Państwo na regionalnym rynku biznesowym?

 

Jesteśmy największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie łódzkim. Naszą rolą jest zatem dbanie o interesy lokalnego środowiska biznesowego. Opiniujemy akty prawne, konsultujemy zmiany w prawie gospodarczym i podatkowym, a także prawie lokalnym – by było przyjazne dla przedsiębiorstw i ich rozwoju.

Ale to tylko część naszych działań. Oprócz nich, pracujemy na rzecz rozwoju kontaktów biznesowych, szkolimy menedżerów w różnym zakresie, umożliwiamy wymianę doświadczeń, know-how i dobrych praktyk.

 

 

Jakie konkretne czynności ŁIPH przyczyniają się do konsolidacji regionalnego środowiska biznesowego?

 

W tym roku organizujemy pierwszą edycję łódzkiego Biznes Miksera, czyli zorganizowaną sesję krótkich rozmów biznesowych w celu ułatwienia kooperacji przedsiębiorstw z regionu. Pomagamy w internacjonalizacji przedsiębiorstw, wspierając eksport i legalizując dokumenty w obrocie międzynarodowym. Wystawiamy również świadectwa pochodzenia towarów i umożliwiamy rejestrację podpisu elektronicznego oraz – dzięki relacjom z Izbami z innych krajów – łączymy kontrahentów. Pomagamy małym przedsiębiorcom w kwestiach prawnych i trudnych sytuacjach. Realizujemy też liczne projekty, mające na celu tworzenie nowych firm, jak i działania mentoringowe dla nowopowstałych.

 

akademia_menagera_sprzedazy_960

Akademia Managera Sprzedaży

 

Proszę coś więcej opowiedzieć o koncepcji Biznes Miksera.

 

Ideą wydarzenia, opierającego się na znanej konwencji „speed business dating”, czyli „szybkiej randki biznesowej”, jest integracja regionalnego biznesu, umożliwienie nawiązania nowych relacji, a co za tym idzie – rozbudowanie sieci kontaktów oraz rozwoju nowych inicjatyw biznesowych. Format spotkania, przy okrągłym stole, gdzie uczestnicy mają określoną, kilkuminutową ilość czasu na prezentację swojej firmy, a następnie wymieniają się wizytówkami, jest sprawdzony i z sukcesem realizowany na całym świecie. W Łodzi miały miejsce podobne wydarzenia, niemniej jednak to, czego brakowało przy ich organizacji, to właśnie skupienia się na merytoryczności doboru partnerów i weryfikacji zgłaszających się firm, i to nas wyróżnia. Przedsiębiorcy spotykają się w prestiżowym czterogwiazdkowym hotelu DoubleTree By Hilton w Łodzi i „serwują”, po kolei, informacje o swojej działalności, o tym czego szukają, na czym im zależy, ale i o tym, co sami mogą zaoferować drugiej stronie. Izba gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i możliwie jak najlepsze dopasowanie partnerów przy stole do każdej sesji, stąd aż 7-dniowy termin oczekiwania na potwierdzenie uczestnictwa. Chcemy mieć pewność, że każdy znajdzie realnego partnera biznesowego w trakcie wydarzenia.

 

bm_grafika_822

 

Zaproszenie na Biznes Mikser kierujemy także do firm, które dopiero wchodzą lub chciałyby wejść na rynek regionu łódzkiego. To, co możemy zagwarantować wszystkim uczestnikom, to mądre wykorzystanie ich cennego czasu, ponieważ w ciągu tylko jednego wieczoru dajemy okazję do spotkania i zaprezentowania się wśród 200 osób reprezentujących niemalże każdą branżę, a jak wiemy – nowe kontakty mogą zaowocować świeżymi pomysłami, nawet na zupełnie nowy biznes.

 

Jakie jeszcze działania podejmowane są przez Izbę na rzecz łódzkich przedsiębiorców?

 

Organizujemy liczne spotkania pt. „Urzędy bliżej przedsiębiorców”, podczas których zapraszani są pracownicy urzędów skarbowych, celnych czy Państwowej Inspekcji Pracy zapoznają nasze firmy członkowskie z aktualizacjami przepisów oraz ich obowiązującymi interpretacjami.

