Nagły powrót wiary w Chiny

Mimo negatywnej wymowy opublikowanych w poniedziałek danych o chińskim handlu zagranicznym, na rynkach finansowych, a w szczególności surowcowym, wtorek zakończył się niemal euforią.

 

Ceny ropy poszły w górę o 3,5 proc., notowania kontraktów na miedź wzrosły o ponad 4 proc.Tego wybuchu optymizmu nie tłumaczą ani dobre informacje z Niemiec, ani doniesienia o zamknięciu części kopalń miedzi w Afryce, mogące poprawić nastroje jedynie na krótko. W środę euforia jest kontynuowana i przeniosła się głównie na giełdy akcji, a jej szczyt to niemal 8 proc. skok indeksu giełdy w Tokio, po zapowiedzi obniżenia podatku dla firm. Znacznie skromniejsze zwyżki w Szanghaju sugerują, że władze mogą stabilizować rynek nie tylko hamując spadki, ale i wzrosty.

Wyjaśnienia euforycznego zachowania rynków można poszukiwać we wzroście oczekiwań na podjęcie działań stymulujących chińską gospodarkę, częściowo potwierdzanych przez czynniki rządowe, powściągliwości Fed w kwestii podwyżki stóp procentowych lub interpretacją, że sytuacja już dużo bardziej pogorszyć się nie może, więc warto zaryzykować grę pod odbicie notowań.

Kurs euro, po porannych krótkich wahaniach, trzymał się we wtorek nieco poniżej 1,12 dolara, zyskiwały mocno waluty krajów surowcowych, między innymi dolar australijski i nowozelandzki. Rosły wyraźnie ceny obligacji skarbowych Hiszpanii, Grecji, Włoch, Rosji i Turcji, sygnalizując wzrost popytu na ryzykowne aktywa. Z kolei silne spadki notowań papierów amerykańskich, sugerowały grę na przesunięcie terminu podwyżki stóp przez Fed. Dziś jednak dolar mocniej zyskuje na wartości, a kurs euro schodzi do 1,115 dolara.

Duża zmienność na rynkach podkreśla siłę emocji inwestorów. Kilkuprocentowe zwyżki robią wrażenie, ale nie zmieniają tendencji, których kierunek wciąż pozostaje na razie spadkowy.


dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

 

***

O Saxo Bank:

http://pl.saxobank.com/


Saxo Bank to globalny bank inwestycyjny, który specjalizuje się w handlu oraz inwestycjach online na światowych rynkach finansowych. Jego operacje obejmują ponad 180 krajów. Swoje produkty oraz platformy inwestycyjne udostępnia w ponad  20 różnych wersjach językowych. Saxo Bank został utworzony w 1992 roku z myślą o zapewnieniu Klientom prywatnym i Partnerom instytucjonalnym kontroli nad działającymi w czasie rzeczywistym transakcjami inwestycyjnymi na rynku  kapitałowym Forex.


Saxo Bank to wielokrotnie nagradzana instytucja finansowa, która w ciągu 20 lat działalności otrzymała 30 prestiżowych nagród, w tym sześć nagród w roku 2011 w ramach corocznego badania rynku walutowego Euromoney. Saxo Bank pięciokrotnie zdobył nagrodę FX Week dla Najlepszego Banku Inwestycyjnego FX oraz Best FX White-Label Liquidity Service


Główna siedziba instytucji znajduje się w Kopenhadze. Bank posiada biura na całym świecie, w tym m.in w Londynie, Paryżu, Genewie, Zurychu, Singapurze, Tokio, Madrycie, Amsterdamie, Dubaju, Pradze i Pekinie. Od 2012 roku oddział banku działa w Warszawie.

 

źródło:  http://pl.saxobank.com/

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.