Naszych mieszkań przybywa najszybciej w Europie?

Polska pod względem nasycenia zasobem mieszkaniowym (liczby mieszkań/1000 osób) nadal osiąga wyniki znacznie mniejsze od średniej unijnej. Statystyki wskazują jednak, że przez ostatnie lata miała miejsce znacząca poprawa w tym zakresie. Jest to zasługa deweloperów i osób prywatnych budujących domy, czyli dwóch najważniejszych kategorii inwestorów Ostatnie lata pod względem aktywności „budowlanki” były ciekawe nie tylko w Polsce. Warto zatem sprawdzić, jak nasz kraj prezentuje się na tle innych państw pod względem tempa wzrostu liczby mieszkań.   

 

Wbrew temu, co można by sądzić, informacje dotyczące liczby mieszkań w poszczególnych państwach nie są szczególnie łatwe do znalezienia. Europejska Federacja Kredytu Hipotecznego (EMF = European Mortgage Federation) to jedna z nielicznych instytucji, które zbierają w jednym miejscu informacje na ten temat. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych EMF postanowili obliczyć, jak pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. zmieniała się liczba mieszkań (domów i lokali) z poszczególnych krajów. Wyniki wspomnianych obliczeń są następujące:

 

*    Austria - wzrost o 14%

*    Belgia - wzrost o 9%

*    Brazylia - wzrost o 24%

*    Bułgaria - wzrost o 5%

*    Dania - wzrost o 8%

*    Francja - wzrost o 11%

*    Grecja - wzrost o 6%

*    Hiszpania - wzrost o 4%

*    Holandia - wzrost o 10%

*    Irlandia - wzrost o 3%

*    Islandia - wzrost o 10%

*    Niemcy - wzrost o 5%

*    Norwegia - wzrost o 14%

*    Polska - wzrost o 11%

*    Szwecja - wzrost o 10%

*    USA - wzrost o 6%

*    Węgry        - wzrost o 4%

 

Ze względu na brak potrzebnych danych, nie można wziąć pod uwagę na przykład wszystkich krajów UE lub OECD. Informacje dotyczące dość zróżnicowanej grupy państw (patrz powyżej) wskazują natomiast, że Polska w latach 2007 - 2017 cechowała się tempem wzrostu zasobu mieszkaniowego nieco większym od średniej (9%). Naszemu krajowi daleko było jednak do rekordowego wyniku młodej demograficznie Brazylii (+24%).

 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.