 

lodzki_rajd_przedsieborcow_2000_01

Łódzki Rajd Przedsiębiorców


Nie do przecenienia są także działania integrujące środowisko biznesowe, łączone najczęściej z aktywnością w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesowej, w tym organizowany od 15 lat charytatywny Łódzki Rajd Przedsiębiorców. Nie zapominamy też o współpracy z uczelniami, szkolnictwem zawodowym oraz sektorem kultury i sztuki.

Organizujemy też cykl Forum Rekomendacji Biznesowych”, podczas którego odwiedzamy firmy członkowskie zapoznając się z ich działalnością, sposobami rozwiązywania niektórych wyzwań, pomysłami na organizację pracy oraz interesującymi innowacjami w produktach, technologii czy sprzedaży. Dzięki temu dążymy do budowania nowych powiązań i pomysłów na kooperacje, a jednocześnie pokazujemy dobre praktyki. Zależy nam, aby nasz łódzki biznes współpracował ze sobą zgodnie z ideą lokalnego patriotyzmu gospodarczego.

„Fabryka Kompetencji” – to z kolei cykliczne krótkie szkolenia, każdorazowo z zakresu dość wąskiej tematyki, ale dobranej tak, by była to wiedza i umiejętności przydatne w prowadzeniu firmy.

 

porozumienie_z_teatrem_nowym_1050_01

Porozumienie z Teatrem Nowym

 

Dlaczego warto inwestować w Łodzi?

 

Łódź dynamicznie się rozwija i wzrost ten, od kilku lat, ma także wpływ na warunki prowadzenia biznesu. Otwierają się możliwości, pojawia się sporo nowych firm, zarówno produkcyjnych na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jak i outsourcingowych. Dynamika rozwoju powierzchni biurowych jest największa w historii miasta. Wokół Łodzi powstaje też mnóstwo firm logistycznych. Bliskość Warszawy, doskonała komunikacja z resztą kraju, dobrze funkcjonujące lotnisko cargo – to ważne atuty.

 
Dlaczego instytucje takie, jak ŁIPH są ważne dla przedsiębiorców?

 

Możliwość wymiany wiedzy i kontaktów to już wartość sama w sobie. Poza tym głos zorganizowanej grupy jest zawsze lepiej słyszalny i chętniej brany pod uwagę, niż pojedynczego przedsiębiorcy. W polskiej rzeczywistości, gdzie nie ma ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym – która jest np. w Niemczech czy Francji – jedynie organizacje przedsiębiorców mogą dbać o interesy tej grupy. Gdyby nie Izby i stowarzyszenia pracodawców, polska gospodarka nie byłaby dzisiaj w dobrej kondycji.

 

porozumienie_z_izba_handlowa_z_chengdu_3000

Podpisanie porozumienia z Izbą Handlową z Chengdu w Chinach


Warto wspomnieć Bionanopark, z unikalnymi laboratoriami dla biznesu, którego ŁIPH jest współtwórcą i udziałowcem. Tu, w kooperacji z nauką, rodzą się innowacyjne rozwiązania. W końcu jednym z ogromnych atutów Łodzi są liczne uczelnie wyższe – miasto jest dużym ośrodkiem akademickim i dostarcza wykształconych kadr dla biznesu. Na to wszystko nałożyć warto sprzyjający klimat do inwestycji stwarzany przez łódzki magistrat. Tu dba się nie tylko o nowych, zewnętrznych inwestorów – dzilogo_liph_nowe_1701ała też utworzona, na wniosek naszej Izby, jednostka do obsługi inwestorów lokalnych.

Warto zauważyć, że przy Izbie działa także Zespół ds. pomocy przedsiębiorcom oraz Zespół ekspercki ds. opiniowania zmian w prawie gospodarczym i podatkowym. Podejmujemy też mnóstwo projektów ad hoc, związanych z potrzebą chwili.

 

Rozmawiała Joanna Orleańska

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.