Mieszkania na wynajem – czy inwestować?

Boom na rynku mieszkaniowym nie ominął także wynajmu. Czynsze i stopy zwrotu z tych inwestycji rosną w największych miastach Polski, co kusi kolejnych potencjalnych inwestorów. Czy warto więc inwestować w mieszkania na wynajem? – pyta Bankier.pl

 

Najem mieszkań w Polsce to wciąż nisza – według danych Eurostatu za 2015 rok ta forma finansowania dachu nad głową stanowi zaledwie 15 proc. naszego rynku nieruchomości. Choć najem kojarzy się głównie ze studentem, który potem i tak zaciąga kredyt na własne lokum, inwestycje w wynajem rosną. Według ekonomistów to właśnie zakupy o charakterze inwestycyjnym, a nie  konsumpcja mieszkaniowa jest głównym motorem rekordowego popytu na rynku nieruchomości – podaje bankier.pl.

 

 

Niskie stopy procentowe zmuszają Polaków do poszukiwania innych sposobów na inwestowanie. Rynek nieruchomości, choć nie jest tak pewny jak bankowa lokata, to wciąż kojarzy się w Polsce z czymś, na czym się nie straci – przecież "nawet jeśli mieszkania się nie wynajmie, to się sprzeda albo zostawi dla dzieci". Inwestycja w nieruchomości pozostawia w rękach inwestora realną własność. Niemniej utarło się, że 4-5 proc. zysku w skali roku to pewniak w nieruchomościach – czytamy w informacji.

 

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w ostatnich latach rentowność inwestycji w wynajem rosła wraz z podwyżkami odstępnego. Stopa zwrotu z takiej inwestycji w Warszawie wrosła na początku roku do 7,5 proc. w skali roku, a średnia stawka transakcyjna najmu za 1 mkw. mieszkania z rynku wtórnego w stolicy wzrosła przez ostatnie 7 lat z ok. 40 do 50 zł. – wskazuje Bankier.pl.

 

Stawki odstępnego i stopy wzrostu rosły także w grupie sześciu i dziesięciu największych miast. Czynsz w tej pierwszej, w której znalazły się: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław, zdrożał od 2010 roku z 25 do 35 zł/mkw. miesięcznie. Im jednak dalej w Polskę, tym oczywiście wzrosty nie są już tak okazałe i widać to już po rozszerzeniu analizowanej grupy miast do 10 największych w Polsce. Wzrost miesięcznych opłat z tytułu czynszu wyniósł w tym przypadku niecałe 5 zł/mkw. – wskazano w informacji.

 

Analiza NBP wskazuje, że najem jest obecnie bardziej opłacalny od m.in. obligacji i zapewnia nadwyżkę nad oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. Od ponad roku opłacalność wynajmu mieszkań jest nawet stawiana wyżej od stopy kapitalizacji nieruchomości komercyjnych. Ostatni raz taka sytuacja pojawiła się na lokalnym rynku nieruchomości ponad 10 lat temu.

 

Opłacalność napędza popyt na takie inwestycje. W grupie sześciu największych miast i Warszawy popyt konsumpcyjny na mieszkania na rynku pierwotnym utrzymuje się na niemal takim samym poziomie.  

foto2018-09-07a_615 

 

Wydawałoby się, że nie było lepszego czasu na inwestycje w mieszkania. Przeświadczenie, że rynek nieruchomości nigdy nie zawiedzie, przyświecało jednak także tym, którzy doprowadzili do kryzysu finansowego z 2008 roku – podkreśla Bankier.pl.

 

Istotnie: w teorii inwestowanie w nieruchomości nie powinno zostawić inwestora z pustym portfelem – nie mamy emitenta obligacji czy akcji lub innych papierów, który nagle zbankrutuje i wycofa się z rynku. Na pierwszy rzut oka głównym niebezpieczeństwem jest niska płynność inwestycji – dziś może faktycznie przy takim dużym popycie szybko można znaleźć nabywcę mieszkania, ale niekoniecznie tak musi być, kiedy inwestor będzie chciał się wycofać z rynku nieruchomości. A co, jeśli do tego czasu zabraknie najemców? Stopy procentowe i koszt kredytu, którym finansujemy lokal, gwałtownie wzrosną (w przeciwieństwie do odstępnego)? A przecież to nie wszystkie możliwe zwroty akcji – wskazano w informacji.

 

Błędne jest założenie, że nieruchomości są pewną inwestycją, na której nigdy się nie straci, choć każdy ma prawo do indywidualnej oceny sytuacji "– podsumowuje Bankier.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Inwestorka
2018-09-20(22:05:39)
a ja cos powiem - jeszcze nigdy nie stracilam na mieszkaniach. ceny jak sie poszuka sa znosne osiedle praga arte - dopiero sie buduje i bedzie z gornej pulki, ale napewno warto w takie osiedla inwestowac nigdy nie straca na wartosci.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.