Multimedialna stolica bajek

Wystawa multimedialna i interaktywna „Bajkowy Świat”, to najnowsze przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Ta jedyna w swoim rodzaju instytucja w Polsce umiejętnie i atrakcyjnie wykorzystuje tradycje kulturowe, z najnowocześniejszymi technologiami edukacyjnymi.

 

 pacanow4_290

 

Europejska Stolica Bajek

 

Pacanów, niewielka miejscowość w woj. świętokrzyskim, 80 lat temu zyskała rozgłos za sprawą przygód Koziołka Matołka, opisanych przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. W Pacanowie w 2003 r., w Międzynarodowy Dzień Dziecka i w 70. rocznicę urodzin Matołka, ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski ogłosił Pacanów Europejską Stolicą Bajek. Tego dnia rozpoczęły się prace nad stworzeniem tam Europejskiego Centrum Bajki. Z inicjatywy ministra w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, którego kolejne edycje trwają do dziś, stając się bodźcem do rozwoju tego nowoczesnego ośrodka kultury o znaczeniu międzynarodowym, którego zadaniem jest uczyć poprzez zabawę.

 

Już 2 lata później Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie stało się rzeczywistą instytucją kultury, której działania skierowane zostały do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Placówka została powołana przez gminę Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego.

 

Od 2010 r. ECB działa w nowej siedzibie. W nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiekcie o niezwykle ciekawej architekturze, znajduje się, biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z książki „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad pobliskim stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Budowa nowoczesnej siedziby ECB została sfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

 

pacanow1_1099

 

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Baśnie i legendy to uniwersalny kod kulturowy, który kształtuje kolejne pokolenia, formując wyobraźnię i najważniejsze wartości w życiu człowieka, jak moralność czy poczucie estetyki.

 

„Bajkowy Świat”

 

Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka niezwykła Wystawa pt. „Bajkowy Świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając ECB dzieci i dorośli znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek.

 

Nowa Wystawa jest obecnie największą atrakcją kulturalno-turystyczną w ECB. Ekspozycję stanowi kilkanaście sal, odwołujących się w treści i formie do bajek, baśni i legend polskich i innych krajów europejskich. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika-bajkowej postaci, który metodami dramy i animacji aktywnie włącza gości do wspólnego odkrywania magicznych miejsc. Każdy przewodnik zwiedza Wystawę z maksymalnie czternastoosobową grupą – to zapewnia bardzo dobry kontakt z gośćmi, turystami, odbiorcami kultury oraz ciekawe i innowacyjne przekazywanie treści poprzez zabawę. Wystawa czynna jest przez cały rok, a każdego dnia odwiedza ją ok. 400 osób.

 

pacanow2_614

  

Celem Wystawy jest zaprezentowanie świata bajki w formie podróży przez krainy dziecięcej wyobraźni, od początków istnienia tego gatunku, aż po czasy współczesne. Jest to jednocześnie podróż po kulturowej mapie Europy, podkreślająca wspólne elementy w odniesieniu do legend w tradycji poszczególnych narodów, zaznaczając jednak wiele odrębności. Szczególne miejsce na Wystawie stanowi historia polskiej bajki, zarówno tej w wymiarze literackim, teatralnym, jak i filmowym. Wystawa ma również swój wymiar edukacyjny i wychowawczy – dzieci poprzez zabawę poznają takie wartości jak dobro i zło, moralność, lojalność, zaufanie, bogactwo, władza, sława, a multimedialny i interaktywny charakter wystawy pozwala na głębsze i intensywniejsze przeżycie wizyty w „Bajkowym świecie”, co owocuje łatwiejszym i pełniejszym przyswojeniem prezentowanych informacji.

 

pacanow3_776

  

Dzieci, młodzież, dorośli zwiedzający Wystawę oprócz pozyskiwania nowej wiedzy, spotykają się w innowacyjnymi technologiami, uczą się dialogu, wymiany doświadczeń kulturowych, umiejętności korzystania z otaczającej rzeczywistości, a także empatii. Wszystko to, dzięki poznawaniu mądrości wielu narodów, zaklętych w bajkach. Aktywne zagłębianie się w historię i kulturę Europy, jest wnikaniem w głąb samego siebie.

 

Już wkrótce kolejne atrakcje!

 

Wystawa od momentu jej otwarcia, tak jak i samo Centrum, nieustannie ewoluuje. W ub. roku placówka została wzbogacona o multimedialną wyprawę przez europejskie bajki w kontekście czterech żywiołów – „Podróż bajkowym pociągiem”. Z kolei w przyszłym roku zostanie zakończony drugi etap budowy Wystawy o tzw. Salę Ojców Gatunku, której celem będzie prezentacja teatru lalkowego – multimedialnej projekcji, ekspozycji lalek i przedstawienia. W kolejnym etapie, Centrum wzbogaci się o Salę Historii Gatunku, poświęconą sferze wyobraźni, literaturze i rysunkowi. Ta część Wystawy będzie zaaranżowana w formie góry lodowej, w której wnętrzu zwiedzający będą wspinali się po spiralnej kładce, aż na sam szczyt, po drodze zapoznając się z eksponatami prezentowanymi w atrakcyjny i nowoczesny sposób, odwołujących się do europejskich baśni i legend. We wrześniu br. ECB złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie realizacji tego projektu.

 

W Europejskim Centrum Bajki, jak w tradycyjnej placówce edukacji kulturalnej odbywają się także liczne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży: plastyczne,  muzyczne, taneczne, animacyjne czy teatralne mające na celu kształtowanie dziecięcej wrażliwość, naukę panowania nad emocjami, rozwijanie fantazji i twórczego myślenia oraz integrację. Uzupełnienie tej oferty stanowią warsztaty tematyczne, jak np.: „Spotkanie z bajką”, którego głównym punktem jest interaktywny teatrzyk pacynkowy, „Literatura w bibliotece i działania twórcze”, obejmujące czytanie i analizę wybranej baśni, zajęcia profilaktyczne odnoszące się do takich zagadnień, jak poczucie własnej wartości, przemoc, komunikacja interpersonalna, kreatywność, szkodliwość nałogów, rozwiązywanie konfliktów, emocje, asertywność, normy i reguły w życiu człowieka.

 

Europejskie Centrum Bajki organizuje również szereg cyklicznych imprez i wydarzeń kulturalnych, które mają na celu nie tylko bawić, ale i uczyć. Każde wydarzenie jest tak zaplanowane, aby oprócz świetnej zabawy dzieci miały zapewnioną wysoką wartość merytoryczną wydarzenia. Do najważniejszych wydarzeń Centrum należą m.in. ogólnopolskie konkursy: „Podróże Koziołka Matołka”, „Wszystkie Dzieci Świata” (fotograficzny), „Moja ulubiona postać bajkowa”, „Dziecięce Spotkania z Komiksem”, Międzynarodowy Dzień Teatru, Festiwal Kultury Dziecięcej, Spotkania rodzinne „Rodzina to Siła”, „Zjazd Postaci Bajkowych” czy „Książka od Mikołaja”.

 

Maria Leżucha

  

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

Obowiązkowa rezerwacja na Wystawę „Bajkowy Świat”

on-line: http://rezerwacja.pacanow.eu/kalendarz.html

lub pod nr tel. 41 376 50 79

 

www.stolica-bajek.pl

 

pacanow_logo_349

Tagi: Polska
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.